• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Escada

  Przeczytaj także...
  Carla Bruni-Sarkozy (ur. Carla Gilberta Bruni Tedeschi, 23 grudnia 1967 w Turynie) – włoska modelka i piosenkarka, żona 23. prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy’ego.Cindy Crawford, właśc. Cynthia Ann Crawford (ur. 20 lutego 1966 w DeKalb, Illinois) – amerykańska supermodelka i aktorka. Lata sukcesów w branży modelingu doprowadziły ją do międzynarodowej popularności. W pierwszych latach sławy została okrzyknięta jako „Baby Gia”, ze względu na swoje podobieństwo do legendarnej modelki Gii Carangi. W latach 90. XX wieku stała się częścią „Wielkiej Szóstki” modelek, które miały największy wpływ na świat mody i kulturę popularną.
  Tyra Lynne Banks (ur. 4 grudnia 1973 w Los Angeles) – amerykańska modelka, aktorka, piosenkarka i osobowość telewizyjna, od 2005 roku jest prowadzącą talk-show The Tyra Banks Show.

  Escada SE – niemieckie przedsiębiorstwo odzieżowe i międzynarodowa grupa modowa zajmująca się szyciem luksusowych ubrań dla kobiet. Escada SE powstała w 1976 roku w Monachium i jest obecne w około 60 krajach. Jej głównymi rynkami zbytu są: Ameryka Północna, wschodnia i zachodnia Europa oraz Azja.

  Linda Evangelista (ur. 10 maja 1965 w St. Catharines w prowincji Ontario) – kanadyjska supermodelka, rozpoznawana jako jedna z najbardziej zasłużonych i wpływowych modelek wszech czasów. Wystąpiła na ponad 700 okładkach różnorodnych magazynów mody, co czyni ją dotąd niepokonaną rekordzistką. Ponadto pojawiła się na 24 okładkach włoskiej edycji czasopisma Vogue, czego nie dokonała żadna inna modelka. Evangelista była znaną muzą fotografa Stevena Meisela. Lakshmi Narayan Mittal (dewanagari लक्ष्मी नारायण मित्तल) (ur. 15 czerwca 1950 w Sadulpur, stan Radżastan, Indie), to mieszkający w Londynie biznesmen indyjskiego pochodzenia, działający w branży przemysłowej.

  Firma szybko wyróżniała się swoimi projektami – charakterystyczne kreacje prezentujące nietypowe kombinacje kolorów i wzorów.

  W trakcie swojej międzynarodowej ekspansji, Escada weszła na giełdę w 1986 roku. W 1994 roku firma uruchomiła wytwórnię Sport Escada, stworzyła własną kolekcję akcesoriów, w tym torby i buty.

  W roku 2007 artysta Stefan Szczęsny stworzył nową kolekcję Escady w Saint-Tropez, we Francji.

  11 sierpnia jest 223. (w latach przestępnych 224.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 142 dni. Liya Kebede (amh. ሊያ ከበደ) (ur. 3 stycznia 1978 r. w Addis Ababie) – etiopska topmodelka, aktorka i projektantka mody.

  Od lipca 2008 roku, Bruno Salzer odpowiedzialny jest za projekty, marketing i sprzedaż. W dniu 11 sierpnia 2009 roku Escada ogłosiła upadłość. W listopadzie tego samego roku spółkę wykupiła na własność Megha Mittal, obecnie pełni funkcję prezesa firmy. Natomiast właścicielem i dyrektorem zarządu jest jej teść Lakshmi Mittal.

  Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.Ameryka Północna – kontynent o powierzchni 24 242 000 km² (co stanowi 16,3% całkowitej powierzchni lądów na kuli ziemskiej), położony na półkulach: północnej i zachodniej. Do Ameryki Północnej należy Ameryka Środkowa.

  Obecnie Escada składa się z trzech segmentów: Moda ESCADA Couture i Escada Sport, akcesoria (torby, buty i drobne wyroby ze skóry) oraz licencje (zapachy, okularów i odzieży dla dzieci).

  Na wybiegach kreacje Escady prezentowały m.in.: Laetitia Casta, Cindy Crawford, Iman, Tyra Banks, Carla Bruni, Naomi Campbell, Gail Elliott, Linda Evangelista, Yasmeen Ghauri, Bridget Hall, Eva Herzigova, Liya Kebede, Yasmin Le Bon, Elle Macpherson, Karen Mulder, Carolyn Murphy, Tatjana Patitz, Agnieszka Martyna, Anja Rubik i Emilia Nawarecka.

  Iman, właściwie Iman Abdulmajid (ur. 25 lipca 1955 roku w Mogadiszu w Somalii) – amerykańska modelka i aktorka pochodzenia somalijskiego.Azja (gr. Ἀσία Asía, łac. Asia) – część świata, razem z Europą tworząca Eurazję, największy kontynent na Ziemi. Z powodów historycznych i kulturowych sama Azja bywa również nazywana kontynentem (zob. alternatywne listy kontynentów).

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona internetowa przedsiębiorstwa (ang.)
 • Warto wiedzieć że... beta

  Kobieta – dojrzały płciowo żeński osobnik z rodzaju Homo. Różnica w genotypie kobiety i mężczyzny (kobieta ma dwa chromosomy X, a mężczyzna chromosom X i chromosom Y) determinuje dymorfizm płciowy u ludzi.
  Elle Macpherson, właściwie: Eleanor Gow (ur. 29 marca 1964 w Cronulla, Nowa Południowa Walia) – australijska modelka i aktorka, znana także jako "The Body".
  Naomi Elaine Campbell (ur. 22 maja 1970 w Londynie) – brytyjska modelka, aktorka i piosenkarka. Od czasu rozpoczęcia kariery w wieku 15 lat stała się jedną z najlepiej rozpoznawalnych i wpływowych modelek lat 80. i 90. XX wieku, oraz została okrzyknięta jedną z sześciu supermodelek swojej generacji.
  Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej.
  Anja Rubik, także Ania Rubik, właśc. Anna Rubik (ur. 11 czerwca 1983 w Częstochowie) – polska modelka pracująca w Stanach Zjednoczonych.
  Listopad – jedenasty miesiąc w roku, według kalendarza gregoriańskiego, ma 30 dni. Listopad jest na półkuli północnej miesiącem jesiennym, a na południowej wiosennym. Nazwa miesiąca (według Brücknera) pochodzi od opadających jesienią liści (por. cz. listopad, błr. лістапад / listapad, ukr. листопад / łystopad, ; chorw. listopad „październik”). Łacińska nazwa November (‘dziewiąty miesiąc’; zobacz: kalendarz rzymski) została zapożyczona przez większość języków europejskich.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.682 sek.