• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Eugent Bushpepa

  Przeczytaj także...
  Ron "Bumblefoot" Thal (ur. 25 września 1969 w Nowym Jorku (Brooklyn) – amerykański muzyk, gitarzysta. W latach 2006-2015 występował w zespole muzyki rockowej Guns N’ Roses. Od 2011 roku współtworzy formację Art of Anarchy. Muzyk prowadzi także solową działalność artystyczną.2 lipca jest 183. (w latach przestępnych 184.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 182 dni. Jest to środkowy dzień roku zwyczajnego. O godzinie 12.00 tego dnia mija połowa roku.
  Tirana (alb. Tiranë lub Tirana) – stolica i największe miasto Albanii (616,4 tys. mieszkańców) położone nad 3 rzekami: Lanë, Tiranë i Tërkuzë. Jest to największy ośrodek przemysłowy i centrum kulturalne kraju.

  Eugent Bushpepa (ur. 2 lipca 1984 w Rrëshen) – albański piosenkarz i muzyk rockowy, aktywista społeczny.

  Zwycięzca 56. Festivali i Këngës (2018). Reprezentant Albanii w 63. Konkursie Piosenki Eurowizji (2018).

  Wczesne lata[ | edytuj kod]

  Zainteresowanie muzyką wykazywał od najmłodszych lat. W trakcie nauki w piątej klasie szkoły podstawowej podjął naukę gry na gitarze. Po ukończeniu nauki w szkole średniej przeprowadził się do Bolonii, gdzie studiował medycynę. Po pierwszym roku akademickim przerwał studia, a w 2006 wrócił do Albanii, gdzie rozpoczął studia dentystyczne.

  Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.Rrëshen (alb. Rrëshen, Rrësheni) – miasto w północnej Albanii, stolica okręgu Mirdita w obwodzie Lezha. Liczba mieszkańców wynosi około 10 tys. (2006).

  Kariera[ | edytuj kod]

  Na profesjonalnej scenie muzycznej zadebiutował w 1998 występem na Kënga Magjike. W 2006 koncertował w albańskich klubach nocnych i pubach, zaczął również występować jako muzyk w talk-show Top Show. Również w 2006 zdobył kilka nagród na Top Fest. W 2007 wydał singiel „Maska e Madhështisë”, którą wykonał w konkursie Top Fest 4. W trakcie festiwalu nawiązał współpracę z zespołem Sunrise, z którym wykonał piosenkę „Engjëll”. W marcu tego samego roku wraz ze swoim zespołem wystąpił jako support przed koncertem Deep Purple podczas ich koncertu w Albanii w ramach Rapture of the Deep Tour.

  Talk-show – gatunek programu telewizyjnego, widowisko publicystyczne, w którym prowadzący (z reguły – jeden, choć bywają widowiska z dwoma prowadzącymi) rozmawia w studiu z uczestnikami na ustalony temat (talk-show monotematyczny), bądź na dowolne tematy (ogólny).Europejska Unia Nadawców (ang. European Broadcasting Union, w skrócie EBU), (franc. Union européenne de radio-télévision, w skrócie UER), nazywana także Eurowizją, powstała w 1950 roku jako organizacja skupiająca publiczne (niekomercyjne) stacje radiowe i telewizyjne Europy Zachodniej w celu wymiany realizowanych programów i wspólnej produkcji audycji dla widzów w wielu krajach. W socjalistycznej Europie Wschodniej powstała kilkanaście lat później konkurencyjna instytucja - Międzynarodowa Organizacja Radia i Telewizji (Interwizja). Polskie Radio i Telewizja należały do Interwizji. W latach 70. XX wieku Festiwal w Sopocie miał nawet formułę "Festiwalu Interwizji", odpowiednika Konkursu Piosenki Eurowizji.

  1 czerwca 2011 wystąpił jako support przed koncertem Duffa McKagana i zespołu Loaded w Tiranie. W sierpniu 2013 wystąpił na festiwalu piwa w Korczy u boku Rona Thala, gitarzysty zespołu Guns N’ Roses. W 2014 rozpoczął współpracę z zespołem Darkology w charakterze wokalisty koncertowego.

  Support (ang. wsparcie) – pojęcie określające zespoły lub solowych artystów występujących przed koncertem właściwej gwiazdy, „rozgrzewające” widownię oraz niejako wypełniające czas pozostały do głównego występu.Duff McKagan, właściwie Michael Andrew McKagan (ur. 5 lutego 1964 w Seattle) – amerykański multiinstrumentalista rockowy, głównie basista znany z gry w zespole Guns N’ Roses. Był ponadto członkiem zespołów The Fartz, 10 Minute Warning, Neurotic Outsiders, Velvet Revolver, The Gentlemen i Jane’s Addiction. Jako muzyk koncertowy współpracował z grupą Alice in Chains

  24 grudnia 2017 z piosenką „Mall” wygrał finał 56. edycji Festivali i Këngës, dzięki czemu został wytypowany na reprezentanta Albanii w 63. Konkursie Piosenki Eurowizji w Lizbonie. 8 maja wystąpił jako trzeci w kolejności w pierwszym półfinale konkursu i z ósmego miejsca zakwalifikował się do finału, który został rozegrany 12 maja. Wystąpił w nim jako dwunasty w kolejności i zajął 11. miejsce po zdobyciu 184 punktów w tym 58 punktów od telewidzów (18. miejsce) i 126 pkt od jurorów (7. miejsce). W kwietniu 2020 roku wystąpił w projekcie Eurovision Home Concerts, w którym wykonał „Mall” i cover utworu reprezentanta Norwegii Carla Espena „Silent Storm”.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Życie prywatne[ | edytuj kod]

  Jest związany z Andią Ҫakçiri, z którą mieszka w Tiranie.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Pasdite ne TCH, 15 Shkurt 2017, Pjesa 2 – Top Channel Albania – Entertainment Show (alb.). youtube.com. [dostęp 2018-05-03].
  2. Pasdite ne TCH, 15 Shkurt 2017, Pjesa 1 – Top Channel Albania – Entertainment Show (alb.). youtube.com. [dostęp 2018-05-03].
  3. Eugent Bushpepa & Duff McKagan – 2011 (ang.). facebook.com. [dostęp 2018-05-03].
  4. Bumblefoot in Albania (ang.). thehdi.org. [dostęp 2018-05-03].
  5. Darkology announces new line-up for tour 2014 (ang.). grande-rock.com. [dostęp 2018-05-03].
  6. Eugent Bushpepa to represent Albania at Eurovision 2018! (ang.). W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv, 2017-12-23. [dostęp 2018-05-03].
  7. Eurovision Song Contest 2018 First Semi-Final (ang.). W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2018-05-08].
  8. Eurovision Song Contest Lisbon 2018 – Grand Final (ang.). W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2018-05-12].
  9. Eurovision Home Concerts: Introducing the artists of Episode 4 (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 24 kwietnia 2020. [dostęp 2020-04-24].
  Albańczycy (alb. Shqiptarët) – naród pochodzenia indoeuropejskiego zamieszkujący Albanię (ponad 3 miliony), Kosowo (1,8 miliona), Macedonię (ok. 510 tysięcy), Czarnogórę (około 31 tysięcy) oraz Europę Zachodnią, głównie Niemcy. Arboresze jako potomkowie Albańczyków mieszkają także we Włoszech. Znaczną część społeczeństwa albańskiego stanowią muzułmanie, zarówno w obrządku sunnickim, jak również bektaszyckim, pozostali to głównie bezwyznaniowcy, prawosławni i katolicy.Muzyk − osoba zajmująca się wykonywaniem (instrumentalista, wokalista, dyrygent) lub tworzeniem (kompozytor, producent muzyczny, aranżer) muzyki. Muzyk do swej pracy wykorzystuje m.in. instrumenty muzyczne, głos ludzki, głosy zwierząt, inne efekty akustyczne (np. uderzanie młotem w kowadło) czy też technologie komputerowe.
  Warto wiedzieć że... beta

  Norwegia uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1960 roku. Od czasu debiutu festiwalem w kraju zajmuje się norweski nadawca publiczny NRK. Telewizja wybiera swojego reprezentanta podczas krajowych selekcji do konkursu - Melodi Grand Prix.
  Guns N’ Roses – amerykański zespół hardrockowy, założony w Los Angeles, w stanie Kalifornia w 1985 r. Oryginalny skład, w którym zespół podpisał kontrakt z wytwórnią Geffen Records w roku 1986 wyglądał następująco: Axl Rose (wokal), Slash (gitara prowadząca), Izzy Stradlin (gitara rytmiczna), Duff McKagan (gitara basowa), Steven Adler (perkusja). W chwili obecnej Rose jest jedyną osobą z tamtego składu, która nadal pozostaje w zespole – uzupełniają go Ron Thal oraz DJ Ashba (gitary prowadzące), Richard Fortus (gitara rytmiczna), Tommy Stinson (gitara basowa), Frank Ferrer (perkusja) oraz Dizzy Reed i Chris Pitman (instrumenty klawiszowe). Guns N’ Roses wydali sześć albumów studyjnych, sprzedając ponad 100 milionów egzemplarzy na całym świecie w tym 45 milionów w USA.
  Bolonia (wł. Bologna) – miasto w północnych Włoszech, położona jest między Padem a Apeninami na wysokości 54 m n.p.m. Stolica regionu Emilia-Romania.
  Korcza (alb. Korçë, Korça, gr. Κορυτσά, Korytsá, wł. Corizza, tur. Görice) – miasto w południowo-wschodniej Albanii, w kotlinie na wysokości 866 m n.p.m., u podnóża gór Morava, ośrodek administracyjny okręgu Korcza, a jednocześnie obwodu Korcza. 86 tys. mieszkańców (2010).
  Cover – nowa aranżacja, interpretacja istniejącego utworu muzycznego odtwarzana przez wykonawcę, który nie jest jego pierwotnym, znanym wykonawcą.
  Piosenkarz i piosenkarka – zawód polegający na wykorzystaniu śpiewu do wykonywania skomponowanych wcześniej piosenek, z reguły przy akompaniamencie grupy muzycznej, wydawanych następnie na albumach lub wykonywanych na koncertach. Utwory wykonywane bez akompaniamentu nazywamy utworami a cappella.
  63. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się 8, 10 i 12 maja 2018 roku w Altice Arena w Lizbonie. Organizatorem konkursu będą Europejska Unia Nadawców (EBU) i portugalski nadawca publiczny Rádio e Televisão de Portugal (RTP). Będzie to pierwszy konkurs zorganizowany w Portugalii.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.851 sek.