• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Etienne Schneider


  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Przeczytaj także...
  Luksemburg, Wielkie Księstwo Luksemburga (luks. Lëtzebuerg, Grousherzogdem Lëtzebuerg; niem. Luxemburg, Großherzogtum Luxemburg; fr. Luxembourg, Grand-Duché de Luxembourg) – państwo położone w Europie Zachodniej. Graniczy z Francją od południa, Niemcami od wschodu i z Belgią od zachodu i północy. Państwo członkowskie Unii Europejskiej oraz NATO.Izba Deputowanych jest to unikameralny parlament Luksemburga. Metonimiczną nazwą parlamentu jest Krautmaart (nazwa placu na którym znajduje się budynek parlamentu).
  Coming out (of the closet) (od ang. to come out of the closet - wyjść z szafy) – proces samodzielnego ujawniania własnej orientacji seksualnej lub tożsamości płciowej (posiadanej przez mniejszość w społeczeństwie) przed innymi ludźmi (np. rodziną, przyjaciółmi, znajomymi czy współpracownikami). Proces ten zawiera w sobie fakt uświadomienia sobie własnej, odmiennej od heteroseksualnej, orientacji seksualnej oraz naukę samoakceptacji jako geja, lesbijki lub osoby biseksualnej (coming out przed samym sobą).

  Etienne Schneider (ur. 29 stycznia 1971 w Dudelange) – luksemburski polityk i ekonomista, minister, od 2013 wicepremier.

  Życiorys[]

  Kształcił się w ICHEC Brussels Management School i na University of Greenwich, gdzie w 1995 został absolwentem handlu i finansów. Zaangażował się w działalność Luksemburskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej. Od 1995 do 2005 był radnym miejscowości Kayl, następnie przez pięć lat był pierwszym aldermanem we władzach miejskich. W latach 1997–2004 zajmował stanowisko sekretarza generalnego frakcji LSAP w Izbie Deputowanych. Od 2004 był doradcą ministra gospodarki i handlu zagranicznego. W 2010 objął obowiązki wiceprezesa narodowej kompanii kredytowej i inwestycyjnej (SNCI). W 2012 stanął na czele resortu gospodarki i handlu zagranicznego w rządzie Jeana-Claude'a Junckera.

  Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.Luksemburska Socjalistyczna Partia Robotnicza (LSAP) jest to marksistowska, socjaldemokratyczna partia działająca na terenie Luksemburga.

  W wyborach w 2013 uzyskał mandat poselski. 4 grudnia 2013 objął urząd wicepremiera oraz ministra obrony w gabinecie Xaviera Bettela.

  Jest jawnym homoseksualistą.

  Przypisy

  1. Nota biograficzna na stronie Rządu Wielkiego Księstwa Luksemburga (ang.). [dostęp 2013-12-04].
  2. Elections législatives 2013 (fr.). elections.public.lu. [dostęp 2013-12-04].
  3. Luxembourg to become first country to have gay prime minister and gay deputy PM (ang.). pinknews.co.uk, 14 listopada 2013. [dostęp 2013-12-04].
  Jean-Claude Juncker (ur. 9 grudnia 1954 w Redange) – luksemburski polityk i prawnik, nieprzerwanie od 1995 premier Luksemburga, a od 1984 członek luksemburskiego rządu.Dudelange – gmina ze statusem miejskim w południowym Luksemburgu, w dystrykcie Luksemburg, w kantonie Esch-sur-Alzette. Graniczy z Francją.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Xavier Bettel (ur. 3 marca 1973 w Luksemburgu) – luksemburski polityk, prawnik, samorządowiec, deputowany krajowy, burmistrz Luksemburga i przewodniczący Partii Demokratycznej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.