• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Eudora - program pocztowy

  Przeczytaj także...
  Nowela (wł. „novella” – nowość) – krótki utwór literacki, pisany prozą, charakteryzujący się wyraźnie zarysowaną i sprawnie skrojoną akcją główną, mocno udramatyzowaną, która zmierza do punktu kulminacyjnego. Fabuła noweli jest zazwyczaj jednowątkowa, pozbawiona epizodów, rozbudowanych opisów przyrody oraz szczegółowej charakterystyki postaci. Jest to jedna z odmian epiki. Jej treść dotyczy pewnego zdarzenia, opartego na wyrazistym motywie, z pozoru nieistotnym (np. kamizelka, sokół), ale często nabierającym znaczeń symbolicznych. Niemiecki pisarz Paul Heyse określił ów motyw mianem „sokoła”. Stworzył on tzw. teorię sokoła, opartą na wnikliwej analizie noweli Giovanniego Boccaccia pt. „Sokół”.Post Office Protocol version 3 (POP3) to protokół internetowy z warstwy aplikacji pozwalający na odbiór poczty elektronicznej ze zdalnego serwera do lokalnego komputera poprzez połączenie TCP/IP. Ogromna większość współczesnych internautów korzysta z POP3 do odbioru poczty.
  Eudora Alice Welty (ur. 13 kwietnia 1909 w Jackson, zm. 23 lipca 2001 tamże) – amerykańska pisarka, w swojej twórczości poruszała tematy związane z Południem Stanów Zjednoczonych.

  Eudora – klient poczty elektronicznej. Pierwsza wersja powstała w 1988, jej autorem był Steve Dorner, pracownik University of Illinois. Od 1991 do 2006 program był rozwijany przez firmę Qualcomm. Nazwa programu pochodzi od imienia amerykańskiej pisarki Eudory Welty, autorki noweli „Why I live at the Post Office”.

  Microsoft Windows (ang. windows „okna”, IPA: [maɪkɹoʊsɑːft ˈwɪndoʊz]) – rodzina systemów operacyjnych stworzonych przez firmę Microsoft. Systemy rodziny Windows działają na serwerach, systemach wbudowanych oraz na komputerach osobistych, z którymi są najczęściej kojarzone. HTML (ang. HyperText Markup Language) – hipertekstowy język znaczników, obecnie szeroko wykorzystywany do tworzenia stron internetowych.

  Eudora 1.0 – 7.1[ | edytuj kod]

  Program pozwala na wysyłanie, odbieranie i edytowanie e-maili sformatowanych w HTML-u lub jako zwykły tekst. Eudora obsługuje konta POP3 i IMAP oraz bezpieczne, szyfrowane połączenia SSL.

  Wersja sponsorowana (Adware) zawiera praktycznie te same opcje (oprócz SpamWatch) co pełna płatna wersja. Wersja darmowa nie wyświetla reklam za cenę ograniczonej funkcjonalności.

  Za minus należy uznać brak obsługi polskich znaków oraz brak słownika języka polskiego dla modułu sprawdzania pisowni.

  Adware – rodzaj (i typ) licencji oprogramowania. Adware jest oprogramowaniem rozpowszechnianym za darmo, ale zawierającym funkcję wyświetlającą reklamy.Znaki diakrytyczne (gr. diakritikós – odróżniający) – znaki graficzne używane w alfabetach i innych systemach pisma, umieszczane nad, pod literą, obok lub wewnątrz niej, zmieniające artykulację tej litery i tworzące przez to nową literę. W alfabetach sylabowych mogą zmienić znaczenie całej sylaby.

  Eudora posiada również następujące funkcje:

 • SpamWatch – detekcja i filtrowanie spamu;
 • ScamWatch – ostrzeganie przed możliwą próbą oszustwa (phishingu);
 • MoodWatch – ostrzeganie przed potencjalnie obraźliwym językiem w wiadomościach przychodzących i wychodzących (działa tylko dla wybranych języków);
 • Content Concentrator – ułatwia śledzenie wymiany informacji (zarządzanie długimi wątkami w korespondencji).
 • Po instalacji programu można w menu Help → Payment & Registration dokonać wyboru jednej z trzech opcji licencyjnych:

  Uniwersytet Illinois (ang. University of Illinois) – uniwersytet stanowy w Illinois, składający się z trzech uczelni: Klient poczty elektronicznej (ang.) Mail User Agent, MUA – program poczty elektronicznej służący użytkownikowi komputera do odbioru i wysyłania poczty elektronicznej.
  1. Wersja płatna (paid mode):
  2. zawiera mechanizm blokujący spam – SpamWatch
  3. dostęp do bezpłatnej pomocy technicznej
  4. bezpłatne aktualizacje przez 12 miesięcy od daty zakupu
  5. Wersja bezpłatna sponsorowana (sponsored mode):
  6. takie same możliwości jak wersja płatna z wyjątkiem SpamWatch
  7. wyświetla reklamy
  8. brak dostępu do bezpłatnej pomocy technicznej
  9. Wersja bezpłatna (light mode):
  10. ograniczone możliwości
  11. brak reklam
  12. brak dostępu do bezpłatnej pomocy technicznej

  Program standardowo instaluje się w wersji bezpłatnej – sponsorowanej (adware).

  Pasek menu jest to widżet (patrz też: GUI) występujący zwykle jako część okna, przynajmniej we współcześnie używanych GUI (w systemie Amigi np. było trochę inaczej - menu podlegało nie pod okno, ale pod ekran i było aktywowane zawsze prawym klawiszem myszy).Phishing (spoofing) – w branży komputerowej, wyłudzanie poufnych informacji osobistych (np. haseł lub szczegółów karty kredytowej) przez podszywanie się pod godną zaufania osobę lub instytucję, której te informacje są pilnie potrzebne. Jest to rodzaj ataku opartego na inżynierii społecznej.

  Program w wersji sponsorowanej sprawdzał, czy reklamy rzeczywiście się wyświetlają. W przypadku zasłonięcia okna z reklamami lub niemożności połączenia się z serwerem reklam wyświetlał się komunikat o konieczności usunięcia zaistniałego stanu rzeczy, gdyż w przeciwnym razie program przejdzie w tryb pracy light. W ostatnich wersjach ta funkcja została zdezaktywowana.

  Mozilla Thunderbird – wolny klient poczty, komunikator internetowy (ze wsparciem dla XMPP, Facebooka, Twittera i IRC), czytnik grup dyskusyjnych oraz kanałów informacyjnych w formacie RSS i Atom.macOS (wymowa: mækoʊɛs, dawniej OS X, a także Mac OS X) – rodzina uniksowych systemów operacyjnych produkowanych i rozprowadzanych przez Apple Inc. Dostępny oficjalnie jedynie dla komputerów Macintosh, instalowany fabrycznie w nich od 2002 roku. 13 czerwca 2016 roku na WWDC została ogłoszona zmiana nazwy na macOS w związku z potrzebą unifikacji nazw używanych przez Apple dla swoich systemów operacyjnych (iOS, watchOS, tvOS).

  Rozwój programu został wstrzymany w październiku 2006, ostatnią wersją dla Windows jest 7.1, a dla Mac – 6.2.4. Obecnie nie można już kupić licencji, ale program dalej można ściągnąć i używać bez ograniczeń.

  Penelope, Eudora 8 beta i Eudora OSE[ | edytuj kod]

  Ogłaszając wstrzymanie rozwoju Eudory Qualcomm jednocześnie zapowiedział wypuszczenie zupełnie nowego programu pocztowego opartego o Thunderbirda. Wczesne wersje beta były dostępne w postaci dodatku dla Thunderbirda, późniejsze były rozpowszechniane w dwóch wersjach: dodatku o nazwie Penelope (oryginalna nazwa nowego projektu) oraz kompletnego archiwum zawierającego Thunderbird i wspomniany dodatek, o nazwie Eudora 8. Pierwsza wersja stabilna została wypuszczona 13.09.2010, kompletne archiwum nosi nazwę Eudora OSE 1.0 (OSE oznacza Open Source Edition – wersja oparta o wolne źródła). Dostępne są wersje dla Windows, OS X i (po raz pierwszy w historii) Linuksa. Podobnie jak Thunderbird, Eudora OSE w pełni obsługuje polskie litery. Od tego czasu nie ukazała się żadna nowa wersja, a domena eudora.com przekierowuje na mozilla.org.

  Qualcomm Incorporated - amerykańska firma informatyczna z siedzibą w San Diego, Kalifornia, założona w 1985 r. przez dr. Irwina Jacobsa, specjalizująca się w komunikacji bezprzewodowej. Od początku zajmowała się technikami satelitarnymi, stała się znana m.in. z techniki CDMA używanej w telefonach komórkowych i satelitarnych. Jej znanym powszechnie produktem jest program do obsługi poczty elektronicznej Eudora. Znana jest również jako firma, która opracowała technologię wyświetlaczy IMOD.Poczta elektroniczna lub krótko e-poczta, (ang. electronic mail krótko e-mail) – usługa internetowa, w nomenklaturze prawnej określana zwrotem świadczenie usług drogą elektroniczną, służąca do przesyłania wiadomości tekstowych, tzw. listów elektronicznych – stąd zwyczajowa nazwa tej usługi.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona domowa
 • Strona rozszerzenia Penelope
 • Warto wiedzieć że... beta

  TLS (ang. Transport Layer Security) – przyjęte jako standard w Internecie rozwinięcie protokołu SSL (ang. Secure Socket Layer), zaprojektowanego pierwotnie przez Netscape Communications. TLS zapewnia poufność i integralność transmisji danych, a także uwierzytelnienie serwera, a niekiedy również klienta. Opiera się na szyfrowaniu asymetrycznym oraz certyfikatach X.509.
  Spam – niechciane lub niepotrzebne wiadomości elektroniczne. Najbardziej rozpowszechniony jest spam za pośrednictwem poczty elektronicznej oraz w Usenecie. Część użytkowników doświadcza także spamu w komunikatorach (np. ICQ czy Gadu-Gadu). Zwykle (choć nie zawsze) jest wysyłany masowo.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.