• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ernst Wilhelm von Brücke

  Przeczytaj także...
  Fizjologia (gr. φυσιολογία, od φύσις - natura + λόγος - nauka) – nauka o mechanizmach rządzących przebiegiem czynności życiowych organizmów.Heidelberg – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Karlsruhe, w regionie Rhein-Neckar, nad Neckarem. Siedziba powiatu Rhein-Neckar, jednak do niego nie należy. Liczba mieszkańców wynosi 147 312 (31 grudnia 2010), a powierzchnia miasta 108,83 km².
  Karl Friedrich Burdach (ur. 12 czerwca 1776 w Lipsku, zm. 16 lipca 1847 w Królewcu) – niemiecki lekarz neuroanatom, fizjolog, historyk neuroanatomii.
  Ernst Wilhelm von Brücke

  Ernst Wilhelm von Brücke (ur. 6 czerwca 1819 w Berlinie, zm. 7 stycznia 1892 w Wiedniu) – austriacki fizjolog.

  Był synem malarza historycznego Johanna Gottfrieda Brückego (1796-1873) i Christine Müller ze Stralsundu.

  W roku 1838 podjął studia w Berlinie, po czym studiował w Heidelbergu, by znowu wrócić do Berlina, gdzie w roku 1842 uzyskał doktorat u Johannesa Müllera; w trakcie asystentury u swego promotora udało mu się również obronić rozprawę habilitacyjną – w ten sposób uzyskał tytuł docenta prywatnego; w roku 1848 został następcą Friedricha Burdacha, profesora fizjologii w Uniwersytetu w Królewcu; w roku 1849 został profesorem Uniwersytetu Wiedeńskiego. To właśnie w Wiedniu jego udziałem stały się najwyższe zaszczyty naukowe, w tym między innymi dziedziczny tytuł szlachecki, który uzyskał w roku 1873. W roku 1879 został rektorem uniwersytetu, członkiem Akademii Nauk i kawalerem orderu Pour le mérite.

  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.Johannes Peter Müller (ur. 14 lipca 1801 w Koblencji, zm. 28 kwietnia 1858 w Berlinie) – niemiecki przyrodnik, fizjolog, anatom i zoolog.

  Razem z Carlem Ludwigiem, Hermannem von Helmholtzem i Emilem du Bois-Reymondem był jednym z najbardziej zdecydowanych obrońców szkoły fizyki organicznej, która chciała uprawiać fizjologię wyłącznie na gruncie nauk ścisłych, dystansując się w stosunku do tak zwanej „fizjologii romantycznej” czy dawniejszych nurtów witalistycznych. W związku z tym często cytuje się wypowiedź Du Bois-Reymonda, który w liście do Eduarda Hallmanna napisał: „Brücke i ja zaprzysięgliśmy udowodnić prawdę, że w organizmie nie działają żadne inne siły, jak tylko fizyczno-chemiczne”. Brücke był członkiem Wiedeńskiej Grupy Medycyny Klinicznej, w skład której wchodzili również: Karl von Rokitansky, Ferdinand von Hebra i anatom Josef Hyrtl.

  Uniwersytet Wiedeński (niem. Universität Wien, pełna nazwa łacińska Alma Mater Rudolphina Vindobonensis) – uniwersytet z siedzibą w Wiedniu w Austrii. Został założony 12 marca 1365 r. przez Rudolfa IV. Największy i najstarszy uniwersytet w krajach niemieckojęzycznych. 87.000 studiujących (2010/2011).Emil du Bois-Reymond (ur. 7 listopada 1818 w Berlinie, zm. 26 grudnia 1896 tamże) – niemiecki lekarz i zoolog, prekursor eksperymentalnej elektrofizjologii, badacz systemu nerwowego. Brat matematyka Paula Du Bois-Reymonda (1831–1889). Jego synem był René du Bois-Reymond (1863–1936).

  Wybrane prace[]

 • Ueber die Bewegungen der Mimosa pudica. Archiv für Anatomie, Physiologie und wissenschaftliche Medicin s. 434-455, 1848
 • Beiträge zur vergleichenden Anatomie und Physiologie des Gefässsystems. Denkschriften: Akademie der Wissenschaften Wien, Mathematisch-Naturwissenschaftliche Classe 3, s. 335-367, 1852
 • Grundzüge der Physiologie und Systematik der Sprachlaute für Linguisten und Taubstummenlehrer. Wien: C. Gerold & Sohn, 1856
 • Die Elementarorganismen. Sitzungsberichte der Mathematisch-Naturwissenschaftlichen Classe der Kaiserlichen Akademie der Wissenschaften 44, s. 381-406, 1861
 • Die Physiologie der Farben für die Zwecke der Kunstgewerbe. Leipzig: S. Hirzel, 1866
 • Die physiologischen Grundlagen der neuhochdeutschen Verskunst. Wien: C. Gerold & Sohn, 1871
 • Przypisy

  1. Jugendbriefe von Emil Du Bois-Reymond an Eduard Hallmann: Zu seinem hundertsten Geburtstag, dem 7. November 1918. Hrsg. Von Estelle Du Bois-Reymond. Reimer, 1918 s. 108
  Ferdinand von Hebra (7 września 1816 w Brnie – 12 sierpnia 1880 w Wiedniu) – austriacki lekarz pochodzenia czeskiego. Z wykształcenia dermatolog. Od 1849 roku piastował stanowisko profesora uniwersytetu w Wiedniu. Hebra opisał wiele nowych schorzeń skóry: rumień wysiękowy wielopostaciowy, łupież rumieniowaty i świeżbiączkę. Położył także podstawy pod nowoczesną klasyfikację chorób skóry. Ferdinand von Hebra stworzył szkołę dermatologii, przyczyniając się do wyodrębniania dermatologii w samodzielną dziedzinę medycyny. Ferdinand von Hebra był autorem klasycznego podręcznika chorób skóry Atlas der Hautkrankeiten.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Wiedeń (niem. Wien, dialekt Wean) – stolica i największe miasto Austrii. Znajduje się w północno-wschodniej części kraju, nad Dunajem. Jest miastem statutarnym, tworząc jednocześnie odrębny kraj związkowy.
  Uniwersytet "Albertyna" (Albertina) (niem. Albertus-Universität Königsberg) – uniwersytet w Królewcu istniejący w latach 1544-1945. Jedyny uniwersytet w Księstwie Pruskim i jeden z najważniejszych w I Rzeczypospolitej. Po oderwaniu Prus od Polski w 1657, Albertyna pozostała największym ośrodkiem akademickim w Prusach Wschodnich do końca ich istnienia.
  Privatdozent – termin oznaczający w krajach niemieckojęzycznych specyficzną pozycję pracownika naukowego, który po uzyskaniu stopnia doktora uzyskał habilitację, a nie został zatrudniony na żadnym uniwersytecie na stanowisku profesora. Instytucja Privatdozentów pojawiła się w Prusach na początku XIX wieku.
  Carl Friedrich Wilhelm Ludwig (ur. 29 grudnia 1816 w Witzenhausen, zm. 23 kwietnia 1895 w Lipsku) – niemiecki lekarz, fizjolog.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Hermann Ludwig Ferdinand von Helmholtz (ur. 31 sierpnia 1821 w Poczdamie, zm. 8 września 1894 w Charlottenburgu) – niemiecki lekarz, fizjolog, fizyk i filozof. Sformułował zasadę zachowania energii. Zajmował się mechaniką, akustyką, termodynamiką (patrz energia swobodna Helmholtza), światłem, elektrycznością i magnetyzmem, konstruował pierwsze zwierciadło oczne, rezonator Helmholtza, próbował wyjaśnić mechanizm produkcji energii w gwiazdach.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.