Eta Persei

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Eta Persei (η Per) – gwiazda w gwiazdozbiorze Perseusza. Jest położona około 1300 lat świetlnych od Słońca.

Układ współrzędnych astronomicznych – sferyczny układ współrzędnych stosowany w astronomii. Umożliwia jednoznaczne określenie położenia obiektu na sferze niebieskiej przez podanie jego współrzędnych. Zdefiniowanie układu sprowadza się do ustalenia podstawowego koła wielkiego i ustalenia punktu na tym kole, od którego liczy się pierwszą współrzędną. Oś układu (tj. prosta prostopadła do koła podstawowego) przecina sferę niebieską w punktach nazwanych biegunami, natomiast południk przechodzący przez punkt początkowy jest nazwany południkiem początkowym.Antonin Bečvář (wymowa: ˈantoɲiːn ˈbɛtʃvaːr̝̊; ur. 10 czerwca 1901 w Starej Boleslavi, zm. 10 stycznia 1965 w Brandýsi nad Labem) – czeski astronom i klimatolog. Opracował ceniony atlas nieba Atlas Coeli Skalnaté Pleso. Przez długi czas pracował na Słowacji.

Gwiazda ma nazwę własną Miram, która pojawia się w atlasie Bečvářa. Międzynarodowa Unia Astronomiczna w 2017 roku formalnie zatwierdziła użycie nazwy Miram dla określenia tej gwiazdy.

Jest to pomarańczowy nadolbrzym, któremu towarzyszy niebieska gwiazda o jasności obserwowanej 8,5. Eta Persei A należy do typu widmowego K3, jej obserwowana wielkość gwiazdowa wynosi +3,76.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • lista gwiazd w gwiazdozbiorze Perseusza
 • lista najjaśniejszych gwiazd w poszczególnych gwiazdozbiorach
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Eta Persei w bazie SIMBAD (ang.)
  2. Jim Kaler: Eta Persei (ang.). W: STARS [on-line]. 2008-12-05. [dostęp 2018-12-05].
  3. David Harper, L.M. Stockman: (Un)Common Star Names (ang.). Obliquity. [dostęp 2018-12-05].
  4. Naming Stars. Międzynarodowa Unia Astronomiczna, 2018-08-10. [dostęp 2018-12-05].
  5. Ian Ridpath: Gwiazdy i planety. Przewodnik Collinsa. Warszawa: MULTICO Oficyna Wydawnicza, 2010, s. 206. ISBN 978-83-7073-928-7.
  Gwiazda – kuliste ciało niebieskie stanowiące skupisko powiązanej grawitacyjnie materii w stanie plazmy bądź zdegenerowanej. Przynajmniej przez część swojego istnienia gwiazda w sposób stabilny emituje powstającą w jej jądrze w wyniku procesów syntezy jądrowej atomów wodoru energię w postaci promieniowania elektromagnetycznego, w szczególności światło widzialne. Gwiazdy zbudowane są głównie z wodoru i helu, prawie wszystkie atomy innych cięższych pierwiastków znajdujące się we Wszechświecie powstały w efekcie zachodzących w nich przemian jądrowych lub podczas wieńczących ich istnienie wybuchów.Słońce (łac. Sol, Helius, gr. Ἥλιος Hḗlios) – gwiazda centralna Układu Słonecznego, wokół której krąży Ziemia, inne planety tego układu, planety karłowate oraz małe ciała Układu Słonecznego. Słońce to najjaśniejszy obiekt na niebie i główne źródło energii docierającej do Ziemi.
  Warto wiedzieć że... beta

  Nadolbrzym – gwiazda o masie od około 10 do 50 mas Słońca i promieniu dochodzącym nawet do ponad 1500 promieni Słońca. Ich czas istnienia jest krótki, od 10 do 50 milionów lat, mogą więc być obserwowane w młodych strukturach, takich jak gromady otwarte, ramiona galaktyk spiralnych czy galaktyki nieregularne. Nie obserwujemy ich w jądrach spiralnych galaktyk ani w galaktykach eliptycznych.
  Gwiazda typu widmowego K – żółto-pomarańczowa gwiazda o temperaturze fotosfery w granicach 3900 – 5200 K, chłodniejsza od Słońca.
  SIMBAD (the Set of Identifications, Measurements, and Bibliography for Astronomical Data) – baza danych obiektów astronomicznych spoza Układu Słonecznego sporządzana i zarządzana przez Centre de Données astronomiques de Strasbourg (CDS) we Francji.
  Rok świetlny – jednostka odległości stosowana w astronomii. Jest równy odległości, jaką pokonuje światło w próżni w ciągu jednego roku juliańskiego (365,25 dnia, 31 557 600 sekund).

  Reklama