• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Etiuda op. 10 nr 12 - Chopin

  Przeczytaj także...
  Fryderyk Franciszek Chopin (ur. 22 lutego lub 1 marca 1810 roku w Żelazowej Woli, zm. 17 października 1849 roku w Paryżu) – polski kompozytor i pianista. Od roku 1830 zamieszkały we Francji.Powstanie listopadowe, wojna polsko-rosyjska 1830-1831 – polskie powstanie narodowe przeciw Rosji, które wybuchło w nocy z 29 listopada na 30 listopada 1830, a zakończyło się 21 października 1831. Zasięgiem swoim objęło Królestwo Polskie i część ziem zabranych (Litwę, Żmudź i Wołyń).
  Etiuda – forma muzyczna, zwykle na instrument solowy. Początkowo etiuda była formą wyłącznie dydaktyczną, przeznaczoną dla uczniów w celu ćwiczeń technicznych. Z czasem stała się samodzielną formą, skierowaną na techniczną złożoność, wymagającą od instrumentalisty brawury oraz wirtuozerskich umiejętności. Wielkimi twórcami etiud byli Fryderyk Chopin, Robert Schumann, Niccolo Paganini, Henryk Wieniawski, Sergiusz Rachmaninow, Claude Debussy czy György Ligeti.
  Początek Etiudy
  Szturm Warszawy przez wojska rosyjskie we wrześniu 1831

  Etiuda c-moll op. 10 nr 12, nazywana Rewolucyjnąetiuda skomponowana przez Fryderyka Chopina w 1831 roku. Jest zadedykowana „à son ami Franz Liszt” (dla przyjaciela Chopina, Franza Liszta). Wedle tradycji dzieło powstało, gdy kompozytor dowiedział się o upadku powstania listopadowegozajęciu Warszawy przez Rosjan.

  Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.d-moll – molowa gama muzyczna, której toniką jest d. Jej dźwięki w odmianie naturalnej to: d, e, f, g, a, b, c. Równoległą do niej gamą durową jest F-dur.

  Dzieło, które wymaga od wykonawcy bardzo dużych umiejętności technicznych, jest jednym z najbardziej znanych utworów Chopina.

  Historia[]

  Etiuda powstała niedługo po upadku powstania listopadowego w 1831. Chopin nie był w stanie brać w nim udziału (wyjechał do Paryża), więc wyładowywał swą frustrację w swoich dziełach. Po wydarzeniach 1831 roku żalił się:

  Chopin prawdopodobnie pracował wówczas również nad Preludium d-moll op. 28 nr 24.

  c-moll - gama oparta na skali molowej, której toniką jest c. Naturalna gama c-moll zawiera dźwięki: c, d, es, f, g, as, b. Pokrewną jej gamą durową jest Es-dur.Obrona Warszawy (także Szturm Warszawy) – obrona Warszawy przed wojskami rosyjskimi w czasie powstania listopadowego w dniach 6-7 września 1831 roku zakończona zajęciem miasta przez Rosjan i kapitulacją obrońców.

  Technika[]

  W Etiudzie rewolucyjnej pierwsze takty grane są niezwykle szybko, słychać długie i głośne molowe pasaże grane głównie przez lewą rękę. Długość i powtarzalność tych pasaży wyróżnia ten utwór spośród innych etiud.

  Wpływy[]

  Koniec Etiudy nawiązuje do ostatniej sonaty fortepianowej Beethovena (por. takty 77-81 w Etiudzie do taktów 150-152 w sonacie Beethovena).

  Linki zewnętrzne[]

 • Zapis nutowy
 • Etiuda na Mutopia Project
 • Przypisy

  1. Irena Poniatowska, Fryderyk Chopin. Człowiek i jego muzyka
  2. Jarosław Iwaszkiewicz, Chopin, str. 184
  3. Ostatnią sonatą Beethovena była XXXII Sonata c-moll op. 111.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.