• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Etterbeek

  Przeczytaj także...
  Metro w Brukseli (franc.: Métro de Bruxelles, nid.: Brusselse metro) – system szybkiej podziemnej kolei miejskiej znajdujący się w Brukseli (Belgia).Bruksela (fr. Bruxelles, nid. Brussel, niem. Brüssel) – miasto i stolica Belgii oraz Unii Europejskiej, położone w środkowej części kraju nad rzeką Senne.
  Meczet (arab. مسجد masdżid; l.mn. مساجد masadżid) – miejsce kultu muzułmańskiego. Słowo meczet oznacza dowolny budynek, w którym oddaje się cześć Bogu, niezależnie od jego architektury.

  Etterbeek – jedna z 19 gmin miejskich w Belgii, w Regionie Stołecznym Brukseli licząca około 42 tys. mieszkańców (2006). Znajduje się w środkowo-wschodniej części regionu i sąsiaduje z gminą Bruksela. Ośrodek przemysłu spożywczego oraz włókienniczego. Na terenie gminy znajduje się stacja kolejowa – Merode (stacja kolejowa Etterbeek położona jest w sąsiedniej gminie Ixelles) oraz trzy stacje metra (Merode, Thieffry, Pétillon – linie 1 i 5).

  Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.Pétillon – stacja metra w Brukseli, na linii 5. Znajduje się w gminie Etterbeek. Zlokalizowana jest pomiędzy stacjami Thieffry i Hankar. Została otwarta 20 września 1976. Stacja nosi imię majora Pétillon, belgijskiego pioniera kolonialnego, który zmarł w Etterbeek w 1909 roku. Stacja przeszła trwającą 18 miesięcy modernizację, kosztem 6,3 mln euro trwającą do kwietnia 2008 roku.

  Gminę zamieszkują liczni Polacy. Znajdują się tutaj: konsulat generalny oraz kościół, w którym odbywają się polskie msze, a także co najmniej trzy polskie sklepy.

  Pomiędzy stacjami metra Schuman i Merode rozciąga się wielki Park Pięćdziesięciolecia (Parc du Cinquantenaire / Jubelpark), na terenie którego znajduje się łuk triumfalny, muzeum wojskowe, muzeum samochodowe, muzeum sztuki, a także Wielki Meczet Brukseli. Niekwestionowanym centrum Etterbeeku jest Merode, gdzie znajdują się liczne restauracje, puby i sklepy.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Urząd konsularny - urząd państwa wysyłającego w państwie przyjmującym, funkcjonujący na podstawie Konwencji wiedeńskiej o stosunkach konsularnych z 24 kwietnia 1963 r. Na czele urzędu stoi kierownik urzędu konsularnego, a sam urząd działa na obszarze uzgodnionym z państwem przyjmującym (tzw. okręg konsularny).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Elsene (fr. Ixelles) – gmina miejska w Belgii, położona w Regionie Stołecznym Brukseli, liczy 77 tys. mieszkańców (2006). Ośrodek przemysłu spożywczego. Nazwa pochodzi od drzewa olsza i przybierała formy Elsele, Elsen, Elsene w języku niderlandzkim, Ixel, Ixelles po francusku.
  Thieffry – stacja metra w Brukseli, na linii 5. Nazwa stacji pochodzi od belgijskiego lotnika Edmonda Thieffry. Zlokalizowana jest pomiędzy stacjami Merode i Pétillon. Została otwarta 20 września 1976. Stacja metra znajduje się w gminie Etterbeek. Do kwietnia 2009, do czasu reorganizacji metra, stacja znajdowała się na linii 1A.
  Merode – stacja metra w Brukseli, na linii 1 i 5. Zlokalizowana jest za stacją Schuman, Montgomery i Thieffry. Została otwarta 20 września 1976.
  Parc du Cinquantenaire lub nid. Jubelpark – duży park miejski (30 ha) w Brukseli w obrębie ulic Avenue de la Joyeuse Entrée, Avenue de la Renaissance, Avenue de l’Yser, Avenue des Gaulois i Avenue des Nerviens.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Region Stołeczny Brukseli (fr. Région Bruxelles-Capitale, niderl. Brussels Hoofdstedelijk Gewest) - jeden z trzech regionów administracyjnych Belgii, obejmujący 19 wysoce zurbanizowanych gmin - miasto Bruksela oraz jego zespół miejski. Według stanu na dzień 1 stycznia 2006 zamieszkiwało go 1 018 029 osób na powierzchni 161,382 km², co dało gęstość zaludnienia 6287 mieszkańców na km².

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.008 sek.