• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ettlingen

  Przeczytaj także...
  Region Mittlerer Oberrhein – region w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Karlsruhe. Siedzibą regionu jest miasto Karlsruhe.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  Saksonia, Wolny Kraj Saksonia (łac. Saxonia; niem. Freistaat Sachsen; górnołuż. Swobodny stat Sakska; dolnołuż. Zwězkowy kraj Sakska) – kraj związkowy w Niemczech graniczący z Polską, Czechami i z następującymi krajami związkowymi: Bawaria, Turyngia, Saksonia-Anhalt i Brandenburgia. Stolicą jest Drezno. Obecnie niewielki skrawek historycznej Saksonii znajduje się w Polsce, w województwie dolnośląskim (okolice Bogatyni). Republika Saksonii jest spółką prawa publicznego. Reprezentuje ją premier Stanislaw Tillich.

  Ettlingen – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Karlsruhe, w regionie Mittlerer Oberrhein, w powiecie Karlsruhe. Leży u podnóża Schwarzwaldu, nad rzeką Alb, na południe od Karlsruhe, na wysokości 132 m n.p.m.. Liczy 38 553 mieszkańców (31.12.2010), na powierzchni 56,74 km².

  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Rejencja Karlsruhe (niem. Regierungsbezirk Karlsruhe) – jedna z czterech rejencji niemieckiego kraju związkowego Badenia-Wirtembergia. Główny urząd rejencji, prezydium (Regierungspräsidium) ma siedzibę w Karlsruhe. Prezydium rejencji podlega Ministerstwu Spraw Wewnętrznych (Innenministerium) Badenii-Wirtembergii.
  Ettlingen

  Historia[ | edytuj kod]

  Ettlingen za czasów rzymskich leżało na ważnym skrzyżowaniu dróg, a w 788 zostało po raz pierwszy wymienione jako Ediningom w księgach klasztoru Wissembourg w Alzacji. W 965 miejscowość otrzymała prawa targowe, a w 1192 miejskie. Od 1219 miasto znajdowało się pod rządami badeńskich margrabiów.

  Schwarzwald ("Czarny Las") – zrębowy masyw górski w południowo-zachodnich Niemczech rozciągający się od południowego krańca do środka Badenii-Wirtembergii na długości około 160 km – od Pforzheim na północy do Waldshut-Tiengen na samym południu.Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.

  W 1689, w czasie wojny Francji z Ligą Augsburską miasto zostało prawie całkowicie spalone przez francuskie wojska, po czym odbudowane. Od 1771 Ettlingen należało do zjednoczonego Margrabstwa Badenii.

  Gospodarka[ | edytuj kod]

 • Schneidersöhne – handel i obróbka papieru (dawniej tradycje papiernictwa w mieście)
 • Bardusch – główna siedziba producenta artykułów higienicznych
 • AMO (Advanced Medical Optics Germany GmbH) – producent soczewek kontaktowych
 • ETO – fabryka spożywcza
 • liczne firmy informatyczne, biura architektoniczne i graficzne
 • Transport[ | edytuj kod]

  Do Ettlingen prowadzą autostrada A5 i droga krajowa B3. Drogi z doliny Alb prowadzą od 1994 przez tunel, omijając centrum miasta na północnym wschodzie. Przez Ettlingen prowadzą linie tramwaju dwusystemowego S31 i S32 oraz tramwaju regionalnego S1 i S2 Albtalbahn z dwoma dużymi dworcami i kilkunastoma przystankami, przebudowane z dawnej kolei wąskotorowej.

  Karlsruhe – miasto na prawach powiatu w południowo zachodnich Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia. Siedziba rejencji Karlsruhe, regionu Mittlerer Oberrhein oraz powiatu Karlsruhe do którego miasto jednak nie należy. Leży na Nizinie Górnoreńskiej, nad rzekami Alb i Pfinz, na wysokości 115 m.Badenia (niem. Baden) – kraina historyczna w południowo-zachodniej części Niemiec. Od 1951 roku wchodzi w skład kraju związkowego Badenia-Wirtembergia.

  Zabytki[ | edytuj kod]

 • zamek Margrabiów, 1727–1733
 • kościół św. Marcina St. Martin z romańską wieżą na pozostałościach łaźni rzymskiej, ostatnio przebudowany w 1732
 • ratusz z 1737–1738 z wieżą – dawną średniowieczną bramą miejską
 • studnia św. Jerzego w rynku z 1494
 • Współpraca[ | edytuj kod]

  Miejscowości partnerskie:

  Droga krajowa 3 (Bundesstraße 3, B 3) – niemiecka droga krajowa przebiegająca z północy na południe, od skrzyżowania z drogą B73 koło Hamburga przez Soltau, Bergen, Celle, Hanower, Einbeck, Northeim, Getyngę, Kassel, Marburg, Frankfurt nad Menem, Darmstadt, Heidelberg, Karlsruhe, Baden-Baden do granicy ze Szwajcarią w Bazylei.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
 • Wielka Brytania Clevedon, Wielka Brytania
 • Francja Épernay, Francja
 • Francja Etoges, Francja (kontakty utrzymuje dzielnica Oberweier)
 • Francja Fèrebrianges, Francja (kontakty utrzymuje dzielnica Oberweier)
 • Francja Fère-Champenoise, Francja (kontakty utrzymuje dzielnica Bruchhausen)
 • Rosja Gatczyna, Rosja
 • Niemcy Löbau, Saksonia
 • Włochy Menfi, Włochy
 • Belgia Middelkerke, Belgia
 • Francja Soudron, Francja (kontakty utrzymuje dzielnica Schluttenbach)
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  oficjalna strona miasta

  Fèrebrianges – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Alzacja-Szampania-Ardeny-Lotaryngia, w departamencie Marna.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Warto wiedzieć że... beta

  Wissembourg (niem. Weißenburg im Elsass) – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Alzacja, w departamencie Dolny Ren.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Alzacja (fr. Alsace, niem. Elsass, al. Elsàss) – kraina historyczna i region administracyjny we Francji, położony w północno-wschodniej części kraju nad Renem. Składa się z dwóch departamentów: Dolny Ren na północy oraz Górny Ren na południu. Historyczna Alzacja obejmowała jeszcze niewielki obszar wokół miasta Belfort, który obecnie tworzy departament Territoire-de-Belfort.
  Löbau (górnołuż. i pol. Lubij) – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Saksonia. w okręgu administracyjnym Drezno, w powiecie Görlitz, położone między Budziszynem a Görlitz, nad Löbauer Wasser (Lubijska Woda), u stóp Löbauer Berg (Lubijska Hora), siedziba wspólnoty administracyjnej Löbau. Do reformy administracyjnej Saksonii w powiecie Löbau-Zittau.
  Albtal-Verkehrs-Gesellschaft mbH, AVG (pol. Spółka Transportowa Doliny Alb) – niemieckie przedsiębiorstwo kolejowe działające w Badenii-Wirtembergii i Nadrenii-Palatynacie, założone 1957 dla prowadzenia przewozów na Albtalbahn i pozostające w wyłącznej własności miasta Karlsruhe.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  A5 (skrót od Autobahn 5, inaczej BAB 5 = Bundesautobahn 5) – niemiecka autostrada nr 5 („piątka”), przebiegająca od Hattenbacher Dreieck w Hesji na południe do szwajcarskiej granicy w Bazylei, gdzie łączy się z siecią autostrad i przechodzi w szwajcarską A2.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.