• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Esmeralda - imię

  Przeczytaj także...
  Eustochia Calafato (ur. 25 marca 1434 w Annunziata na Sycylii, zm. 20 stycznia 1485 w Mesynie) – włoska klaryska (OSC), mistyczka i święta Kościoła katolickiego.Smaragd, Szmaragd – imię męskie pochodzenia łacińskiego, oznaczające "szmaragd". Patronem tego imienia jest św. Smaragd (Szmaragd), wspominany razem ze św. Cyriakiem i Largusem.
  Cyriak Rzymianin (ur. w III wieku, zm. ok. 303-305 w Rzymie) – święty Kościoła katolickiego i prawosławnego, męczennik, diakon, jeden z Czternastu Świętych Wspomożycieli.

  Esmeraldaimię żeńskie pochodzenia łacińskiego, oznaczające "szmaragd". Patronem tego imienia jest św. Smaragd (Szmaragd), wspominany razem ze św. Cyriakiem i Largusem.

  Esmeralda imieniny obchodzi 8 sierpnia.

  Męskim odpowiednikiem jest Smaragd (Szmaragd).

  Znane osoby:

  Esmeralda (fr. Esméralda lub La Esméralda, imię nadane po urodzeniu: Agnes; ur. ok. 1466-67 w Reims, zm. 1482 w Paryżu) – piękna cyganka, fikcyjna postać literacka, bohaterka powieści Wiktora Hugo Katedra Marii Panny w Paryżu.Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.
 • św. Eustochia Esmeralda Calafato
 • Maria Esmeralda belgijska
 • Postacie fikcyjne:

 • Esmeralda Weatherwax
 • Esmeralda (postać literacka) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Esmeralda Weatherwax, zwana Babcią Weatherwax – fikcyjna postać z książkowego cyklu Świat Dysku Terry’ego Pratchetta. Czarownica z Lancre. „Najbardziej szanowana ze wszystkich przywódczyń, których nie mają czarownice”. Najpotężniejsza czarownica od czasów Czarnej Alis. Panna, co zdecydowanie podkreśla. Mimo używania dużej ilości cukru osiągnęła podeszły wiek ze wszystkimi zębami, nie udało się jej też wyhodować żadnej kurzajki, co nieco martwi Babcię, będącą w każdym calu tradycjonalistką. Wielka zwolenniczka głowologii, osiągnęła też mistrzostwo w Pożyczaniu, czyli przenoszeniu się do cudzych umysłów. Babcia Weatherwax jest osobą o surowych zasadach, pod warunkiem, że dotyczą one innych. Osobiście traktuje je raczej jak wskazówki. Rzadko musi uciekać się do jakichś konkretnych działań czy prawdziwych czarów, na ogół ludziom wystarcza sama świadomość, że jest czarownicą. Jej reputacja przekracza bariery gatunkowe: trolle nazywają ją Aaoograha hoa (Ta, której Trzeba Unikać), zaś krasnoludy K’ez’rek d’b’duz (Obejdź Górę z Drugiej Strony). Jej niezłomnej woli ulega nawet Śmierć.
  Largus – imię męskie pochodzenia łacińskiego, oznaczające "obfity, liczny". Wśród patronów św. Largus, zm. w 309 roku.
  Maria Esmeralda belgijska (ur. 30 września 1956 w pałacu Belvédère w Brukseli) – księżniczka belgijska, córka króla belgijskiego Leopolda III i Mary Lilian Baels.
  Imię (łac. nomen) – osobista nazwa nadawana osobie przez grupę, do której należy. Wraz (z ewentualnym drugim i następnymi imionami oraz) z nazwiskiem, czasem patronimikiem (ros. отчество (trans.) otcziestwo), a rzadziej przydomkiem stanowi u większości ludów podstawowe określenie danej osoby.
  Łacina, język łaciński (łac. lingua Latina, Latinus sermo) – język indoeuropejski z podgrupy latynofaliskiej języków italskich, wywodzący się z Lacjum (łac. Latium), krainy w starożytnej Italii, na północnym skraju której znajduje się Rzym.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.114 sek.