• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Esslingen am Neckar

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Mołodeczno (biał. Маладзечна; ros. Молодечно) – miasto położone nad Uszą, stolica rejonu w obwodzie mińskim Białorusi. Odległość od Mińska wynosi 75 km, od Wilna – 130 km; 94,2 tys. mieszkańców (2010).
  Powiat Esslingen (niem. Landkreis Esslingen) – powiat w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Stuttgart, w regionie Stuttgart. Stolicą powiatu jest miasto Esslingen am Neckar. Sąsiaduje z powiatami: Rems-Murr, Göppingen, Reutlingen, Böblingen oraz ze Stuttgartem - miastem na prawach powiatu.

  Esslingen am Neckar (do 16 października 1964 Eßlingen am Neckar) – miasto powiatowe w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Stuttgart, w regionie Stuttgart, siedziba powiatu Esslingen. Leży nad rzeką Neckar, ok. 10 km na południowy wschód od Stuttgartu.

  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Dzielnice[]

  Miasto dzieli się na 25 dzielnic: Berkheim, Brühl, Hegensberg, Hohenkreuz, Kennenburg, Kimmichsweiler, Krummenacker, Liebersbronn, Mettingen, Neckarhalde, Oberesslingen, Oberhof, Obertal, Pliensauvorstadt, Rüdern, Sankt Bernhardt, Serach, Sirnau, Stadtmitte, Sulzgries, Wäldenbronn, Weil, Wiflingshausen, Zell am Neckar, Zollberg.

  Eger (chorw. Jegar, pol. Jagier, niem. Erlau, tur. Eğri, łac. Agria, czes. Jager, słow. Jáger) – historyczne miasto (56,5 tys. mieszkańców w I 2011 r.) na Węgrzech, położone nad potokiem Eger, między Górami Bukowymi i górami Mátra. Stolica komitatu Heves. Znane przede wszystkim z wina Egri Bikavér oraz z obrony zamku przed Turkami. Uzdrowisko – źródła wód termalnych.Neckar – rzeka w południowo-zachodnich Niemczech, prawy dopływ Renu. Długość 367 km, powierzchnia dorzecza 13,9 tys. km². Źródła w Villingen-Schwenningen w górach Schwarzwaldu, na wysokości 706 m n.p.m. W dolnym biegu płynie w głębokiej i wąskiej dolinie u południowego podnóża masywu Odenwald. Głównym dopływem jest Jagst. Rzeka jest żeglowna na odcinku 203 km, od Plochingen jest skanalizowana (26 stopni wodnych). Główne miasta nad Neckarem to Rottweil, Tybinga, Stuttgart, Heilbronn i Heidelberg, a przy ujściu – Mannheim.

  Współpraca[]

  Miejscowości partnerskie:

  Budynek straży pożarnej
 • Węgry Eger, Węgry
 • Białoruś Mołodeczno, Białoruś
 • Wielka Brytania Neath Port Talbot, Wielka Brytania
 • Szwecja Norrköping, Szwecja
 • Polska Piotrków Trybunalski, Polska
 • Holandia Schiedam, Holandia
 • Stany Zjednoczone Sheboygan, Stany Zjednoczone
 • Włochy Udine, Włochy
 • Słowenia Velenje, Słowenia
 • Francja Vienne, Francja
 • Transport[]

  Trolejbusy w Esslingen am Neckar

  Przez miasto przebiega droga krajowa B10 oraz linia kolejowa InterCity Stuttgart–Ulm, ze stacjami Esslingen (Neckar) i Esslingen-Mettingen. Ok. 6 km na południe zlokalizowany jest 54. zjazd (Esslingen) z autostrady A8.

  InterCity (skrót IC) – kategoria pociągów uruchamianych przez przewoźników kolejowych w wielu krajach Europy (w Polsce przez spółkę PKP Intercity pod nazwą Express InterCity).Rejencja Stuttgart (niem. Regierungsbezirk Stuttgart) - jedna z czterech rejencji niemieckiego kraju związkowego Badenia-Wirtembergia. Główny urząd rejencji, prezydium (Regierungspräsidium) ma siedzibę w Stuttgarcie. Prezydium rejencji podlega Ministerstwu Spraw Wewnętrznych (Innenministerium) Badenii-Wirtembergii.

  Galeria[]

 • Stare Miasto

 • Stary Ratusz

 • Kościół miejski

 • Zobacz też[]

 • Esslingen
 • Trolejbusy w Esslingen am Neckar
 • Tramwaje w Esslingen am Neckar • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Esslingen – stacja kolejowa w Esslingen am Neckar, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w Niemczech. Znajdują się tu 4 perony.
  Piotrków Trybunalski – miasto na prawach powiatu w centralnej Polsce, położone na zachodzie Równiny Piotrkowskiej. Drugie pod względem wielkości miasto w województwie łódzkim i 47. w Polsce. Był miastem królewskim.
  A8 (skrót od Autobahn 8, inaczej BAB 8 = Bundesautobahn 8)– niemiecka autostrada nr 8, prowadząca na swoim pierwszym odcinku od granicy Niemiec z Luksemburgiem w Perl przez Merzig, Saarlouis, Neunkirchen, Zweibrücken do Pirmasens.
  Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Region Stuttgart (do 1992 Region Mittlerer Neckar) – region w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Stuttgart. Siedzibą regionu jest miasto Stuttgart.
  Esslingen-Mettingen – stacja kolejowa w Esslingen am Neckar, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia. Znajdują się tu 2 perony.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.07 sek.