• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Eulogiusz Wyssogota-Zakrzewski

  Przeczytaj także...
  Wawer - dzielnica Warszawy położona w południowo-wschodniej części miasta nad prawym brzegiem Wisły. Dzielnica położona jest na obszarze Niżu Środkowopolskiego, znaczną jej część stanowią tereny zielone. Do 1951 roku miejscowość należała do gminy Wawer. Jest największą pod względem powierzchni dzielnicą Warszawy i drugą od końca (po Wilanowie) pod względem gęstości zaludnienia. Dzielnicę charakteryzuje niska zabudowa głównie willowa (Anin), brak dużych blokowisk i skupisk osiedli.Kazimierz Skarżyński (ur. 4 marca 1792 w Gawłowie, zm. 21 sierpnia 1856 w Paryżu) – generał brygady powstania listopadowego.
  Adam Bernard Mickiewicz herbu Poraj (ur. 24 grudnia 1798 w Zaosiu lub Nowogródku, zm. 26 listopada 1855 w Konstantynopolu) – polski poeta, działacz i publicysta polityczny, wolnomularz. Obok Juliusza Słowackiego i Zygmunta Krasińskiego uważany za największego poetę polskiego romantyzmu (grono tzw. Trzech Wieszczów) oraz literatury polskiej w ogóle, a nawet za jednego z największych na skalę europejską. Określany też przez innych, jako poeta przeobrażeń oraz bard słowiański. Członek i założyciel Towarzystwa Filomatycznego, mesjanista związany z Kołem Sprawy Bożej Andrzeja Towiańskiego. Jeden z najwybitniejszych twórców dramatu romantycznego w Polsce, zarówno w ojczyźnie, jak i w zachodniej Europie porównywany do Byrona i Goethego. W okresie pobytu w Paryżu był wykładowcą literatury słowiańskiej w Collège de France. Znany przede wszystkim jako autor ballad, powieści poetyckich, dramatu Dziady oraz epopei narodowej Pan Tadeusz uznawanej za ostatni wielki epos kultury szlacheckiej w Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

  Eulogiusz Wyssogota-Zakrzewski (ur. 4 marca 1806 w Beldnie w Kieleckiem, zm. 18 marca 1884 roku w Owińskach koło Poznania) – polski działacz niepodległościowy, powstaniec listopadowy, powstaniec styczniowy i powstaniec wielkopolski 1848, przyjaciel Adama Mickiewicza, członek PTPN.

  Powstanie listopadowe, wojna polsko-rosyjska 1830-1831 – polskie powstanie narodowe przeciw Rosji, które wybuchło w nocy z 29 listopada na 30 listopada 1830, a zakończyło się 21 października 1831. Zasięgiem swoim objęło Królestwo Polskie i część ziem zabranych (Litwę, Żmudź i Wołyń).Owińska – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie poznańskim, w gminie Czerwonak, położona około 8 km na północ od granic Poznania, licząca 2251 mieszkańców (30.09.2010).

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Studiował prawo w Poznaniu. Jako referendariusz, na wieść o powstaniu listopadowym wyjechał do Królestwa i wstąpił w szeregi armii. W Pułku Jazdy Poznańskiej brał udział w kilku bitwach. Pod Grochowem stracił konia. Awansował na wachmistrza, potem na porucznika. W poznańskiej Dywizji generała Kazimierza Skarżyńskiego walczył pod Wawrem. Był przyjacielem Adama Mickiewicza, który wraz z rodzicami gościł w jego majątku w Osieku k. Kościana. Brał czynny udział w wypadkach z roku 1848 oraz 1863, za co był niejednokrotnie więziony przez rząd pruski i rosyjski w cytadeli w Warszawie, w Kołobrzegu i w Poznaniu. Za tą działalność skonfiskowano mu dobra żony w Królestwie. Był dwukrotnie żonaty. Pierwszy raz z Klementyną, córką Tadeusza pułkownika wojsk francuskich i baronówny Wirsing, drugi raz z Marią Koszutską, córką Nestora i Marii hr. Bnińskich herbu Łodzia. Miał dwóch synów Karola i Sylwerego.

  Powstanie styczniowe – polskie powstanie narodowe przeciwko Imperium Rosyjskiemu, ogłoszone manifestem 22 stycznia 1863 wydanym w Warszawie przez Tymczasowy Rząd Narodowy, spowodowane narastającym rosyjskim terrorem wobec polskiego biernego oporu. Wybuchło 22 stycznia 1863 w Królestwie Polskim i 1 lutego 1863 na Litwie, trwało do jesieni 1864. Zasięgiem objęło tylko ziemie zaboru rosyjskiego: Królestwo Polskie oraz ziemie zabrane.Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  [1] [2]

  Warto wiedzieć że... beta

  Powstanie wielkopolskie zwane także powstaniem poznańskim – powstanie, które wybuchło w Wielkopolsce w 1848 roku, będące częścią ogólnopolskiego planu powstania narodowego w czasie europejskiej Wiosny Ludów.
  Wachmistrz (niem. Wachtmeister) – stopień wojskowy w kawalerii i żandarmerii odpowiadający sierżantowi innych wojsk.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.009 sek.