• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ernst Freiherr Stromer von Reichenbach

  Przeczytaj także...
  Egiptozaur (Aegyptosaurus) – roślinożerny dinozaur żyjący w kredzie - około 95 milionów lat temu - na terenie dzisiejszego Egiptu. Jego nazwa oznacza "egipskiego jaszczura". Zauropod spokrewniony z saltazauremBahariazaur (Bahariasaurus ingens) – dinozaur z grupy teropodów (Theropoda). Żył w okresie kredy (ok. 99-93 mln lat temu) na terenach Afryki. Jego szczątki znaleziono w Egipcie. Rauhut (1995) uznał bahariazaura za przedstawiciela Carcharodontosauridae. Kręgi krzyżowe wykazują budowę typową dla abelizaurów a cały szkielet jest nieodróżnialny od Deltadromeus.
  Paleontologia (od gr. palaios – stary + on – byt + logos – nauka) – dziedzina biologii zajmująca się organizmami kopalnymi, wyprowadzająca na podstawie skamieniałości i śladów działalności życiowej organizmów wnioski ogólne o życiu w przeszłości geologicznej. Ściśle związana z geologią, posługuje się często fizyką i chemią.
  Ernst Stromer z kością udową baharijazaura

  Karl Heinrich Ernst Wolfgang Freiherr Stromer von Reichenbach (ur. 12 czerwca 1871 w Norymberdze, zm. 18 grudnia 1952 w Erlangen) – niemiecki paleontolog, profesor Uniwersytetu w Monachium. Podczas ekspedycji do Egiptu opisał m.in. pochodzące z kredy rodzaje dinozaurów: Aegyptosaurus, Bahariasaurus, Carcharodontosaurus i Spinosaurus.

  Egipt (arab. مصر Miṣr; dialekt egipski: Máṣr (/masˤɾ/); łac. Aegyptus, gr. Αίγυπτος Aígyptos), nazwa oficjalna Arabska Republika Egiptu (arab. جمهوريّة مصر العربيّة Dżumhurijjat Misr Al-Arabijja) – państwo położone w północno-wschodniej Afryce z półwyspem Synaj w zachodniej Azji. Egipt graniczy z Izraelem i Strefą Gazy na północnym wschodzie, Sudanem na południu i Libią na zachodzie. Od północy rozpościera się Morze Śródziemne, a na wschodzie Morze Czerwone.Karl Alfred von Zittel (ur. 25 września 1839 w Bahlingen w Badenii, zm. 5 stycznia 1904 w Monachium), paleontolog niemiecki.

  Pochodził z patrycjuszowskiej rodziny z Norymbergi, uhonorowanej w XIX wieku tytułem Freiherr; jego ojciec, Otto Stromer von Reichenbach (1831–1891) był burmistrzem rodzinnej Norymbergi, wśród przodków miał prawników, dworzan, naukowców, architektów. Przodkiem Ernsta był Ulman Stromer (1329–1407). Matka Bertha von Beust (1842–1916).

  Freiherr (pol. wolny pan) – najniższy i jeden z najstarszych niemieckich tytułów arystokratycznych odpowiadający baronowi, niższy od grafa (hrabiego).Norymberga (niem. Nürnberg) – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Środkowa Frankonia, siedziba regionu Industrieregion Mittelfranken oraz powiatu Norymberga. Położone nad rzeką Pegnitz (nieco powyżej jej ujścia do rzeki Regnitz), gospodarcza i kulturalna stolica Frankonii, drugie co do wielkości miasto w Bawarii. Liczy 510 602 mieszkańców (31 grudnia 2011). Najbliżej położone duże miasta: Monachium – ok. 150 km na południowy wschód, Stuttgart – ok. 156 km na południowy zachód i Frankfurt nad Menem – ok. 186 km na północny zachód. Miasto zniszczone podczas II wojny światowej, odbudowane.

  Od 1881 do 1890 roku uczęszczał do Melanchthon-Gymnasium w Norymberdze. Następnie podjął studia medyczne i przyrodnicze na Uniwersytecie w Monachium, w roku akademickim 1892/93 studiował medycynę w Strassburgu, a od 1893 do 1895 z powrotem w Monachium, ze szczególnym uwzględnieniem geologii i paleontologii. Tytuł doktora filozofii otrzymał 21 grudnia 1895 na Uniwersytecie w Monachium po przedstawieniu sporządzonej pod kierunkiem Zittla dysertacji Die Geologie der deutschen Schutzgebiete in Afrika. W 1901 roku został docentem prywatnym geologii i paleontologii na Uniwersytecie w Monachium. W 1908 roku otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego.

  Dorudon jest nazwą prawalenia, żyjacego w środkowym i górnym eocenie (41-33 miliony lat temu). Należał do rodziny Basilosauridae, do której należał współczesny mu, ale dużo od niego większy Basilosaurus. Był on do niego na tyle podobny, że gdy odkryto go po raz pierwszy, myślano, że szkielet należy do młodego basilozaura. Hipotezę tę odrzucono po odkryciu szczątków należących do niewyrośniętych dorudonów.Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.

  W latach 1901/1902, 1903/1904 i 1910/1911 odbył wyprawy paleontologiczne do Egiptu.

  Był autorem blisko stu prac naukowych, w tym dwutomowego podręcznika paleontologii.

  Na jego cześć nazwano m.in. gatunki Apodecter stromeri, Xenopus stromeri, Schizorhiza stromeri, Dorudon stromeri, Paralititan stromeri i rodzaj Stromerius.

  Ożenił się w 1920 roku z Elise Rennebaum, córką architekta z Kairu, Johanna Rennebauma. Mieli trzech synów: Ulmana, Wolfganga (1922–1999) i Gerharta. Podczas II wojny światowej wszyscy byli żołnierzami Wehrmachtu. Ulman i Gerhart zginęli, Wolfgang znalazł się w rosyjskiej niewoli. Przypuszczano, że zginął, dopóki nie został uwolniony w maju 1950 roku.

  Karcharodontozaur (Carcharodontosaurus) – rodzaj teropoda z rodziny Carcharodontosauridae. Jego nazwa oznacza "jaszczur o zębach rekina".Wehrmacht – całość sił zbrojnych III Rzeszy Niemieckiej z wyłączeniem Waffen-SS, utworzona 16 marca 1935 ustawą o powszechnym obowiązku służby wojskowej, która stanowiła jednostronne zerwanie klauzul militarnych traktatu wersalskiego (1919).

  Wybrane prace[]

 • Die Geologie der deutschen Schutzgebiete in Afrika. Inaug. Diss. Universität München. München, 1896
 • Die Wirbel der Land-Raubtiere, ihre Morpologie und systematische Bedeutung. 1902
 • Geographische und geologische Beobachtungen im Uadi Natrûn und Fâregh in Aegypten. 1905
 • Lehrbuch der Paläozoologie, Band 1. 1909
 • Die Topographie und Geologie der Strecke Gharaq-Baharije nebst Ausführungen über die geologische Geschichte Ägyptens. Abhandlungen der Königlich-Bayerischen Akademie der Wissenschaften: Mathematisch-physikalische Klasse (1914)
 • Weitere Bemerkungen über die ältesten bekannten Wirbeltier-Reste, besonders über die Anaspida. Sitzungsberichte der Bayerischen Akademie der Wissenschaften, Math.-naturwiss. Abteilung. München: Verlag der Bayer. Akademie der Wissenschaften ss. 83-104 (1926)
 • Gesicherte Ergebnisse der Paläozoologie. Vorgelegt am 5. März 1943. München: Verlag der Bayerischen Akademie der Wissenschaften, 1944, 114 ss. (Abhandlungen der Bayerischen Akademie der Wissenschaften: Mathematisch-naturwissenschaftliche Abteilung)
 • Przypisy

  1. Wer ist wer? Schmidt-Römhild, 1935 s. 1575
  2. Ferdinand Broili: Ernst Freiherr Stromer von Reichenbach zum 70. Geburtstag. Forschungen und Fortschritte: Nachrichtenbl. der deutschen Wissenschaft und Technik 17 (16/17), ss. 199-200, 1941
  3. Dehm R. Profesor Dr. Ernst Freiherr Stromer von Reichenbach, Lebensdaten und Schriftenverzeichnis. Mitteilungen der Bayerischen Staatssammlung für Paläontologie und Historische Geologie 11 (1971), ss. 3-10
  4. William Nothdurft, Josh Smith: The Lost Dinosaurs of Egypt. New York: Cosmos Studios, 2002. ISBN 0375507957.
  Erlangen – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Środkowa Frankonia, w regionie Industrieregion Mittelfranken. Siedziba powiatu Erlangen-Höchstadt, chociaż do niego nie należy. Leży nad rzekami Schwabach i Regnitz. Razem z miastami Norymberga i Fürth tworzy region metropolitarny Norymberga. W mieście odbywa się doroczny festiwal piwny Bergkirchweih. Leży 280 m n.p.m.Uniwersytet Ludwika Maksymiliana w Monachium (niem. Ludwig-Maximilians-Universität München, LMU, Uniwersytet Monachijski) – niemiecki uniwersytet z siedzibą w Monachium. Nazwa uczelni pochodzi od jej założyciela Ludwika IX oraz od Maksymiliana I.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Spinozaur (Spinosaurus – „kolczasty jaszczur”) – rodzaj teropoda z rodziny spinozaurów (Spinosauridae) żyjącego na obecnych terenach Afryki Północnej od albu do cenomanu, od około 106 do 93,5 mln lat temu. Pierwsze skamieniałości spinozaura zostały odkryte w Egipcie w 1910 roku i opisane przez niemieckiego paleontologa Ernsta Stromera. Okaz ten został zniszczony podczas II wojny światowej, jednak w 2005 roku znaleziono kolejną czaszkę dorosłego osobnika. Nie jest jasne, czy rodzaj Spinosaurus jest reprezentowany przez jeden czy dwa gatunki. Najlepiej poznanym gatunkiem jest S. aegyptiacus z Egiptu, a szczątki być może należące do przedstawicieli drugiego gatunku, S. maroccanus, odnaleziono w Maroku.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Patrycjat – najbogatsza warstwa mieszczan sprawująca w miastach władzę ekonomiczną i polityczną, członkowie rady miejskiej, najbogatsi kupcy, bogaci rzemieślnicy. Członkowie patrycjatu chcieli dorównać szlachcie i dołączyć do jej grona. Prowadzili wystawny tryb życia i często starali się uzyskać nobilitację. Jeśli było to niemożliwe drogą oficjalną, bogaci mieszczanie chwytali się różnych nielegalnych sposobów. Na przykład, przekupstwem pozyskiwali fałszywych świadków, chcąc dowieść przynależności swoich przodków do rodów szlacheckich. Patrycjat jako kategorię społeczną wyodrębnia się poczynając od XII, aż do XVIII wieku. Sama nazwa została wprowadzona w historiografii w XVIII wieku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.