• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Esperanza Aguirre

  Przeczytaj także...
  Order Karola III, właśc. Królewski Dostojny Order Hiszpański Karola III (hiszp. Real y Distinguida Orden Española de Carlos III) – najwyższe cywilne odznaczenie Królestwa Hiszpanii ustanowione w 1771 przez króla Karola III.Madryt (hiszp. Madrid) – stolica i największe miasto Hiszpanii, położony w środkowej części kraju u podnóża Sierra de Guadarrama (Wyżyna Kastylijska) nad rzeką Manzanares.
  Madryt, Wspólnota Madrytu (hiszp. Madrid, Comunidad de Madrid) to jeden z siedemnastu autonomicznych regionów Hiszpanii. Zajmuje powierzchnię 8028 km², a jego populacja wynosi ~6,3 mln. Jego stolicą jest Madryt. Inne większe miasta to Alcalá de Henares, Móstoles, San Lorenzo de El Escorial i Aranjuez.

  Esperanza Aguirre y Gil de Biedma, hrabina Bornos (ur. 3 stycznia 1952 w Madrycie) – hiszpańska polityk i prawniczka, działaczka Partii Ludowej, była minister edukacji, przewodnicząca Senatu i prezydent Wspólnoty Madrytu.

  Życiorys[]

  Esperanza Aguirre pochodzi z rodziny arystokratycznej. W 1974 zawarła związek małżeński z Fernandem Ramírezem de Haro y Valdés, XVI hrabią Bornos, z którym ma dwoje dzieci. Przysługuje jej tytuł grande de España.

  Unia Demokratycznego Centrum, UCD (hiszp. Unión de Centro Democrático) Powstała na fali demokratycznych przemian po śmierci Francisco Franco 3 maja 1977 roku centroprawicowa federacja partii politycznych w Hiszpanii. Jej przewodniczącym był Adolfo Suárez. UDC rządziło od 1977 do 1982. Członkowie partii prezentowali różne poglądy: chadeckie, liberalne, socjaldemokratyczne i socjallliberalne. Byli zwolennikami interwencjonizmu w gospodarce.Order Zasługi Cywilnej (hisz. Orden del Mérito Civil) – wysokie hiszpańskie cywilne odznaczenie państwowe ustanowione w 1926, zniesione w 1931 i przywrócone w 1942.

  Ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie Complutense w Madrycie (1974). Pracowała jako urzędniczka państwowa w administracji rządowej, w okresie rządów Unii Demokratycznego Centrum pełniła funkcje dyrektorskie w instytucjach podległych resortowi kultury.

  Działała początkowo w partiach liberalnych – Unión Liberal i Partido Liberal. W 1987 przeszła do Sojuszu Ludowego, przekształconego w 1989 w Partię Ludową. Weszła później w skład komitetu wykonawczego tego ugrupowania, a w 2004 objęła funkcję przewodniczącej struktur regionalnych we Wspólnocie Madrytu.

  Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza (Partido Socialista Obrero Español – PSOE) – hiszpańska socjaldemokratyczna partia polityczna. Jedna z największych partii w Hiszpanii, druga najstarsza (po Partido Carlista, założonej w 1833). Partia założona w 1879, w latach 1939-1977 nielegalna. Po przywróceniu demokracji jedna z głównych sił politycznych kraju. W latach 1982–1996 i 2004–2011 - rządząca. Przywódcą partii jest Alfredo Pérez Rubalcaba.Order Izabeli Katolickiej (hiszp. Orden de Isabel la Católica) – cywilne odznaczenie państwowe Królestwa Hiszpanii, ustanowione 14 marca 1815.

  W latach 1983–1996 zasiadała w radzie miejskiej Madrytu. W 1995 burmistrz José María Álvarez powierzył jej stanowisko pierwszego zastępcy i rzecznika prasowego. W wyborach w 1996 Esperanza Aguirre uzyskała mandat senatora. W maju 1996 objęła urząd ministra edukacji, kultury i sportu w rządzie, którym kierował José María Aznar. Z resortu odeszła w styczniu 1999 podczas rekonstrukcji gabinetu. W lutym tego samego roku, jako pierwsza kobieta w historii Hiszpanii, została przewodniczącą Senatu. Urząd ten sprawowała do października 2003.

  Alianza Popular (hiszp. Sojusz Ludowy), federacja niewielkich partii prawicowych, założona głównie przez byłych ministrów frankistowskich, która istniała od 1976 r. do 1989 roku. Schyłek AP to pierwsza połowa lat 80., kiedy w kolejnych wyborach zwyciężyła socjaldemokratyczna PSOE.Język hiszpański (hiszp. idioma español, castellano) – język należący do rodziny romańskiej języków indoeuropejskich. Współczesne standardy literackie (z Hiszpanii i Ameryki hiszpańskojęzycznej) wywodzą się ze średniowiecznego języka kastylijskiego. Jeszcze dziś język hiszpański bywa nazywany kastylijskim, dla odróżnienia go od innych języków używanych w Hiszpanii (zob. niżej).

  W maju 2003 Esperanza Aguirre prowadziła listę Partii Ludowej w wyborach regionalnych. Jej ugrupowanie zwyciężyło, zabrakło mu jednego głosu do większości bezwzględnej w parlamencie Madrytu. Koalicję zawarły Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza i Zjednoczona Lewica, jednak dwóch posłów socjalistycznych w ramach sprzeciwu nie wzięło udziału w głosowaniu nad wyborem nowego rządu. W konsekwencji nie udało się doprowadzić do powołania nowego prezydenta, co skutkowało rozpisaniem w październiku kolejnych wyborów. Partia Ludowa odniosła w nich ponowne zwycięstwo (57 mandatów w 111-osobowym parlamencie).

  Senat (hisz. Senado) - izba wyższa Kortezów, parlamentu hiszpańskiego. Tworzy go 259 senatorów, wybieranych lub nominowanych w tym samym czasie co Kongres Deputowanych na tę samą 4-letnią kadencję.Grand Hiszpanii, hiszp. Grande de España – pierwotnie tytuł najwyższej arystokracji hiszpańskiej, przysługujący (1914) 392, obecnie 395 rodzinom.

  W październiku 2003 Esperanza Aguirre została zaprzysiężona na urzędzie prezydenta Wspólnoty Madrytu. Reelekcję uzyskiwała po kolejnych zwycięskich wyborach w 2007 i w 2011. We wrześniu 2012 podała się do dymisji z powodów zdrowotnych, rezygnując również z mandatu poselskiego w regionalnym parlamencie. Pracowała następnie przez kilka miesięcy w administracji rządowej jako doradca ds. turystyki, po czym przeszła do sektora prywatnego.

  Zjednoczona Lewica (hiszp. Izquierda Unida, IU) – hiszpańska lewicowa partia polityczna, będąca pierwotnie koalicją wyborczą zorganizowaną w 1986 roku, na fali protestów przeciwko wejściu Hiszpanii do NATO. Została utworzona przez kilka grup lewicowców, zielonych, lewicowych socjalistów i republikanów, ale zawsze zdominowana przez Komunistyczną Partię Hiszpanii (PCE). W skład IU wchodziła także Partia Humanistyczna, ale ich drogi rozeszły się w 1987 roku.Legia Honorowa, Order Narodowy Legii Honorowej (fr. L’Ordre national de la Légion d’honneur) – najwyższe odznaczenie nadawane przez państwo francuskie. Legia nadawana jest zarówno cywilom, jak i wojskowym, kobietom i mężczyznom, także cudzoziemcom, za szczególne osiągnięcia w życiu wojskowym i cywilnym. Motto orderu to Honneur et Patrie (fr. Honor i Ojczyzna).

  Odznaczenia[]

 • Krzyż Wielki Orderu Karola III (1999)
 • Krzyż Wielki Orderu Izabeli Katolickiej (2004)
 • Krzyż Wielki Orderu Zasługi Cywilnej (2004, Hiszpania)
 • Oficer Legii Honorowej
 • Dama Komandor Orderu Imperium Brytyjskiego (2004)
 • Przypisy

  Bibliografia[]

 • Aguirre, Esperanza (hiszp.). mcnbiografias.com. [dostęp 2014-01-01].
 • Uniwersytet Complutense w Madrycie (hiszp. Universidad Complutense de Madrid, UCM) - hiszpańska uczelnia wyższa z siedzibą w Madrycie. Jedna z najstarszych uczelni na świecie. Jej główny kampus zlokalizowany jest w Ciudad Universitaria, gdzie znajduje się też stacja metra o tej samej nazwie. Pozostałe budynki znajdują się w Somosaguas.Hiszpania, Królestwo Hiszpanii (hiszp. Reino de España, gal. Reino de España, kat. Regne d’Espanya, arag. Reino d’España, bask. Espainiako Erresuma, okc. Regne d’Espanha, ast. Reinu d’España) – największe z trzech państw położonych na Półwyspie Iberyjskim.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Order Imperium Brytyjskiego (pełna nazwa ang.: The Most Excellent Order of the British Empire, pol. Najwspanialszy Order Imperium Brytyjskiego) – odznaczenie brytyjskie, ustanowione 4 czerwca 1917 przez Jerzego V. Motto orderu brzmi: For God and the Empire (pol. Za Boga i Imperium).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.