Eucheriusz z Lyonu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Eucheriusz z Lyonu, fr. Eucher (ur. ok. 380 w Galii, zm. 449 lu 450 w Lyonie) – teolog, mnich, biskup Lyonu, święty Kościoła katolickiego.

Honorat z Arles (ur. ok. 350 w Toul w Galii, zm. 16 stycznia 429 lub 430 w Arles) – biskup Arles, zakonnik, święty Kościoła katolickiego i prawosławnego.Wydawnictwo WAM, znane jako: Wydawnictwo Apostolstwa Modlitwy (WAM) (1872-1918, 1935-1994), Wydawnictwo Księży Jezuitów (1918-1935), Wydawnictwo WAM (od 1994) – najstarsze polskie wydawnictwo katolickie, założone w 1872 przez ks. Stanisława Stojałowskiego SJ w Krakowie.

Pochodził za znamienitego rodu rzymskiej Galii. Był ojcem św. Saloniusza (biskupa Genewy) i św. Werana (biskupa Vence). Po śmierci żony Galli synów oddał na wychowanie mnichom z monasteru Lérin na wyspie Lérinum (Saint-Honorat, Wyspy Leryńskie), a sam wstąpił do zakonu na Léro (dzisiejsza Sainte-Marguerite, naprzeciw Cannes) oddając się pracy, umartwianiu i kontemplacji. Pragnął przystąpić do ojców pustyni. Nawiązał kontakt ze św. Janem Kasjanem oraz św. Hilarym i św. Honoratem z Arles przebywającymi wówczas w monasterze Lérin. Tu napisał Pochwałę samotności i O pogardzie dla świata i światowej filozofii.

Kult świętych – w katolicyzmie i prawosławiu szczególny szacunek do osób uważanych za zbawione, oraz do świętych aniołów, którzy stawiani są za wzór dla wszystkich żyjących. Do świętych można zwracać się z prośbą o wstawiennictwo do Boga.Męczennik (gr. μάρτυς, mártus, łac. martyr: „świadek” – osoba, która zginęła lub cierpiała w obronie swoich wierzeń lub przekonań.

Jest również autorem m.in. Żywota św. Maurycego i męczenników z Legionu Tebańskiego, listu De laude Eremi do św. Hilarego (ok.428), listu i dzieł dedykowanych św. Saloniuszowi: Instructionum ad Salonium libri duo i De gubernatione Dei. Dzieło Formulae spiritualis intelligentiae ad Veranum zadedykował młodszemu synowi Weranowi.

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Vence – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, w departamencie Alpy Nadmorskie.

W roku ok. 434 wezwano go do Lyonu, aby objął wakat biskupa diecezji lyońskiej, który pełnił do śmierci. Jako biskup brał udział w pierwszym synodzie w Orange (441).

Jego wspomnienie liturgiczne obchodzone jest za Martyrologium Rzymskim 16 listopada.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • kult świętych
 • modlitwa za wstawiennictwem świętego
 • święci i błogosławieni Kościoła katolickiego


 • Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Ojcowie pustyni – pierwsi mnisi chrześcijańscy, którzy od końca III wieku prowadzili życie samotne albo w niewielkich zgromadzeniach na pustyniach egipskich, a następnie w Syrii i Palestynie.
  Litewska Biblioteka Narodowa im. Martynasa Mažvydasa (lit. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka) – litewska biblioteka narodowa założona w 1919 roku w Kownie, przeniesiona w 1963 roku i działająca do dziś w Wilnie.
  Archidiecezja lyońska (łac. Archidioecesis Lugdunensis, fr. Archidiocèse de Lyon) - rzymskokatolicka archidiecezja ze stolicą w Lyonie, we Francji. Arcybiskupi Lyonu posiadają tytuł prymasów Galii (prymasów Francji).
  Kościół katolicki – największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.
  Wyspy Leryńskie, franc. Îles de Lérins – archipelag czterech wysp położony na Morzu Liguryjskim, administracyjnie przynależny do francuskiej gminy Cannes, położony kilka kilometrów od centrum Cannes na kontynencie, w departamencie Alpy Nadmorskie. Nazwa archipelagu pochodzi z czasów rzymskich. Wchodząca w skład Sainte-Marguerite nazywała się po łacinie Léro, a Saint-Honorat Lérinum.
  Ród – grupa społeczna oparta na wspólnocie krwi, obejmująca rodziny wywodzące swe pochodzenie od wspólnego przodka. Więź wewnętrzną rodu u większości ludów pierwotnych oraz w bardziej rozwiniętych ustrojach stanowiło pochodzenie ojcowskie. Ród jest pojęciem nadrzędnym w stosunku do rodziny, składa się bowiem z wielu rodzin posiadających niejednokrotnie inne nazwiska.
  Saloniusz (Salomon) z Genewy (ur. ok. 400 w Lyonie, zm. 28 września po 450 w Genewie) – biskup w diecezji Genewa, pisarz chrześcijański, święty Kościoła katolickiego.

  Reklama