• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Erno Vuorinen

  Przeczytaj także...
  Finowie (fiń. suomalaiset) – naród ugrofiński zamieszkujący Finlandię, ok. 7 mln osób. Posługują się językiem fińskim, sporadycznie także szwedzkim i rosyjskim. Finowie najbliżej spokrewnieni są z Estończykami.Altaria – fiński zespół grający melodyjny power metal, który na początku 2000 roku założyli Marko Pukkila i Tony Smedjebacka.
  Basista – popularnie muzyk, instrumentalista, który gra na instrumencie basowym, takim jak gitara basowa, kontrabas, basetla, rzadziej dętym (np. tuba, suzafon). Czasem terminem tym określa się wokalistę śpiewającego basem, choć w tym przypadku prawidłowym nazewnictwem jest właśnie bas. W znaczeniu popkulturowym basista to najczęściej członek zespołu muzycznego. Wraz z perkusistą i instrumentalistą, który realizuje wypełnienie harmoniczne (np. pianistą lub gitarzystą niebasowym) tworzy sekcję rytmiczną.

  Erno "Emppu" Matti Juhani Vuorinen (ur. 24 czerwca 1978 w Kitee) - fiński gitarzysta, znany przede wszystkim jako członek i założyciel zespołu power metalowego Nightwish.

  Na gitarze zaczął grać w wieku 12 lat. W 1996 wraz z Tuomasem Holopainenem i Tarją Turunen założył zespół Nightwish. Na pierwszej płycie – Angels Fall First występował też w roli basisty, gdyż w tym czasie zespół nie posiadał jeszcze nikogo na tym stanowisku. Na kolejnych albumach grał już tylko na gitarze elektrycznej.

  Brother Firetribe – fiński zespół uformowany w 2002 roku. Sami twórcy swoją muzykę określają jako „easy going” (łatwy, luzacki) rock. Na początku grupa nosiła nazwę False Metal, nazwa jednak została zmieniona, natomiast ówczesna została przypisana ich pierwszemu krążkowi.Tarja Turunen właśc. Tarja Soile Susanna Turunen-Cabuli (ur. 17 sierpnia 1977 w Kitee) – fińska wokalistka, była wokalistka zespołu metalowego Nightwish.

  Vuorinen, oprócz Nightwisha, był też związany z dwoma fińskimi zespołami metalowymi: Altaria oraz Brother Firetribe.

  Instrumentarium[]

  Dyskografia[]

   Osobny artykuł: Dyskografia Nightwish.
   Zobacz więcej w artykule Brother Firetribe, w sekcji Dyskografia.
  Almah
 • Almah (2006)
 • Fragile Equality (2008)
 • Przypisy

  Gitara elektryczna – gitara, w której drgania stalowej struny umieszczonej w polu magnetycznym są przekształcane w zmiany napięcia elektrycznego za pomocą przetwornika elektromagnetycznego.Dyskografia Nightwish – fińskiego zespołu wykonującego metal symfoniczny składa się z siedmiu albumów studyjnych, trzech albumów koncertowych, siedmiu kompilacji, jednego minialbumu, dwudziestu dwóch singli oraz trzech wideo.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gitarzysta – osoba grająca na gitarze, muzyk, instrumentalista, członek zespołu muzycznego lub artysta solowy. Popularnie gitarzystów dzieli się na rytmicznych i prowadzących.
  Tuomas Lauri Johannes Holopainen (ur. 25 grudnia 1976 w Kitee) – fiński kompozytor, muzyk i poeta, założyciel fińskiego zespołu metalowego Nightwish.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Nightwish – fińska grupa muzyczna założona w 1996. Ich muzyka składa się z połączenia mocnych riffów gitar z orkiestracjami. Początkowo tworzonymi za pomocą instrumentów klawiszowych a od 2002 roku nieodłącznym elementem brzmienia grupy stała się pełna orkiestra symfoniczna. Stałym elementem w muzyce zespołu są także od wielu lat różnorodne chóry oraz okazjonalnie instrumentarium folkowe. Styl grupy wyróżnia żeński wokal w postaci operowego głosu Tarji Turunen (pięć pierwszych albumów) a następnie Anette Olzon (albumy szósty i siódmy). Lider grupy, Tuomas Holopainen, określa gatunek zespołu jako metal symfoniczny.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.034 sek.