• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Erowid

  Przeczytaj także...
  Medycyna (łac. medicina „sztuka lekarska”) – nauka empiryczna (oparta na doświadczeniu) obejmująca całość wiedzy o zdrowiu i chorobach człowieka oraz sposobach ich zapobiegania, oraz ich leczenia. Medycyna weterynaryjna rozszerza zakres zainteresowań medycyny na stan zdrowia zwierząt. Za prekursora medycyny starożytnej uważa się Hipokratesa, a nowożytnej Paracelsusa. W czasach najnowszych wprowadza się zasady medycyny opartej na faktach.Substancja psychoaktywna, substancja psychotropowa – substancja chemiczna (związek chemiczny) oddziałująca na ośrodkowy układ nerwowy przez bezpośredni wpływ na funkcje mózgu, czego efektem są czasowe zmiany postrzegania, nastroju, świadomości i zachowania.
  Gigabajt (10, skrót GB) lub Gibibajt (2, skrót GiB) – jednostka używana w informatyce oznaczająca miliard (a w praktyce częściej 1.073.741.824 ~ 1.000.000.000 = 10) bajtów.

  Erowid – założona w październiku 1995 organizacja, zajmująca się prowadzeniem anglojęzycznego internetowego serwisu informacyjnego na tematy dotyczące roślin i substancji psychoaktywnych Erowid.org. Serwis zawiera jedną z najobszerniejszych dostępnych baz danych na ten temat, codziennie notując średnio 55 tys. odwiedzin (stan na styczeń 2008).

  Hyperreal – polski serwis internetowy, działający od 1996. W początkowej fazie istnienia udostępniał anonimowego remailera oraz informacje na temat środków psychoaktywnych, później zaś rozszerzył tematykę o netart i P2P.San Francisco – miasto i hrabstwo w stanie Kalifornia w Stanach Zjednoczonych, położone na półwyspie otoczonym przez Ocean Spokojny na zachodzie, zatokę San Francisco na wschodzie i cieśninę Golden Gate na północy. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Kalifornii i trzynaste w całym kraju. Ósme miasto w Stanach Zjednoczonych pod względem gęstości zaludnienia. San Francisco jest częścią obszaru metropolitalnego San Francisco Bay Area, którego liczba ludności przekracza 7,2 miliona.

  Na stronach serwisu zawarto ponad 45 tys. stron dokumentacji na temat substancji psychoaktywnych. Są wśród nich m.in. zdjęcia, streszczenia i abstrakty prac naukowych, artykułów prasowych i informacje z innych mediów, relacje osób, opisy dawek, działań, zagadnień prawnych, zdrowotnych, stosowania ludowego i religijnego. Baza danych ma rozmiar około 25 gigabajtów.

  Religia – system wierzeń i praktyk, określający relację pomiędzy różnie pojmowaną sferą sacrum (świętością) i sferą boską, a określonym społeczeństwem, grupą lub jednostką. Manifestuje się ona w wymiarze doktrynalnym (doktryna, wiara), w czynnościach religijnych (np. kult czy rytuały), w sferze społeczno-organizacyjnej (wspólnota religijna, np. Kościół) i w sferze duchowości indywidualnej (m.in. mistyka).Pseudonim (z stgr. ψευδώνυμος pseudonymos, dosł. "pod fałszywym imieniem") – indywidualna nazwa danej osoby, inna niż oficjalne imię i nazwisko.

  Erowid jest zorganizowany w działy:

 • Plants & Drugs - rzeczowe informacje o środkach chemicznych, roślinach, efekty i skutki uboczne, historia itd.
 • Mind & Spirit - informacje o zmienionych stanach świadomości i o roli środków psychoaktywnych w różnych religiach
 • Freedom & Law - strona prawna
 • Culture & Art - kultura i sztuka związana ze środkami psychoaktywnymi
 • Library - zebrane dane i odnośniki
 • Kluczową zasadą, którą kieruje się serwis, jest neutralność opisu tematu. Neutralność ta bywa kwestionowana przez zwolenników prohibicji substancji psychoaktywnych, którzy twierdzą, jakoby Erowid zachęcał do ich zażywania. Członkowie organizacji odrzucają ten zarzut, deklarując, że publikują wszelkie, zarówno pozytywne jak i negatywne informacje i sprawozdania na temat poszczególnych substancji.

  Prawo, a ściślej prawo w ujęciu przedmiotowym – system norm prawnych, czyli ogólnych, abstrakcyjnych i jednoznacznych dyrektyw postępowania, które powstały w związku z istnieniem i funkcjonowaniem państwa lub innego uporządkowanego organizmu społecznego, ustanowione lub uznane przez właściwe organy władzy odpowiednio publicznej lub społecznej i przez te organy stosowane, w tym z użyciem przymusu.Strona internetowa, strona WWW (ang. web page) – dokument HTML udostępniony w Internecie przez serwer WWW. Po stronie hosta użytkownika, strona WWW jest otwierana i wyświetlana za pomocą przeglądarki internetowej. Autorem pierwszych stron WWW jest Tim Berners-Lee.

  Serwis został założony przez dwie osoby, ukrywające się pod pseudonimami Fire Erowid i Earth Erowid. Erowid ubiega się obecnie o uzyskanie statusu organizacji non-profit. Organizacja ma siedzibę w północnej Kalifornii, jej serwery znajdują się w San Francisco. Finansowanie zapewniane jest wyłącznie poprzez darowizny, strona organizacji nie zamieszcza reklam.

  Serwer - program świadczący usługi na rzecz innych programów, zazwyczaj korzystających z innych komputerów połączonych w sieć.Prohibicja (fr. prohibition, z łac. prohibitio) – częściowy lub pełny zakaz produkcji i dystrybucji napojów alkoholowych. Najczęściej rozumie się pod tym pojęciem okres w historii USA (lata 1920-1933). W szerszym znaczeniu może odnosić się także do podobnego zakazu dotyczącego narkotyków.

  W 2013 roku dostęp do serwisu Erowid.org został zablokowany na terenie Federacji Rosyjskiej.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Bryan Le, Russia Bans the «Wikipedia» of Drugs, The FIx / Allison McCabe, 28 lutego 2013 [dostęp 2015-06-02] (ang.).

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Hyperreal
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Serwis internetowy Erowid
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.