• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ernst Wilhelm Leberecht Tempel

  Przeczytaj także...
  Galaktyka (z gr. γαλα – mleko) – duży, grawitacyjnie związany układ gwiazd, pyłu i gazu międzygwiazdowego oraz niewidocznej ciemnej materii. Typowa galaktyka zawiera od 10do 10 gwiazd orbitujących wokół wspólnego środka masy.Kometa – małe ciało niebieskie poruszające się w układzie planetarnym, które na krótko pojawia się w pobliżu gwiazdy centralnej. Ciepło tej gwiazdy powoduje, że wokół komety powstaje koma, czyli gazowa otoczka. W przestrzeń kosmiczną jądro komety wyrzuca materię, tworzącą dwa warkocze kometarne – gazowy i pyłowy, skierowane pod różnymi kątami do kierunku ruchu komety. Gazowy warkocz komety jest zawsze zwrócony w kierunku przeciwnym do gwiazdy, co spowodowane jest oddziaływaniem wiatru słonecznego, który zawsze jest skierowany od gwiazdy. Pyłowy warkocz składa się z drobin zbyt masywnych, by wiatr słoneczny mógł znacząco zmienić kierunek ich ruchu.
  Planetoida (planeta + gr. eídos postać), asteroida (gr. asteroeidés – gwiaździsty), planetka (ang. minor planet) – ciało niebieskie o małych rozmiarach – od kilku metrów do czasem ponad 1000 km, obiegające Słońce, posiadające stałą powierzchnię skalną lub lodową, bardzo często – przede wszystkim w przypadku planetoid o mniejszych rozmiarach i mało masywnych – o nieregularnym kształcie, często noszącym znamiona kolizji z innymi podobnymi obiektami.
  Ernst Wilhelm Leberecht Tempel

  Ernst Wilhelm Leberecht Tempel (ur. 4 grudnia 1821 w Niedercunnersdorf, zm. 16 marca 1889 w Arcetri) – niemiecki astronom, odkrywca wielu komet, planetoid i galaktyk. Przed wybuchem wojny francusko-pruskiej pracował w Marsylii, później przeniósł się do Włoch.

  NASA (National Aeronautics and Space Administration) (pl. Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej) – agencja rządu Stanów Zjednoczonych odpowiedzialna za narodowy program lotów kosmicznych, ustanowiona 29 lipca 1958 r. na mocy National Aeronautics and Space Act, zastępując poprzednika – National Advisory Committee for Aeronautics. Jest wydziałem Departamentu Obrony USA i jest mu bezpośrednio podległa.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

  Łącznie odkrył lub był współodkrywcą 21 komet – najważniejsze z nich to 55P/Tempel-Tuttle i 9P/Tempel (cel misji NASADeep Impact”). Inne komety okresowe nazwane jego imieniem to 10P/Tempel oraz 11P/Tempel-Swift-LINEAR.

  Jego imieniem nazwano także planetoidę (3808) Tempel oraz krater na Księżycu.

  Tempel odkrył 150 obiektów, które John Dreyer skatalogował w New General Catalogue, w tym 109 galaktyk i trzy mgławice (m.in. Mgławicę Merope w Plejadach). Reszta to gwiazdy (34), czterech obiektów zaś nie odnaleziono.

  9P/Tempel (lub Tempel 1) – kometa okresowa należąca do rodziny komet Jowisza. Była celem misji kosmicznej Deep Impact, mającej na celu przeprowadzenie badań naukowych tej komety. Jedno z zadań polegało na wypuszczeniu z sondy tzw. impaktora, który uderzył w jądro komety.(3808) Tempel (1982 FQ2) – planetoida z pasa głównego asteroid okrążająca Słońce w ciągu 3,51 lat w średniej odległości 2,31 j.a. Została odkryta 24 marca 1982 roku w Tautenburgu przez Freimuta Börngena. Nazwa planetoidy pochodzi od nazwiska Ernsta Tempela, odkrywcy m.in. 21 komet i 5 planetoid.

  Przypisy

  1. Discovery Circumstances: Numbered Minor Planets (1)-(5000) (ang.). W: Minor Planet Center [on-line]. Międzynarodowa Unia Astronomiczna, 2015-03-08. [dostęp 2015-03-22].
  2. Wilhelm Tempel (ang.). W: Catholic Encyclopedia [on-line]. New Advent. [dostęp 2015-03-22].
  3. Tempel (ang.). W: Gazetteer of Planetary Nomenclature [on-line]. IAU, USGS, NASA, 2010-10-18. [dostęp 2015-03-22].
  4. Courtney Seligman: NGC 1435 (ang.). Celestial Atlas. [dostęp 2015-03-22].
  5. Wolfgang Steinicke: Ernst Wilhelm Leberecht Tempel (ang.). W: NGC/IC observers [on-line]. [dostęp 2015-03-22].

  Linki zewnętrzne[]

 • Obituary: List of Fellows and Associates deceased Tempel, E. W. L.. „Monthly Notices of the Royal Astronomical Society”. 50, s. 179, luty 1890. Bibcode1890MNRAS..50..179. (ang.). 
 • Prace Wilhelma Tempela w bazie SAO/NASA Astrophysics Data System (ADS) (ang.)
 • Wojna francusko-pruska – konflikt zbrojny między mocarstwami II Cesarstwem Francuskim a Królestwem Prus wspieranym przez inne kraje niemieckie, toczony od 19 lipca 1870 do 10 maja 1871.Księżyc (łac. Luna, gr. Σελήνη Selḗnē; pol. fraz. „Srebrny Glob”, „srebrny glob”; pol. przest. gw. poet. „miesiąc”; pol. przest. poet. „luna”) – jedyny naturalny satelita Ziemi (nie licząc tzw. księżyców Kordylewskiego, które są obiektami pyłowymi i przez niektórych badaczy uważane za obiekty przejściowe). Jest piątym co do wielkości księżycem w Układzie Słonecznym. Przeciętna odległość od środka Ziemi do środka Księżyca to 384 403 km, co stanowi mniej więcej trzydziestokrotność średnicy ziemskiej. Średnica Księżyca wynosi 3474 km, nieco więcej niż 1/4 średnicy Ziemi. Oznacza to, że objętość Księżyca wynosi około 1/50 objętości kuli ziemskiej. Przyspieszenie grawitacyjne na jego powierzchni jest blisko 6 razy słabsze niż na Ziemi. Księżyc wykonuje pełny obieg wokół Ziemi w ciągu 27,3 dnia (tzw. miesiąc syderyczny), a okresowe zmiany w geometrii układu Ziemia-Księżyc-Słońce powodują występowanie powtarzających się w cyklu 29,5-dniowym (tzw. miesiąc synodyczny) faz Księżyca.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Nowy Katalog Ogólny (New General Catalogue, NGC) – katalog astronomiczny przygotowany przez duńskiego astronoma Johna Dreyera, który opublikował go w roku 1888 (w latach 1895 i 1908 dopisał dwa uzupełnienia do już istniejącego katalogu) próbując połączyć wiele istniejących wówczas katalogów.
  Tempel – krater uderzeniowy na Księżycu. Przylega do wschodniego brzegu krateru Agrippa. Na południowym zachodzie znajduje się krater Godin i w kierunku wschodnim leży mały krater Whewell.
  John Louis Emil Dreyer (ur. 13 lutego 1852 w Kopenhadze, zm. 14 września 1926 w Oxfordzie) - irlandzki astronom pochodzenia duńskiego.
  Mgławice – obłoki gazu i pyłu międzygwiazdowego lub bardzo rozległe otoczki gwiazd (dawniej również tak nazywano galaktyki).
  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.
  Deep Impact (późniejsza nazwa: EPOXI) – sonda kosmiczna wystrzelona przez NASA 12 stycznia 2005 roku z kosmodromu na przylądku Canaveral, której celem było zbadanie składu jądra komety Tempel 1, a później także obserwacja jądra komety 103P/Hartley. Nigdy wcześniej tego typu misje nie były prowadzone. Poprzednie misje kosmiczne do komet, takie jak Giotto i Stardust, były misjami, które przekazały jedynie zdjęcia i zbadały powierzchnię jądra komety na odległość. Misja Deep Impact jako pierwsza dokładnie przeanalizowała materiał z powierzchni komety i dlatego otrzymała duży rozgłos w mediach. Lot sondy odbywał się z prędkością 28,6 km/s i był przewidziany na 174 dni.
  Mgławica Merope (NGC 1435, nazywana również Mgławicą Tempela) – mgławica refleksyjna w gromadzie Plejady w gwiazdozbiorze Byka. Odkrył ją 19 października 1859 Wilhelm Tempel.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.039 sek.