Ernestyna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ernestynaimię żeńskie, żeński odpowiednik imienia Ernest oznaczającego "poważny, stanowczy". W Kościele katolickim istnieją dwie patronki tego imienia. Innym żeńskim odpowiednikiem imienia Ernest jest Ernesta.

Jane Russell, właściwie Ernestine Jane Geraldine Russell (ur. 21 czerwca 1921 w Bemidji, zm. 28 lutego 2011 w Santa Maria) – amerykańska aktorka.22 listopada jest 326. (w latach przestępnych 327.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 39 dni.

Ernestyna imieniny obchodzi 14 kwietnia i 22 listopada.

Znane osoby o imieniu Ernestyna:

 • Ernestine Rose (18101892) – pierwsza znana feministka ateistyczna (polskiego pochodzenia)
 • Jane Russell, właśc. Ernestine Jane Geraldine Russell
 • Ernestyna Winnicka
 • Zapoznaj się również z:

 • Ernestina
 • (698) Ernestina
 • Ernestynów
 • Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.Ernestyna Winnicka, z domu Haselnus (ur. 27 stycznia 1952 w Żarach) – polska aktorka teatralna i filmowa żydowskiego pochodzenia, obecnie aktorka Teatru Żydowskiego w Warszawie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Ernestina – miasto i gmina w Brazylii, w stanie Rio Grande do Sul. Znajduje się w mezoregionie Noroeste Rio-Grandense i mikroregionie Passo Fundo.
  Imię (łac. nomen) – osobista nazwa nadawana osobie przez grupę, do której należy. Wraz (z ewentualnym drugim i następnymi imionami oraz) z nazwiskiem, czasem patronimikiem (ros. отчество (trans.) otcziestwo), a rzadziej przydomkiem stanowi u większości ludów podstawowe określenie danej osoby.
  Ernest – imię męskie pochodzenia germańskiego. Wywodzi się od słowa oznaczajacego "powaga, zapał, walka". Patronem imienia jest Święty Ernest - opat i męczennik (zginął w 1148 roku).
  14 kwietnia jest 104. (w latach przestępnych 105.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 261 dni.

  Reklama