Eufrazjusz z Cuevas

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Eufrazjusz z Cuevas, również Eufrazjusz z Illiturgum – jeden z siedmiu mężów (łac. Viri Apostolici), misjonarzy i biskupów hiszpańskich z I wieku, uczniów św. Jakuba Większego Apostoła, wysłanych z Rzymu przez świętych Piotra i Pawła aby ewangelizowali ziemie dzisiejszej Hiszpanii, męczennik chrześcijański i święty Kościoła katolickiego.

Kult świętych – w katolicyzmie i prawosławiu szczególny szacunek do osób uważanych za zbawione, oraz do świętych aniołów, którzy stawiani są za wzór dla wszystkich żyjących. Do świętych można zwracać się z prośbą o wstawiennictwo do Boga.Męczennik (gr. μάρτυς, mártus, łac. martyr: „świadek” – osoba, która zginęła lub cierpiała w obronie swoich wierzeń lub przekonań.

Miejsce jego apostolstwa, za Martyrologium Rzymskim, zlokalizowano w Illiturgum (także: Illiturgi(s)), tj. na dzisiejszych terenach Andaluzji: Arjony, Baezy albo Andújar del Vejo w prowincji Jaén.

Jego wspomnienie liturgiczne obchodzone jest 5 stycznia lub w grupie siedmiu mężów 15 maja. Niemiecki leksykon (Ökumenisches Heiligenlexikon) podaje dzień pamięci 1 maja, kiedy to wspominany jest św. Torkwat i pozostali biskupi.

Ślady kultu w Hiszpanii sięgają VI wieku, o czym świadczą kalendarze z epoki mozarabskiej. Uważa się go za pierwszego biskupa diecezji Jaén; jest jej patronem od XVII wieku.

Ewangelizacja (gr. euaggelizein – głosić dobrą nowinę) – propagowanie głównych kanonów wiary chrześcijańskiej, a przede wszystkim nauki o Jezusie.Leksykon (słownik encyklopedyczny, z późn. gr. leksikón) – uporządkowany zbiór wiedzy ujęty w formie haseł wraz z ich podstawowymi opisami, lub też zawierający wiedzę encyklopedyczną w formie skondensowanej. Jest formą pośrednią pomiędzy słownikiem opisującym hasła czysto definicyjnie, a encyklopedią, zawierającą artykuły bogato opisujące przedstawiane tematy.

Jego relikwie czczone są w kościele Santa María do Mao w Incio (Lugo (prowincja)).

W katedrze Wniebowzięcia NMP w Jaén (hiszp. Catedral de la Asunción de la Virgen) znajduje się kaplica z ołtarzem św. Eufrazjusza.

Według legendy miał być męczennikiem.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Bazylika Eufrazjusza w Poreču
 • kult świętych
 • wstawiennictwo świętych


 • Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Kaplica (łac. cappa zdrobniale capella kapliczka) – niewielka chrześcijańska budowla sakralna, wolno stojąca lub połączona z większym obiektem architektonicznym; wydzielone pomieszczenie z ołtarzem lub boczna część kościoła tworząca odrębną całość, w której znajduje się ołtarz.
  Jaén – jest prowincją położoną na południu Hiszpanii, na obszarze wspólnoty autonomicznej Andaluzji. Graniczy na zachodzie z Kordobą, na północy z Ciudad Real, na wschodzie z Albacete, a na południowym wschodzie z Grenadą. Jej stolicą jest miasto Jaén.
  Patron – symboliczny religijny opiekun kraju, miasta, diecezji, przedsięwzięcia, profesji, obiektu budowlanego, ludzi, zawodów itp. W Kościele katolickim i innych kościołach chrześcijańskich takimi osobami są święci, którzy najczęściej stają się opiekunami świątyń i poszczególnych ludzi, noszących ich imię (wezwanie).
  Andújar – miasto w południowej Hiszpanii w regionie Andaluzji, prowincji Jaén nad rzeką Gwadalkiwir. Największe pod względem powierzchni miasto Jaén.
  Ryt mozarabski (hiszpański) – katolicki ryt właściwy dla Półwyspu Iberyjskiego w VI-XI w., w zmienionej postaci żywy również dziś głównie w Toledo i Salamance.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Apostoł (gr. apostolos = wysłannik) – nazwa używana w Nowym Testamencie najczęściej na określenie najbliższych uczniów Jezusa Chrystusa powołanych przez niego osobiście i „wysłanych” do głoszenia jego nauk. Samo pojęcie występuje też w Nowym Testamencie na określenie innych osób.

  Reklama