• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Eugenia

  Przeczytaj także...
  Eugenia Pragierowa z domu Berke (ur. 14 lipca 1888 w Kaliszu, zm. 5 maja 1964 w Warszawie) – prawnik, działaczka polskiego ruchu socjalistycznego, feministka, polityk Polskiej Partii Socjalistycznej i Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.Towarzystwo Jezusowe, SJ (łac. Societas Iesu, SI), jezuici – męski papieski zakon apostolski Kościoła katolickiego, zatwierdzony przez papieża Pawła III 27 września 1540. Towarzystwo Jezusowe zostało założone w głównej mierze do walki z reformacją, by bronić i rozszerzać wiarę oraz naukę Kościoła katolickiego, przede wszystkim przez publiczne nauczanie, ćwiczenia duchowe, edukację i udzielanie sakramentów.
  Wydawnictwo WAM, znane jako: Wydawnictwo Apostolstwa Modlitwy (WAM) (1872-1918, 1935-1994), Wydawnictwo Księży Jezuitów (1918-1935), Wydawnictwo WAM (od 1994) – najstarsze polskie wydawnictwo katolickie, założone w 1872 przez ks. Stanisława Stojałowskiego SJ w Krakowie.

  Eugeniaimię pochodzenia greckiego, żeńska forma męskiego imienia Eugeniusz.

  Eugenia, męczennica rzymska, również Eugenia z Rzymu, gr. Ευγενια, cs. Prepodobnomuczenica Jewgienija Rimskaja (zm. ok. 262) – mniszka, męczennica, święta Kościoła katolickiego i prawosławnego.Polska Partia Socjalistyczna (PPS) – polska partia polityczna o charakterze niepodległościowym, socjalistycznym i pracowniczym (klasyfikowana w grupie partii lewicowych), założona w listopadzie 1892 podczas tzw. zjazdu paryskiego jako Związek Zagraniczny Socjalistów Polskich, jedna z najważniejszych w Polsce sił politycznych aż do 1948. W czasach PRL jako samodzielna partia działała jedynie na emigracji.

  Eugenia imieniny obchodzi: 7 lutego, 6 marca, 10 marca, 6 września, 13 września, 16 września i 25 grudnia (jako wspomnienie męczennicy św. Eugenii z Rzymu).

  Cesarzowa Eugenia (Impératrice Eugénie) (pełne nazwisko panieńskie: Eugenia Maria Ignacia Augustina Palafox de Guzmán Portocarrero y Kirkpatrick de Closeburn), dziewiąta hrabina Teba, markiza Moya, zwana najczęściej Eugenia de Montijo (ur. 5 maja 1826 w Grenadzie, zm. 11 lipca 1920 w Madrycie) – ostatnia monarchini francuska (1853-1871), żona Napoleona III, arystokratka hiszpańsko-szkocka.Eugeniusz – imię męskie pochodzenia greckiego. Oznacza "zacny lub szlachetnie urodzony". Żeńską formą tego imienia jest imię Eugenia.

  Znani ludzie noszący imię Eugenia[ | edytuj kod]

 • Eugenia Bujak – polska kolarka
 • Eugenia Joubertbłogosławiona francuska zakonnica
 • Eugenia – cesarzowa francuska
 • Eugenia Herman – polska aktorka
 • Eugenia Kempara – działaczka polityczna, członkini Rady Państwa PRL
 • Eugenia Krassowska-Jodłowska – działaczka polityczna, członkini Rady Państwa PRL
 • Eugenia Mountbatten-Windsor
 • Eugenia Pragierowa – działaczka polskiego ruchu socjalistycznego, polityk PPS i PZPR
 • Eugenia Rudniewa – radziecka lotnik-nawigator okresu II wojny światowej
 • Jauhienija Zielankowa – białoruska lekarz i polityk
 • Postaci fikcyjne[ | edytuj kod]

 • Gienia – bohaterka filmu Jasminum
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Eugenia (goździkowiec) – rodzaj roślin z rodziny mirtowatych
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Eugenia na DEON.pl (SJ i Wydawnictwo WAM)
  16 września jest 259. (w latach przestępnych 260.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 106 dni.Język grecki, greka (starogr. dialekt attycki Ἑλληνικὴ γλῶττα, Hellenikè glõtta; nowogr. Ελληνική γλώσσα, Ellinikí glóssa lub Ελληνικά, Elliniká) – język indoeuropejski z grupy helleńskiej, w starożytności ważny język basenu Morza Śródziemnego. W cywilizacji Zachodu zaadaptowany obok łaciny jako język terminologii naukowej, wywarł wpływ na wszystkie współczesne języki europejskie, a także część pozaeuropejskich i starożytnych. Od X wieku p.n.e. zapisywany jest alfabetem greckim. Obecnie, jako język nowogrecki, pełni funkcję języka urzędowego w Grecji i Cyprze. Jest też jednym z języków oficjalnych Unii Europejskiej. Po grecku mówi współcześnie około 15 milionów ludzi. Język grecki jest jedynym językiem z helleńskich naturalnych, który nie wymarł.
  Warto wiedzieć że... beta

  Jasminum (łac. jaśmin) – polski film obyczajowy, w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego. Film miał premierę 5 maja 2006, jego dystrybutorem jest Best Film.
  Mirtowate (Myrtaceae Juss.) – rodzina roślin należąca do rzędu mirtowców. Obejmuje około 140 rodzajów skupiających około 5,8 tysiąca gatunków. Występują na wszystkich kontynentach w strefie tropikalnej – w Ameryce Środkowej i Południowej, w Afryce subsaharyjskiej, w Azji południowej i wschodniej oraz w Australii i na wyspach Pacyfiku. Jeden rodzaj – mirt (Myrtus) rośnie także w basenie Morza Śródziemnego. Największe zróżnicowanie roślin tej rodziny występuje w Australii i Ameryce Południowej. Do cech charakterystycznych rodziny należy występowanie u jej przedstawicieli kulistych zbiorniczków z olejkami eterycznymi powstającymi w wyniku rozpuszczania ścian komórek.
  Eugenia Joubert, właśc. fr. Eugénie Joubert (ur. 11 lutego 1876 w Yssingeaux w Górnej Loarze, zm. 2 lipca 1904 w Liège) – francuska zakonnica, dziewica, błogosławiona Kościoła rzymskokatolickiego.
  Polska Zjednoczona Partia Robotnicza (PZPR) – partia komunistyczna założona w grudniu 1948, na skutek połączenia Polskiej Partii Robotniczej i Polskiej Partii Socjalistycznej, po przeprowadzeniu czystek w ich szeregach. Określana również jako realno-socjalistyczna, sprawująca rządy w Polsce Ludowej, w latach 1948–1989.
  Goździkowiec (Eugenia L.) – rodzaj roślin z rodziny mirtowatych, do którego zaliczanych jest 1115 gatunków. Gatunkiem typowym jest goździkowiec jednokwiatowy E. uniflora. Do rodzaju tego zaliczana była czapetka pachnąca (Syzygium aromaticum) znana wciąż powszechnie jako goździkowiec korzenny (w obrębie rodzaju goździkowiec pod nazwą naukową Eugenia caryophyllus – stanowiącą obecnie synonim).
  Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.
  Jewgienija (Eugenia) Maksimowna Rudniewa, ros. Евгения Максимовна Руднева (ur. 24 grudnia 1920, zm. 9 kwietnia 1944) – radziecki lotnik-nawigator okresu II wojny światowej, Bohater Związku Radzieckiego, znana także w zdrobnieniu jako Żenia Rudniewa (Женя Руднева).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.832 sek.