• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Esensja

  Przeczytaj także...
  Michał Chaciński (ur. 4 marca 1971 w Gdańsku) – polski krytyk filmowy, dziennikarz, tłumacz konferencyjny, producent filmowy.Jacek Dukaj (ur. 30 lipca 1974 w Tarnowie) – polski pisarz, autor fantastyki. Pisuje głównie literaturę science fiction, choć niektóre z jego utworów zaliczyć można również do fantasy.
  Framzeta – jeden z pierwszych polskich e-zinów krytyczno-literackich o tematyce fantastycznej, tworzony głównie przez członków Stowarzyszenia Fantastyki Framling (część Konfederacji Fantastyki "Rassun").

  Esensjae-zin, magazyn kultury popularnej o korzeniach z gatunku fantastyki. Z biegiem czasu profil Esensji rozszerzał się, chociaż nadal szczególny nacisk kładziony jest na fantastykę.

  Łukasz Orbitowski (ur. 1977 w Krakowie) – polski pisarz specjalizujący się głównie w literaturze grozy i fantastycznej.Michał Walkiewicz (ur. 1985 w Szczecinie) - polski krytyk filmowy, dziennikarz. Redaktor naczelny portalu Filmweb. Absolwent filmoznawstwa na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu.

  Magazyn zajmuje się głównie literaturą, filmem, komiksem i - od niedawna - muzyką. Powstał w 2000 z połączenia popularnych internetowych czasopism: Framzety i The Valetz Magazine. Oba magazyny zdobyły sobie czytelników także poza siecią: były wielokrotnie opisywane w prasie oraz zamieszczane na płytach CD dołączanych do takich pism, jak WWW, Internet, czy CD-Action. Wśród redaktorów pisma znajdują się m.in. Anna Kańtoch, Michał Radomił Wiśniewski, Marcin Mroziuk i Michał Chaciński. Wśród współpracowników: Darek Arest, Wojciech Orliński i Michał Walkiewicz. W październiku 2008 roku dyskusje Jacka Dukaja, Łukasza Orbitowskiego i Wita Szostaka na temat fantastyki przeniosły się z Onetu do Esensji. Redaktorem naczelnym Esensji jest Konrad Wągrowski.

  Onet.pl – jeden z największych polskich mediów internetowych, od listopada 2012 kontrolowany przez Ringier Axel Springer Media AG (75% udziałów). Dotychczasowy właściciel – Grupa TVN – posiada 25% udziałów.Michał Radomił Wiśniewski (ur. 30 marca 1979) – polski publicysta, popularyzator mangi, anime i fantastyki w Polsce, autor komiksów i poeta, pomysłodawca nadania pierwszemu polskiemu satelicie naukowemu nazwy Lem.

  Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Witryna pisma
 • Blog redaktorów pisma
 • O powstaniu Esensji
 • Wywiad z Arturem Długoszem i Konradem R. Wągrowskim
 • Fantastyka – dziedzina literatury (a także filmu i innych dziedzin sztuki i kultury). Polega ona na kreowaniu istot, które są wytworem wyobraźni, części świata lub całej rzeczywistości zupełnie odmiennej od tej, którą znamy z życia.Wojciech Orliński (ur. 24 stycznia 1969 w Warszawie) – polski dziennikarz, pisarz, publicysta i działacz związkowy. Od 1997 pracuje w "Gazecie Wyborczej", gdzie pisze głównie na tematy związane z kulturą masową.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Zin, fanzin (skrót od ang. fan magazine) – rodzaj nieprofesjonalnego pisma tworzonego przez osobę bądź grupę osób – miłośników jakiegoś tematu (np. muzyki, informatyki, literatury, fantastyki, gier fabularnych, ekologii, polityki), skierowane do osób podzielających owe zainteresowania.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.