• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ernesto Vidal

  Przeczytaj także...
  IV Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej z 1950 roku odbyły się w Brazylii. Był to pierwszy mundial od 12 lat – w latach 1942 i 1946 mistrzostw świata nie organizowano z powodu II wojny światowej i jej konsekwencji.Piłkarz – sportowiec uprawiający piłkę nożną (futbolista), ręczną (szczypiornista), wodną (waterpolista) lub siatkową (siatkarz).
  Urugwaj (Uruguay, Wschodnia Republika Urugwaju – República Oriental del Uruguay) – państwo w Ameryce Południowej, nad Atlantykiem, graniczące z Argentyną od zachodu i Brazylią od północy. Stolicą państwa jest Montevideo, port atlantycki u ujścia La Platy. Po drugiej stronie tego estuarium leży stolica Argentyny – Buenos Aires. Dawniej Urugwaj stanowił część Wicekrólestwa La Platy i nosił nazwę Banda Oriental (Brzeg Wschodni).

  Ernesto José Vidal (ur. 15 listopada 1921 w Buje; zm. 1974), urugwajski piłkarz, napastnik. Mistrz świata z roku 1950.

  Z pochodzenia Włoch, urodził się na półwyspie Istria w miejscowości należącym dziś do Chorwacji. W 1923 jego rodzina wyjechała do Argentyny. W tym kraju stawiał pierwsze piłkarskie kroki i do 1943 grał w Rosario Central. W następnym roku został piłkarzem urugwajskiego Peñarolu. Z klubem z Montevideo zdobywał mistrzostwo kraju w latach 1944, 1945, 1949 oraz 1951. Został naturalizowany i trafił do reprezentacji Urugwaju. Znalazł się w kadrze na MŚ 50 i podczas turnieju zagrał w trzech meczach (1 gol). W finale z Brazylią zastąpił go Rubén Morán. W 1953 wrócił do Włoch i grał w Fiorentinie. Obdarzano go przydomkiem El Patrullero.

  Istria (słń. i chor. Istra, wł. Istria) − półwysep w południowej Europie, w północnej części Morza Adriatyckiego. Zdecydowana jego większość należy do Chorwacji, tylko niewielka północna część do Słowenii, a najbardziej na północ wysunięte miasteczko Muggia do Włoch. Leży między zatokami Triesteńską, Kvarner i Rijecką. Za północno-wschodnią granicę półwyspu uznaje się zazwyczaj pasmo górskie Ćićarija i dolinę rzeki Rosandra (słń. Glinščica). Powierzchnia: ok. 3,5 tys. km². Ludność ok. 330 tys. (z tego ok. 235 tys. w Chorwacji, ok. 80 tys. w Słowenii, ok. 15 tys. we Włoszech).Chorwacja, Republika Chorwacji – państwo w Europie Południowej, nad Morzem Adriatyckim, graniczy od południa z Bośnią i Hercegowiną i Czarnogórą, od wschodu z Serbią oraz Węgrami i Słowenią od północy. Od południowego zachodu ma dostęp do Morza Adriatyckiego. Od 1 lipca 2013 należy do Unii Europejskiej jako 28. członek wspólnoty.

  Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

  Statystyki w bazie playerhistory.com
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Rubén Morán (ur. 6 sierpnia 1930, zm. 3 stycznia 1978) - urugwajski piłkarz, napastnik, lewoskrzydłowy . Mistrz świata z roku 1950.
  Reprezentacja Urugwaju w piłce nożnej – zespół piłkarski, reprezentujący Urugwaj w meczach i sportowych imprezach międzynarodowych, powoływany przez selekcjonera, w którym mogą występować zawodnicy posiadający obywatelstwo urugwajskie. Za jego funkcjonowanie odpowiedzialny jest Asociación Uruguaya de Fútbol (AUF).
  Reprezentacja Brazylii w piłce nożnej – zespół piłkarski, reprezentujący Brazylię w meczach i sportowych imprezach międzynarodowych, powoływany przez selekcjonera, w którym mogą występować zawodnicy posiadający obywatelstwo brazylijskie. Za jego funkcjonowanie odpowiedzialny jest Confederação Brasileira de Futebol (CBF).
  ACF Fiorentina (znany jako Fiorentina) – włoski klub piłkarski założony 26 sierpnia 1926 roku jako AC Fiorentina. Zespół ma siedzibę we Florencji, od sezonu 2004/2005 nieprzerwanie występuje w rozgrywkach Serie A.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.