• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Escaldes-Engordany

  Przeczytaj także...
  Uniwersytet (łac. universitas magistrorum et scholarium „ogół nauczycieli i uczniów”) – najstarszy rodzaj uczelni o charakterze nietechnicznym, której celem jest przygotowanie kadr pracowników naukowych oraz kształcenie wykwalifikowanych pracowników. Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.
  Andora, Księstwo Andory (kat. Principat d’Andorra [prinsiˈpat dənˈdorə]), nazwa historyczna (tradycyjna): Doliny Andory (kat. Les Valls d’Andorra) – małe państwo w południowo-zachodniej Europie, bez dostępu do morza. Leży w Pirenejach, granicząc od północy z Francją, a od południa z Hiszpanią.

  Escaldes-Engordanymiasto i jedna z 7 parafii w Andorze. Drugie co do wielkości miasto tego kraju. W 2014 roku liczyła 14 002 mieszkańców.

  Połowę mieszkańców stanowią Hiszpanie. Les Escaldes jest największym miastem Andory nieposiadającym uniwersytetu.

  Parafię ustanowiono w 1978, podczas reformy administracyjnej, wydzielając ją z parafii Andora. Przed reformą do Rady Generalnej Andory wybierano po czterech przedstawicieli z każdej parafii, bez względu na liczbę jej mieszkańców. Powodowało to niezadowolenie mieszkańców Escaldes-Engordany, którzy stanowiąc ok. 1/3 mieszkańców kraju byli pozbawieni przedstawicieli w Radzie. Jednakże poprzedni podział na 6 parafii jest mocno zakorzeniony w kulturze, ma oparcie w legendzie o wygnanej z nieznanego kraju królewnie oraz wędrowcu i sześciorgu dzieciach tej pary, będących założycielami poszczególnych parafii. Escaldes-Engordany zyskało zatem 4 przedstawicieli w Radzie, lecz np. w ludowych tańcach (contrapás, Ball de la Marrata) nadal jest pomijane, a postaci odtwarzających legendę jest 6.

  Demografia[ | edytuj kod]

  Liczba ludności w poszczególnych latach:

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Població per parròquia. Departament d'Estadística. [dostęp 2 sierpnia 2016].
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.795 sek.