• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Eros i Psyche

  Przeczytaj także...
  Idea (gr. ιδέα) – jedno z głównych pojęć filozoficznych, wprowadzone przez Platona, rozumiane przez niego jako niematerialny byt, który nie jest nam bezpośrednio dany. W metafizyce platońskiej (ontologii) przez idee rozumie się tożsame z sobą, niezłożone, niezmienne i doskonałe byty duchowe, poznawalne rozumowo i będące realnymi odpowiednikami pojęć powszechnych oraz wzorami zmiennych rzeczy materialnych.Ludomir Różycki (ur. 18 września 1883 w Warszawie, zm. 1 stycznia 1953 w Katowicach) − polski kompozytor. Był przedstawicielem Młodej Polski w muzyce. Wraz z Karolem Szymanowskim, Grzegorzem Fitelbergiem oraz Apolinarym Szelutą założył w 1905 roku Spółkę Nakładową Młodych Kompozytorów Polskich, co przyczyniło się do podniesienia poziomu artystycznego muzyki polskiej.
  Lwów (dawna nazwa form. Królewskie Stołeczne Miasto Lwów), ukr. Львів (Lwiw), ros. Львов (Lwow), niem. Lemberg, łac. Leopolis, jidysz לעמבערג ,לעמבעריק (Lemberg, Lemberik), orm. Լվով (Lwow) – miasto na Ukrainie, ośrodek administracyjny obwodu lwowskiego.

  Eros i Psychedramat autorstwa Jerzego Żuławskiego, który został wydany w 1904 we Lwowie. W tym czasie wystawiany także w krakowskich i lwowskich teatrach.

  Składa się z 7 części. Rozgrywa się w kilkunastu wiekach, poczynając od starożytności. Opowiada o walce duszy, którą symbolizuje Psyche, z materią, przedstawioną w postaci Blaksa. Zamiarem autora było ukazanie znaczenia idei w życiu człowieka i losach ludzkości. Utwór wielokrotnie wystawiany, cieszący się zainteresowaniem publiczności, nie zdobył jednak uznania krytyków, którzy zarzucali mu płytkość.

  Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.Libretto (wł. książeczka) – tekst stanowiący podstawę dzieł sceniczno-muzycznych, takich jak opera, operetka, kantata, musical czy balet.

  Ludomir Różycki przerobił tenże utwór na libretto operowe i skomponował doń swoją operę pod tym samym tytułem.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • dramat w serwisie Wolne Lektury
 • Warto wiedzieć że... beta

  Dramat (z gr. δρᾶμα – dráma czyli działanie, akcja) – jeden z trzech rodzajów literackich (obok liryki i epiki). Jest to właściwie rodzaj sztuki na granicy teatru i literatury.
  Jerzy Żuławski (ur. 14 lipca 1874 w Lipowcu, zm. 9 sierpnia 1915 w Dębicy) – polski filozof, pisarz, poeta i dramaturg okresu Młodej Polski. Wraz z Władysławem Umińskim i Antonim Langem jeden z prekursorów polskiej literatury fantastycznonaukowej. Jako poeta przedstawiciel dekadentyzmu i katastrofizmu. Autor dramatów symbolicznych oraz prozy poetyckiej, a także esejów filozoficznych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.006 sek.