• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Eryk Glipping

  Przeczytaj także...
  Konstytucja (od łac. constituo, -ere – urządzać, ustanawiać, regulować) – akt prawny, określany także jako ustawa zasadnicza, która zazwyczaj ma najwyższą moc prawną w systemie źródeł prawa w państwie.Krzysztof I (1219 - 29 maja 1259 w Ribe) – król Danii w latach 1252-1259, syn Waldemara II Zwycięskiego, brat poprzednich królów Abla i Eryka IV zwanego Denarem od pługa.
  Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.

  Eryk V Glipping (Klipping) (ur. 1249, zm. 22 listopada 1286) – król Danii w latach 1259–1286, syn Krzysztofa I i Małgorzaty Sambirii, zamordowany w 1286. Jego żoną była Agnieszka (zm. 1304) córka Jana I margrabiego Brandenburgii z dynastii askańskiej (jej drugim mężem po śmierci Eryka V został Gerhard II hrabia Holsztynu).

  Język duński (duń. dansk, det danske sprog) - język z grupy skandynawskiej języków germańskich. Posługuje się nim około 5,2 mln mówiących, głównie w Danii i Szlezwiku-Holsztynie w północnych Niemczech (ok. 50 tys. osób). Duński w charakterze języka urzędowego używany jest w Danii a także na Wyspach Owczych. W Islandii, która aż do 1944 r. była posiadłością Danii, duński jest nauczany jako jeden z głównych języków obcych, obok angielskiego, norweskiego i szwedzkiego.Waldemar (I) Birgersson (szw. Valdemar (I) Birgersson, ur. 1237-1240, zm. 26 grudnia 1302 w Nyköping) – król Szwecji 1250-1275, pierwszy władca szwedzki z dynastii Folkungów (Folkungaätten) panującej w Szwecji do 1364.

  Ponieważ Eryk na tron wstąpił w wieku 10 lat, faktycznie do roku 1264 rządy w jego imieniu sprawowała jego matka Małgorzata Sambiria.

  Eryk rozpoczął swoje panowanie zaangażowaniem się w politykę Szwecji, gdzie o tron walczyli Magnus i Waldemar Birgersson. Eryk popierał raz jednego, raz drugiego; w 1277 nawet zapuścił się ze swoimi wojskami w głąb Szwecji. Była to kosztowna polityka; aby ją sfinansować Eryk zdewaluował monetę Danii – stąd jego przydomek Glipping (z duń. at klippe – obciąć, tu: wartość). Król zadłużył się też u kościoła.

  Dynastia askańska – ród niemiecki panujący w Brandenburgii, Saksonii oraz kilku mniejszych księstwach: Saksonia-Lauenburgu, Anhalt. Jej przedstawicielka z linii Anhalt-Zerbst - Zofia Augusta Fryderyka - rządziła także pod imieniem Katarzyna II Wielka, jako imperatorowa Rosji. Dynastia wzięła nazwę od łacińskiej nazwy miasta Aschersleben – Askania (lub też Ascharia).Magnus I Birgersson, Magnus I Ladulås (zm. 18 grudnia 1290) - książę Sudermanii od 1266 roku, król Szwecji od 1275 roku.

  Ta polityka finansowa spowodowała niezadowolenie możnych w kraju. W 1282 r. zmusili oni króla do dorocznych spotkań (tzw. danehoffer) na których wspólnie decydowano o polityce Danii. Król musiał też podpisać prawo, na mocy którego zrzekał się części władzy na rzecz danehof. Prawo to można uważać za pierwszą formę konstytucji Danii.

  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Bibliografia[]

 • Kazimierz Lepszy (red.): Słownik biograficzny historii powszechnej do XVII stulecia. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1968. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Małgorzata Sambiria (Samborówna) przyd. Sprænghest (duń. Margrethe Sambiria) - córka księcia pomorskiego Sambora II, królowa Danii (ur. 1230-1234 - zm. w grudniu (po 4 grudnia) 1282 r. w Rostocku).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.034 sek.