• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Eugeniusz Chmielewski

  Przeczytaj także...
  Starobielsk (ukr. Старобільськ, ros. Старобельск) – miasto na Ukrainie, w obwodzie ługańskim, nad rzeką Ajdar (dopływ Dońca), 20 714 mieszkańców.Spółka Akcyjna będąca własnością Skarbu Państwa, mająca swoją siedzibę w Kraśniku, 50 km na południowy zachód od Lublina, blisko wschodniej granicy Unii Europejskiej. Głównym asortymentem produkowanym w zakładzie są łożyska toczne i ich elementy (wyroby i półfabrykaty po kuciu i prasowaniu). Ponadto w FŁT-Kraśnik S.A. produkowane są wrzeciona szlifierskie, łożyskowe zestawy naprawcze, oprzyrządowanie i narzędzia różne oraz maszyny, urządzenia, podzespoły obrabiarek wraz z dokumentacją projektowo-konstrukcyjną.
  Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze (PTTK) – stowarzyszenie powstałe z połączenia w 1950 roku Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego i Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, grupujące turystów i krajoznawców. Towarzystwo stawia sobie za zadanie upowszechnianie na terenie Polski turystyki kwalifikowanej i krajoznawstwa.

  Eugeniusz Chmielewski (ur. 22 listopada 1930 w Grudziądzu, zm. 11 marca 2008 tamże) – technik mechanik, grudziądzki historyk-regionalista.

  Syn Juliana Chmielewskiego, bankowca i Leokadii z d. Hinz, księgowej. Ojciec, zmobilizowany w 1939 r. jako porucznik rezerwy, był więźniem obozu w Starobielsku i został zamordowany w Charkowie.

  Eugeniusz Chmielewski w 1951 ukończył Liceum Mechaniczne. W latach 1951-1955 otrzymał nakaz pracy w Fabryce Wyrobów Metalowych w Kraśniku. Po powrocie go Grudziądza, 1955-1991 był zatrudniony jako konstruktor i kierownik Pracowni Prototypowo-Badawczej w Pomorskiej Odlewni i Emalierni (POiE).

  Cmentarz przy ul. Cmentarnej w Grudziądzu – kompleks nekropolii, położony za parkiem miejskim i składający się z cmentarza katolickiego (farnego) i ewangelickiego (parafii ewangelicko-augsburskiej) o zatartych granicach wewnętrznych oraz dodatkowo z pustego obszaru dawnego cmentarza żydowskiego. Po II wojnie światowej nazywany też Cmentarzem Centralnym.Kraśnik – miasto i gmina w województwie lubelskim, w powiecie kraśnickim, położone 49 km na południowy zachód od Lublina. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa lubelskiego.

  Był członkiem zarządu Grudziądzkiego Towarzystwa Kultury (GTK), należał do rady redakcyjnej "Kalendarza Grudziądzkiego". Był też współzałożycielem (1986), sekretarzem, a następnie przewodniczącym Koła Miłośników Dziejów Grudziądza (KMDG) przy GTK, gdzie był współredaktorem biuletynu "Grudziądz", ponadto działał m.in. w PTTK. Opublikował szereg artykułów historycznych, dotyczących m.in. infrastruktury technicznej Grudziądza (w tym komunikacji miejskiej), wygłosił szereg prelekcji o tej tematyce. Był bibliofilem, kolekcjonował ekslibrisy i pamiątki historyczne związane z Grudziądzem.

  Bibliofil (gr. biblíon: książka; philos: przyjaciel, miłujący) – miłośnik, znawca i zbieracz rzadkich i cennych książek.Księgowy (buchalter) - pracownik działu księgowości, osoba zajmująca się wszelkimi czynnościami związanymi z prowadzeniem ksiąg rachunkowych podmiotów gospodarczych.

  Pochowany na cmentarzu przy ul. Cmentarnej.

  Bibliografia[]

 • Eugeniusz Chmielewski (1930-2008), "Kalendarz Grudziądzki", ISSN 1427-700, 13, 2009
 • Linki zewnętrzne[]

 • Spis zawartości "Kalendarza Grudziądzkiego" • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Mechanik – osoba zajmująca się projektowaniem, konstruowaniem, budową, eksploatacją i naprawą maszyn, urządzeń i mechanizmów.
  Pomorska Odlewnia i Emaliernia – zakład metalurgiczny w Grudziądzu. Historię datuje się od 1862 roku, kiedy Józef Herzfeld i Karol Victorius założyli w Grudziądzu kuźnię H-V. Kuźnia rozwinęła się w odlewnię i emaliernię, produkującą odlewy i odkuwki, kotły, armaturę, a od 1934 roku również wiertarki i pompy. W 1911 rozbudowano zakład o filę w podgrudziądzkim (wówczas) Mniszku. W czasie II wojny produkowano (między innymi) części do rakiet V1. Po wojnie zakład znacjonalizowano i przemianowano na POiE. Produkcja rozwijała się, dołączono, jako filię, odlewnię w Wąbrzeźnie. Produkowano części pieców, kotły, wanny, korpusy bomb i granatów moździerzowych, pompy a nawet...zamrażarki "Śnieżka", których produkcję przeniesiono później do Wrocławia. Po 1990 roku zakład skoncentrował się na produkcji pomp i armatury. W lutym 1992 zmieniono nazwę na Hydro-Vacuum i wrócono do przedwojennego logo. W tej chwili Hydro-Vacum SA jest spółką menadżersko-pracowniczą.
  Tramwaje w Grudziądzu – system komunikacji tramwajowej w Grudziądzu, uruchomiony pod koniec XIX wieku (początkowo jako konny, następnie zelektryfikowany). Obecnie Grudziądz jest najmniejszym miastem w Polsce posiadającym czynną samodzielną sieć tramwajową (niebędącą częścią systemu tramwajowego innego, większego miasta).
  Porucznik – oficerski stopień wojskowy występujący w większości armii świata. W Wojsku Polskim zaliczany jest do korpusu oficerów młodszych. Polski oficer w stopniu porucznika na naramiennikach nosi trzy gwiazdki.
  Ekslibris (łac. ex libris – z książek) – znak własnościowy danego egzemplarza, książki najczęściej ozdobny, wykonany w technice graficznej, z imieniem i nazwiskiem właściciela księgozbioru, (lub np. stylizowanymi inicjałami) albo nazwą instytucji. Typowy ekslibris jest małą, zadrukowaną karteczką przyklejoną do wewnętrznej strony okładki. W prostszej formie może to być np. pieczątka.
  Charków (ukr. Харків, Charkiw; ros. Харьков Char´kow) – miasto w północno-wschodniej części Ukrainy, położone na południowym krańcu Wyżyny Środkoworosyjskiej. Jest drugim co do wielkości miastem Ukrainy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.