• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Eugène Ionesco  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Uniwersytet Bukareszteński (rum. Universitatea din București) – największy i jeden z najstarszych uniwersytetów w Rumunii, mieszczący się w Bukareszcie. Tradycje uniwersytetu sięgają Książęcej Akademii św. Sawy, założonej w 1694 przez księcia Wołoszczyzny Constantina Brâncoveanu.Les Six lub Grupa Sześciu − grupa francuskich kompozytorów działających w latach 1918−1921. Nazwy "Grupa Sześciu" użył po raz pierwszy krytyk muzyczny Henri Collet. Do grupy należeli:

  Eugène Ionesco (rum. Eugen Ionescu; ur. 26 listopada 1909 w Slatinie, zm. 28 marca 1994 w Paryżu) – awangardowy francuski dramaturg pochodzenia rumuńskiego, współtwórca teatru absurdu.

  Spis treści

 • 1 Życiorys
 • 2 Teatr Ionesco
 • 3 Twórczość
 • 3.1 Dramaty
 • 3.2 Powieści
 • 3.3 Adaptacje operowe i libretta
 • 4 Zobacz też
 • 5 Bibliografia
 • 6 Linki zewnętrzne
 • Kubuś, czyli uległość (oryg. Jacques ou la soumission) – dramat autorstwa Eugena Ionesco, napisany w 1950 roku. Zaliczany jest do teatru absurdu. Premiera sztuki miała miejsce 15 października 1955 w Théâtre de la Huchette. Dramat był wielokrotnie grywany także w polskich teatrach. Jest to jedna z dwóch sztuk o Kubusiu (drugą była Przyszłość w jaju, albo różnych ma Pan Bóg stołowników) i jego rodzinie. Dramat skupia się wokół mariażu zbuntowanego Kubusia, którego nadopiekuńcza rodzina (Kuba Matka, Kuba Ojciec i Kubusia) chce zmusić do polubienia ziemniaków ze skwarkami oraz do małżeństwa z Robertą. Kubuś nie jest jednak usatysfakcjonowany z przyszłej małżonki. Twierdzi, że nie jest wystarczająco brzydka i ma zbyt mało nosów na twarzy. Rodzice Roberty (Robert Ojciec i Robert Matka) proponują Kubusiowi swoją inną córkę, trzynosą Robertę II.Jean-Marie-Lucien-Pierre Anouilh fr: ʒɑ̃ maʀi lysjɛ̃ piɛʀ anuj (ur. 23 czerwca 1910 w Bordeaux, zm. 3 października 1987 w Lozannie) – francuski dramatopisarz i reżyser teatralny, autor dialogów filmowych. Anouilh podejmował problematykę moralną dotyczącą współczesności, choć niejednokrotnie posługiwał się sztafażem mitów antycznych.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Łysa śpiewaczka (fr. La Cantatrice chauve) jest pierwszą sztuką teatralną napisaną przez Eugène Ionesco w 1949 roku. Premiera miała miejsce w Paryżu, w Théâtre des Noctambules, 11 maja 1950 roku, a opracował ją Nicolas Bataille. Tekst sztuki wydano po raz pierwszy w 1952 roku, nakładem Collège de Pataphysique.
  Cmentarz Montparnasse (fr. Cimetière du Montparnasse) jest jednym z najsławniejszych paryskich cmentarzy. Znajduje się w południowo-wschodnim fragmencie Paryża (Montparnasse) w XIV dzielnicy.
  Państwowy Instytut Wydawniczy (PIW) – polskie wydawnictwo założone w 1946 w Warszawie; od 2005 dyrektorem wydawnictwa jest Rafał Skąpski.
  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.
  Lekcja (fr. La Leçon) – jednoaktowa sztuka teatralna autorstwa Eugèna Ionesco. Jest to jedno z ważniejszych dzieł dla teatru absurdu. Dramat został napisany w czerwcu 1950, a jego premiera odbyła się 20 lutego 1951 w Théâtre de Poche Montparnasse w szóstej dzielnicy Paryża. Reżyserem premierowego spektaklu był Marcel Cuvelier, który jednocześnie wcielił się w rolę Profesora. Od 1957 "Lekcja" wystawiana była w stałym repertuarze w paryskim Théâtre de la Huchette obok Łysej śpiewaczki.
  Emil Cioran [czyt. czioran] (ur. 8 kwietnia 1911 w Răşinari, zm. 20 czerwca 1995 w Paryżu) – rumuński filozof, teoretyk nihilizmu i eseista piszący przede wszystkim w języku francuskim.
  Jean Louis Barrault (ur. 8 września 1910 roku w Le Vesinet, zm. 22 kwietnia 1994 roku w Paryżu, pochowany na Cmentarzu Passy) - francuski aktor, scenarzysta, reżyser i mim. Grał główne role we własnych inscenizacjach (dramaty P.Claudela i W.Szekspira).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.