• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Estrie

  Przeczytaj także...
  Montreal (fr. Montréal) – miasto w Kanadzie, nad Rzeką Świętego Wawrzyńca w prowincji Quebec. W latach 1844-1849 Montreal był stolicą Prowincji Kanady.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Le Val-Saint-François – regionalna gmina hrabstwa (MRC) w regionie administracyjnym Estrie prowincji Quebec, w Kanadzie. Stolicą jest miasto Richmond. Składa się z 18 gmin: 3 miast, 8 gmin, 2 wsi, 2 parafii i 3 kantonów.

  Estrie – region administracyjny w prowincji Québec (Kanada), położony na południowy wschód od Montrealu, wzdłuż granicy ze Stanami Zjednoczonymi, ze stolicą w Sherbrooke. Składa się z sześciu regionalnych magistratów i 88 hrabstw. Dzisiejszy region obejmuje większość obszaru krainy historycznej Kantony Wschodnie. Nazwa regionu pochodzi od słowa wschód (fr. est, tak jak w Cantons de l'Est). Estrie podzielona jest na 6 regionalnych gmin hrabstwa oraz 88 gmin.

  Le Granit – regionalna gmina hrabstwa (MRC) w regionie administracyjnym Estrie prowincji Quebec, w Kanadzie. Stolicą jest miasto Lac-Mégantic. Składa się z 20 gmin: 1 miasta, 14 gmin, 3 parafii i 2 kantonów.Quebec (fr. Québec) – prowincja Kanady. Quebec jest największą prowincją w Kanadzie pod względem powierzchni, a jeśli chodzi o liczbę ludności ustępuje jedynie Ontario. Na zachodzie graniczy z Ontario, na północy przez Zatokę Hudsona z terytorium Nunavut, na wschodzie z kontynentalną częścią Nowej Fundlandii i Labradoru oraz z Nowym Brunszwikiem. Od południa graniczy ze stanami USA: Nowy Jork, New Hampshire, Vermont i Maine. Największym miastem prowincji jest Montreal. Inne duże miasta: Québec (stolica prowincji), Trois-Rivières, Sherbrooke i Drummondville.

  Estrie ma 310 733 mieszkańców. Język francuski jest językiem ojczystym dla 90,0%, angielski dla 6,7% mieszkańców (2011).

  Regionalne gminy hrabstwa (MRC):

 • Coaticook
 • Le Granit
 • Le Haut-Saint-François
 • Les Sources
 • Le Val-Saint-François
 • Memphrémagog
 • Jedna gmina znajduje się poza MRC:

 • miasto Sherbrooke
 • Przypisy

  Memphrémagog – regionalna gmina hrabstwa (MRC) w regionie administracyjnym Estrie prowincji Quebec, w Kanadzie. Stolicą jest miasto Magog. Składa się z 17 gmin: 2 miast, 8 gmin, 3 wsie i 4 kantony.Sherbrooke - miasto w Kanadzie, w prowincji Quebec, przy ujściu rzeki Magog do Saint-François. Sherbrooke jest stolicą i największym miastem regionu Estrie.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Le Haut-Saint-François – regionalna gmina hrabstwa (MRC) w regionie administracyjnym Estrie prowincji Quebec, w Kanadzie. Stolicą jest miasto Cookshire-Eaton. Składa się z 14 gmin: 3 miast, 8 gmin, 3 kantonów.
  Les Sources – regionalna gmina hrabstwa (MRC) w regionie administracyjnym Estrie prowincji Quebec, w Kanadzie. Stolicą jest miasto Asbestos. Składa się z 7 gmin: 2 miast, 3 gmin, 1 parafii i 1 kantonu.
  Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.
  Coaticook – regionalna gmina hrabstwa (MRC) w regionie administracyjnym Estrie prowincji Quebec, w Kanadzie. Stolicą jest miasto Coaticook. Składa się z 12 gmin: 2 miast, 9 gmin i 1 kantonu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.