• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Esther - oratorium

  Przeczytaj także...
  Jean-Baptiste Racine (22 grudnia 1639 w La Ferté-Milon – 21 kwietnia 1699 w Paryżu) – francuski dramaturg, główny przedstawiciel późnobarokowego klasycyzmu. Autor przesiąkniętych pesymizmem sztuk, uważanych za mistrzowskie w przedstawianiu kobiecej psychiki.Händel-Werke-Verzeichnis (HWV) (niem. katalog dzieł Georga Friedricha Händla) – usystematyzowany zbiór dzieł wszystkich kompozytora, powstały w latach 1978-1986.
  Georg Friedrich Händel (ang. George Frideric Handel; pol. Jerzy Fryderyk Haendel, ur. 23 lutego 1685 w Halle, zm. 14 kwietnia 1759 w Londynie) – niemiecki kompozytor późnego baroku. W 1727 roku stał się poddanym Wielkiej Brytanii. Jest narodowym kompozytorem tego kraju. Komponował liczne gatunki muzyki baroku, między innymi opery i oratoria. Händel zaliczany jest do najwybitniejszych twórców muzyki późnego baroku.

  Esther (Estera (pol.)) – oratorium (HWV 50) napisane przez Georga Friedricha Händla. Jest to pierwsze oratorium w języku angielskim. Libretto napisali Alexander Pope i John Arbuthnot na podstawie opery Jeana Racine’a.

  I wersja[ | edytuj kod]

  Pierwsza wersja (HWV 50a) miała sześć scen, bez podziału na akty, jej premiera odbyła się w roku 1718 w Cannons.

  II wersja[ | edytuj kod]

  Obecnie najczęściej wykonywana wersja (HWV 50b), trzyaktowe oratorium, miała swoją premierę w 1732 roku w Londynie.

  Libretto (wł. książeczka) – tekst stanowiący podstawę dzieł sceniczno-muzycznych, takich jak opera, operetka, kantata, musical czy balet.Oratorium – wielka forma muzyczna wokalno-instrumentalna wykonywana początkowo w kościele, a obecnie zazwyczaj na estradzie koncertowej. W wykonaniach oratorium biorą udział: śpiewacy - soliści, chór i orkiestra. Epickie fragmenty recytuje narrator (testo, historicus), czasem rolę tę przejmuje chór. Oratorium zbliżone jest do opery, lecz pozbawione jest akcji scenicznej, a jego tematyka najczęściej jest religijna: kompozytorzy katoliccy zazwyczaj wybierali tematy z życia świętych, natomiast w krajach protestanckich treścią librett oratoriów zazwyczaj były motywy biblijne. U schyłku XVIII w. pojawiać zaczęły się też tematy świeckie, choć należą one do rzadkości. Szczególnym gatunkiem oratorium jest pasja - oratorium opowiadające mękę Chrystusa i wydarzenia ją poprzedzające.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Anthony Hicks: Handel and the idea of an oratorio. W: The Cambridge Companion to Handel. Donald Burrows ed. Cambridge: Cambridge University Press, 1997, s. 150, seria: Cambridge Companions to Music. ISBN 0-521-45425-5. (ang.)
  2. http://www.handel-edition.com/oratorios.php The Halle Handel Edition – Oratorios (ang.)
  3. Anthony Hicks: Handel and the idea of an oratorio. W: The Cambridge Companion to Handel. Donald Burrows ed. Cambridge: Cambridge University Press, 1997, s. 151, seria: Cambridge Companions to Music. ISBN 0-521-45425-5. (ang.)
  Cambridge University Press – angielska oficyna wydawnicza, działająca od 1534 na mocy edyktu króla Henryka VIII. Jest najstarszym nieprzerwanie działającym wydawnictwem na świecie. Zajmuje się wydawaniem pozycji naukowych i edukacyjnych, adresowanych do odbiorców na całym świecie, w tym wydawnictwami z zakresu nauczania języka angielskiego jako obcego. Siedzibą wydawnictwa jest Cambridge; jego biura działają w Europie, Ameryce Północnej, Południowej, na Bliskim Wschodzie, w Afryce, Azji i Oceanii.Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.
  Warto wiedzieć że... beta

  Alexander Pope (ur. 21 maja 1688 w Londynie, zm. 30 maja 1744 w Twickenham na wschód od Londynu) – czołowy poeta angielskiego Oświecenia, zdeklarowany katolik i torys.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.607 sek.