Eufrazjusz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Eufrazjuszimię męskie pochodzenia greckiego, złożone z eu, 'dobrze' i phrasis, 'wysławianie się, wymowa'. Imię to oznacza człowieka dobrze wyrażającego się, dobrze życzącego drugiemu człowiekowi. Patronem jest Eufrazjusz z Cuevas, święty z I wieku.

Eufrazjusz z Cuevas, również Eufrazjusz z Illiturgum – jeden z siedmiu mężów (łac. Viri Apostolici), misjonarzy i biskupów hiszpańskich z I wieku, uczniów św. Jakuba Większego Apostoła, wysłanych z Rzymu przez świętych Piotra i Pawła aby ewangelizowali ziemie dzisiejszej Hiszpanii, męczennik chrześcijański i święty Kościoła katolickiego.Imię literackie – imię, które z reguły po raz pierwszy pojawia się w dziele literackim i zostało wymyślone przez autora tego dzieła. Nazwa imię literackie może odnosić się także do imion występujących tylko w baśniach, bajkach, podaniach i legendach.

Żeńskim odpowiednikiem jest Eufrazja.

Eufrazjusz imieniny obchodzi 5 stycznia.

Znane osoby o imieniu Eufrazjusz:

 • św. Eufrazjusz z Cuevas (I w.) – uczeń św. Jakuba Większego Apostoła, ewangelizator ziem dzisiejszej Hiszpanii
 • św. Eufrazjusz Desideri, znany jako Józef z Leonessy (1556-1612) – włoski kapucyn, misjonarz i kaznodzieja
 • bł. Eufrazjusz od Dzieciątka Jezus (1897-1934) – hiszpański karmelita bosy, prezbiter i męczennik
 • bł. Eufrazjusz od Miłości Miłosiernej (1915-1936) – hiszpański pasjonista i męczennik z Daimiel
 • Zapoznaj się również z:

  Jakub Większy (Starszy), dla odróżnienia od Jakuba Mniejszego (Młodszego) Apostoła, Jakub Pielgrzym lub Jakub z Compostelli, cs. Apostoł Iakow Ziewiediejew (zm. 43 lub 44) – jeden z 12 apostołów Jezusa Chrystusa, syn Zebedeusza i Salome, brat Jana Ewangelisty (Jana Teologa), męczennik, święty Kościoła katolickiego, anglikańskiego, ewangelickiego, ormiańskiego, koptyjskiego i prawosławnego. Święty ten wymieniany jest w Modlitwie Eucharystycznej (Communicantes) Kanonu rzymskiego.Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.
 • Bazylika Eufrazjusza w Poreču, chorw. Eufrazijeva bazilika
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Eufrazjusz. DEON.pl z inicjatywy SJ i Wydawnictwa WAM. [dostęp 2013-01-20].
  Józef z Leonessy, właśc. Eufrazjusz Desideri (ur. 8 stycznia 1556 w Leonessie, zm. 4 lutego 1612), włoski kapucyn (OFMCap.), misjonarz i kaznodzieja, święty Kościoła katolickiego.Eufrazjusz od Dzieciątka Jezus, właśc. Barredo Fernández (ur. 8 lutego 1897 w Cancienes, zm. 12 października 1934 w Oviedo) – karmelita bosy, błogosławiony Kościoła katolickiego.
  Warto wiedzieć że... beta

  26 błogosławionych męczenników z Daimiel, znani również jako „Męczennicy ze Zgromadzenia Pasjonistów” hiszp. Beatos Mártires de Daimiel – 26 pasjonistów, męczenników, ofiar prześladowań antykatolickich w Hiszpanii okresu wojny domowej w Hiszpanii, zamordowanych w okresie od lipca do października 1936 roku.
  Bazylika Eufrazjusza (chorw. Eufrazijeva bazilika) - bazylika w Poreču w Chorwacji, w 1997 roku wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Obecny budynek wzniesiono w VI wieku n.e. na miejscu kościoła z V wieku i wcześniejszej, mniejszej bazyliki z IV stulecia. Mozaiki pierwotnych budowli wciąż są widoczne w północnej nawie.
  Święty (hebr. qodesz lub kodesz oznacza oddzielony) – stosowane przez chrześcijan określenie człowieka w sposób wybitny realizującego określone specyficzne dla nich wartości - często pełniący funkcję wzorca osobowego lub wręcz otaczany kultem. Mianem świętego określa się zazwyczaj męczenników za wiarę, mistyków, ludzi o wielkiej pobożności, często założycieli bractw religijnych i zakonów, ale też filozofów i kapłanów.
  Imię (łac. nomen) – osobista nazwa nadawana osobie przez grupę, do której należy. Wraz (z ewentualnym drugim i następnymi imionami oraz) z nazwiskiem, czasem patronimikiem (ros. отчество (trans.) otcziestwo), a rzadziej przydomkiem stanowi u większości ludów podstawowe określenie danej osoby.
  Język chorwacki (chorwacki standardowy wariant serbochorwackiego języka policentrycznego) – należący do podgrupy języków południowosłowiańskich. Używany jest głównie w Chorwacji, w sąsiednich krajach oraz przez część Chorwatów na całym świecie.

  Reklama