• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Erotica - singel

  Przeczytaj także...
  Madonna, właśc. Madonna Louise Veronica Ciccone (ur. 16 sierpnia 1958 w Bay City) – amerykańska artystka, przede wszystkim piosenkarka (głównie popowa i taneczna), ale także autorka i producentka muzyki, tancerka, osobowość filmowa (aktorka, reżyserka, scenarzystka, producentka), pisarka, projektantka ubrań, przedsiębiorca i filantrop. Pod koniec lat 70. przeniosła się z rodzinnego miasta do Nowego Jorku w celu rozpoczęcia kariery tancerki nowoczesnej, jednak tam ukierunkowała się na muzykę. Początkowo grała w zespołach, a potem rozpoczęła karierę solową, w 1983 roku wydając debiutancki album Madonna. Kolejne jej płyty spotykały się z olbrzymim sukcesem komercyjnym i wysokimi wynikami sprzedaży, a single stawały się przebojami. Artystka wpłynęła nie tylko na rozwój muzyki popowej, ale i mody oraz pojęć koncertu i teledysku, stając się ikoną popkultury; zasłynęła ze skandali na tle seksualnym i religijnym. Upowszechniła model piosenkarki łączącej muzykę z wizerunkiem scenicznym oraz gwiazdy-businesswoman. Jej kariera i sukcesy trwają nieprzerwanie do dziś, a sama Madonna nazywana jest „królową popu”.Fairuz (arab. فيروز, wymowa: Fajruz, dosł. turkus, właśc. Nuhad Haddad, arab. نهاد حداد, ur. 21 listopada 1935 w Dżabal al-Arz) – libańska wokalistka, jedna z najpopularniejszych postaci arabskiej sceny muzycznej.
  Liban (arab. لبنان Lubnān; الجمهوريّة اللبنانيّة al-Jumhūrīya al-Lubnānīya, Republika Libańska) – państwo w zachodniej Azji, na obszarze Bliskiego Wschodu, nad Morzem Śródziemnym graniczące z Syrią i Izraelem.

  Erotica – pierwszy singel pochodzący z piątego studyjnego albumu Madonny pod tym samym tytułem. Utwór został stworzony przez Madonnę, Anthony'ego Shimkina i Shepa Pettibone'a, który zajął się także jego produkcją.

  Tło[ | edytuj kod]

  Erotica to piosenka w stylu pop, jednak z dużą domieszką gatunków takich jak trip-hop i new jack swing. Na listach przebojów osiągnęła umiarkowany sukces, jednak w Europie udało jej się dotrzeć do pierwszego miejsca. Zarówno klip jak i utwór wywołały dużo kontrowersji. Madonna po raz kolejny zmieniła styl muzyczny i nadmiernie emanowała swoją seksualnością, co nie spodobało się opinii publicznej.

  Kool and the Gang – amerykańska grupa muzyczna wykonująca R&B, disco, soul, funk i jazz. Założona w 1964 w Jersey City w stanie New Jersey.The Girlie Show World Tour - czwarta trasa koncertowa amerykańskiej piosenkarki Madonny. Tournee promowało album Erotica. Madonna w ramach koncertów odwiedziła Europę, Amerykę Północną i Południową, Azję oraz Australię. Na 39 koncertach Madonna zarobiła 70 mln dolarów.

  Teledysk[ | edytuj kod]

  Teledysk do singla nakręcił słynny fotograf mody - Fabien Baron. W klipie Madonna wciela się w postać, seksownej, mrocznej i dominującej seksualnie kobiety. Sceny przeplatane są z materiałem nakręconym podczas sesji zdjęciowej do książki Sex. Teledysk był tak naładowany seksem i tak prowokacyjny, że MTV emitowało go tylko późnymi wieczorami lub nocą. W dzień można było go zobaczyć, tylko w ocenzurowanej wersji.

  Everybody” – utwór muzyczny amerykańskiej piosenkarki popowej Madonny, pochodzący z jej debiutanckiego albumu studyjnego Madonna z 1983 roku. 6 października 1982 roku został wydany przez wytwórnię Sire Records na pierwszym promującym go singlu. Zarazem był pierwszym singlem w karierze piosenkarki. Remiks – utwór muzyczny, który powstał dzięki zmianie innego. W odróżnieniu od covera, remiks jest opracowaniem utworu z wykorzystaniem tzw. śladów oryginału udostępnionych przez pierwotnego autora.

  Wykonania na żywo[ | edytuj kod]

  Po raz pierwszy Madonna śpiewała Erotice podczas trasy Girlie Show w 1993. Piosenkarka wyjeżdżała z pod sceny ubrana skąpo w cekinowe szorty i krótką kamizelkę. Na oczach miała opaskę a la Zorro a w ręku trzymała bicz. Wokalistka wykonywała seksowne i wulgarne gesty, kręcąc się na obrotowej platformie.

  Album – wydawnictwo muzyczne zawierające nagrania muzyczne na płycie długogrającej longplay (LP) lub dysku kompaktowym (CD).Watykan, Państwo Watykańskie (wł. Città del Vaticano, Stato della Città del Vaticano, łac. Status Civitatis Vaticanæ) – miasto-państwo europejskie, enklawa w Rzymie. Najmniejsze państwo świata pod względem powierzchni.

  O piosence gwiazda przypomniała sobie dopiero 13 lat później, podczas prób do trasy Confessions Tour w 2006. Pierwotnie w miejsce Erotiki, Madonna miała wykonywać nowoczesną, taneczną wersję przeboju "Everybody", jednak zdecydowała się na coś spokojniejszego. Piosenkarka połączyła Erotice z niewydaną piosenką You Thrill Me, która powstała w trakcie sesji nagraniowej w 1992. Efekt był piorunujący. Dotąd utwór uważany za kontrowersyjny i wulgarny, nabrał lekkości i elegancji. W trakcie występu Madonna ubrana była w biały obcisły kostium, tańczyła piękny układ choreograficzny w parze z tancerzem. Jest on przez wielu uznawany za najlepszy występ podczas całego koncertu.

  Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.Samplowanie (ang. sampling) – użycie fragmentu wcześniej dokonanego nagrania muzycznego, zwanego samplem jako elementu tworzonego utworu przy użyciu specjalnego instrumentu zwanego samplerem (lub komputera). Sample uzyskuje się w sposób naturalny bądź sztuczny. Najczęściej sample stanowią pojedyncze dźwięki instrumentów naturalnych (np. sample perkusyjne) lub odpowiednio wycięte części innych utworów.

  Erotic[ | edytuj kod]

  Do wydanej w październiku 1992 książki Sex, dołączono płytę CD, na której znalazła się alternatywna wersja piosenki zatytułowana "Erotic". Wersja ta rozpoczyna się odgłosem przewracanych stronic, co jest oczywistym nawiązaniem do towarzyszącej książki, i zawiera dwie zupełnie odmienne zwrotki oraz niewielkie zmiany w pozostałym tekście. Aranżacja utworu jest także nieco zmieniona i nie zawiera ona sampli z piosenki grupy Kool and the Gang (choć pozostawiono sample z utworu wykonywanego przez Fairuz).

  Trip hop – gatunek muzyczny znany też pod nazwami Bristol Sound lub Bristol Acid Rap. Powstał w latach 90. XX wieku w Anglii. Nazwy tej użyto po raz pierwszy w magazynie muzycznym Mixmag, dla określenia nurtu "hip-hopu na kwasie" czyli gatunku prezentowanego przez grupę Massive Attack na płycie Blue Lines. Na brzmienie trip-hopu składa się przede wszystkim dub i rap, później jednak zaczęto poszerzać tę definicję o każdy gatunek muzyczny opierający się na dubowym rytmie bądź loopach perkusyjnych w tempie ok. 80 bpm (uderzeń na minutę), ciężkiej bądź smutnej atmosferze (dlatego do trip-hopu zalicza się także grupę Portishead, która zdaje się prezentować bardziej "jazz na kwasie" niż "hip-hop na kwasie").Płyta kompaktowa (ang. Compact Disc, CD-ROM – Compact Disc – Read Only Memory) — poliwęglanowy krążek z zakodowaną cyfrowo informacją do bezkontaktowego odczytu światłem lasera optycznego. Zaprojektowany w celu nagrywania i przechowywania dźwięku, przy użyciu kodowania PCM, który dzisiaj jest tylko jednym ze standardów cyfrowego zapisu dźwięku. Taką płytę nazywa się CD-Audio. Dzięki dużej jak na swoje czasy pojemności, niezawodności i niskiej cenie, dysk kompaktowy stał się popularnym medium do zapisywania danych.

  Jeden z remiksów dostępnych na singlu z oryginalną piosenką (Eroticia William Orbit 12") również zawiera alternatywny tekst znany właśnie z Erotic.

  Ciekawostki[ | edytuj kod]

 • Za sprawą tego utworu Watykan ostatecznie zakazał nadawania piosenek Madonny w swoich radiostacjach. Piosenka, jak i cały album, zostały zakazane także w Libanie. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Aranżacja - "ogół czynności twórczych i technicznych, związanych z rozwinięciem utworu muzycznego i nadaniem mu nowego obrazu dźwiękowego. W węższym znaczeniu, w jakim używa się tego terminu w muzyce rozrywkowej, aranżacją (opracowaniem) nazywamy przystosowanie utworu [...] do konkretnych warunków wykonania i tendencji panujących aktualnie w muzyce" .
  MTV (skrót od Music Television) to najpopularniejsza stacja muzyczna na świecie, należąca obecnie do MTV Networks, wchodzącej w skład Viacomu. Stację odbierać można za pośrednictwem telewizji satelitarnych i naziemnych oraz sieci kablowych.
  Muzyka pop – ogólnie muzyka popularna, termin ten jest jednak wieloznaczny, w najszerszym sensie oznacza każdy rodzaj muzyki rozrywkowej, niezależnie od jej charakteru.
  Singel (SP, singiel) – w muzyce krótkie wydawnictwo zawierające jeden lub więcej utworów zazwyczaj zapowiadające i promujące album, z którego pochodzi tytułowy utwór na singlu.
  Seks (łac. sexus, płeć) – ogół zachowań wynikających z popędu płciowego i mających na celu zaspokojenie indywidualnych potrzeb seksualnych człowieka; potocznie: stosunek płciowy, w tym także seks oralny lub analny. Zachowania seksualne mogą zachodzić przy kontakcie dwóch osób płci przeciwnej (o orientacji heteroseksualnej lub biseksualnej) lub tej samej płci (o orientacji homoseksualnej lub biseksualnej), a także przy kontakcie grupy ludzi (zob. seks grupowy), o tej samej lub różnej płci (zob. poliamoria).
  Strofa (z łac. stropha, pot. zwrotka) – zestaw pewnej liczby wersów (wyodrębnionych w całość i oddzielonych przerwą graficzną od innej całości), który jest elementem wierszotwórczym. Strofa występuje tylko w utworze lirycznym, pełni istotną funkcję w rytmice i intonacji. Strofy mogą występować w wierszach każdego rodzaju: białym, wolnym, sylabicznym, tonicznym, sylabotonicznym, ale w wierszu wolnym mogą nie mieć charakteru regularnego. Ze względu na liczbę wersów, które wchodzą w skład strofy, dzielimy je na:

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.042 sek.