Eucheriusz z Lyonu
Teologia (gr. θεος, theos, „Bóg”, + λογος, logos, „nauka”) – dyscyplina wiedzy posługująca się metodami filozoficznymi w wyjaśnianiu świata w jego relacji do Boga. Klasycznie uznawana za dziedzinę naukową, także w Polsce znajduje się na liście dziedzin naukowych, ustalonej przez Centralną Komisję do Spraw Stopni i Tytułów. Stanowi metodyczne studium prawd religijnych objawionych przez Boga, w myśl maksymy (łac.) fides quaerens intellectum – wiara szukająca zrozumienia. Współcześnie zasadność uznawania pytań o Boga za naukowe jest kwestionowana. Według części autorów teologia nie spełnia współczesnych wymagań stawianych nauce, chociażby poprzez brak weryfikowalności stawianych przez nią hipotez oraz oparcie na dogmatach jako punkcie wyjściowym swoich rozważań zamiast na metodzie naukowej, czy paradygmatach naukowych. Polemikę z tymi zarzutami przedstawił m.in. papież Benedykt XVI w Wykładzie ratyzbońskim.Towarzystwo Jezusowe, SJ (łac. Societas Iesu, SI), jezuici – męski papieski zakon apostolski Kościoła katolickiego, zatwierdzony przez papieża Pawła III 27 września 1540. Towarzystwo Jezusowe zostało założone w głównej mierze do walki z reformacją, by bronić i rozszerzać wiarę oraz naukę Kościoła katolickiego, przede wszystkim przez publiczne nauczanie, ćwiczenia duchowe, edukację i udzielanie sakramentów.
Honorat z Arles (ur. ok. 350 w Toul w Galii, zm. 16 stycznia 429 lub 430 w Arles) – biskup Arles, zakonnik, święty Kościoła katolickiego i prawosławnego.
Eucheriusz z Lyonu, fr. Eucher (ur. ok. 380 w Galii, zm. 449 lu 450 w Lyonie) – teolog, mnich, biskup Lyonu, święty Kościoła katolickiego.
Pochodził za znamienitego rodu rzymskiej Galii. Był ojcem św. Saloniusza (biskupa Genewy) i św. Werana (biskupa Vence). Po śmierci żony Galli synów oddał na wychowanie mnichom z monasteru Lérin na wyspie Lérinum (Saint-Honorat, Wyspy Leryńskie), a sam wstąpił do zakonu na Léro (dzisiejsza Sainte-Marguerite, naprzeciw Cannes) oddając się pracy, umartwianiu i kontemplacji. Pragnął przystąpić do ojców pustyni. Nawiązał kontakt ze św. Janem Kasjanem oraz św. Hilarym i św. Honoratem z Arles przebywającymi wówczas w monasterze Lérin. Tu napisał Pochwałę samotności i O pogardzie dla świata i światowej filozofii.
Jest również autorem m.in. Żywota św. Maurycego i męczenników z Legionu Tebańskiego, listu De laude Eremi do św. Hilarego (ok.428), listu i dzieł dedykowanych św. Saloniuszowi: Instructionum ad Salonium libri duo i De gubernatione Dei. Dzieło Formulae spiritualis intelligentiae ad Veranum zadedykował młodszemu synowi Weranowi.
W roku ok. 434 wezwano go do Lyonu, aby objął wakat biskupa diecezji lyońskiej, który pełnił do śmierci. Jako biskup brał udział w pierwszym synodzie w Orange (441).
Jego wspomnienie liturgiczne obchodzone jest za Martyrologium Rzymskim 16 listopada.
Zobacz też[ | edytuj kod]
Przypisy[ | edytuj kod]
- Abbey of Lérins - Catholic Encyclopedia (ang.)
- ↑ Historia egzegezy biblijnej na biblia.wiara.pl [opublikowano:2005-05-24]