Ernest Ludwik (landgraf Hesji-Darmstadt)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Oranżeria w Darmstadt – fasada południowa

Ernest Ludwik von Hessen-Darmstadt (ur. 15 grudnia 1667 w zamku Friedenstein w Gocie, zm. 12 września 1739 w zamku Jägersburg niedaleko Einhausen) – landgraf Hesji-Darmstadt w latach 1678–1739.

Hesja-Darmstadt (niem. Landgrafschaft Hessen-Darmstadt) – państwo, które wchodziło w skład Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego. Powstało w 1567 roku w następstwie śmierci ostatniego Landgrafa Hesji Filipa Wielkodusznego, który rządzone przez siebie terytoria podzielił między swoich czterech synów. Nazwa państwa wynikała stąd, że jego stolicą zostało miasto Darmstadt. Podczas wojen napoleońskich doszło w 1806 roku do likwidacji Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego, a jednym ze skutków tej decyzji było podniesienie Hesji-Darmstadt do rangi Wielkiego Księstwa.Oranżeria w Darmstadt (niem. Orangerie) – budynek oranżerii w niemieckim mieście Darmstadt, w dzielnicy Bessungen na południu miasta.

Życiorys[ | edytuj kod]

Jego ojcem był Ludwik VI, a matką Elisabeth Dorothea von Sachsen-Coburg (1640-1709). Tron odziedziczył po przedwczesnej śmierci brata Ludwika VII. Początkowo regencję sprawowała jego matka, aż do jego pełnoletniości w 1688 r.

Lipsk (niem. Leipzig; górnołuż. Lipsk; czes. Lipsko; łac. Lipsia) – miasto na prawach powiatu, najliczniejszy ośrodek Saksonii i drugi, po Berlinie, Niemiec wschodnich. Miasto należy do aglomeracji Lipsk-Halle, która liczy ok. 996 100 mieszkańców (2009).Ludwik XIV Wielki, Król Słońce (ur. 5 września 1638 w Saint-Germain-en-Laye, zm. 1 września 1715 w Wersalu) – król Francji i Nawarry 1643–1715, syn Ludwika XIII, z dynastii Burbonów.

Dwukrotnie musiał uchodzić z Darmstadt, które w 1691 i 1693 r. spalił gen. Melac na czele wojsk Ludwika XIV, króla Francji.

Po zakończeniu wojny Ernest Ludwik postanowił nie tylko odbudować stolicę ze zniszczeń, lecz także upiększyć ją nowymi budynkami na wzór francuski. W tym celu zatrudnił francuskiego architekta Louisa Remy de la Fosse, z którym współpracował przez wiele lat. De la Fosse zbudował w Darmstadt nową fasadę rodowego zamku (pierwotnie miał zbudować cały nowy zamek) w stylu barokowym, Pałacyk w ogrodzie francuskim na północy miasta i Oranżerię.

Hamburg (łac. Hammonia; dolnoniem. Hamborg [ˈhaˑmbɔːχ]), właściwie Wolne i Hanzeatyckie Miasto Hamburg (niem. Freie und Hansestadt Hamburg) – miasto w północnych Niemczech na prawach kraju związkowego niedaleko ujścia Łaby do Morza Północnego. Wolne miasto i zarazem związkowy kraj niemiecki (pow. 755 km², ludność 1,74 mln – drugie po Berlinie). Największy port morski kraju (75 mln ton przeładunku), wielki ośrodek przemysłowy (statki, elektrotechnika, przetwórstwo ropy, przemysł spożywczy) i finansowy. W 2011 roku miasto to otrzymało tytuł Europejskiej Stolicy Czystości.Kantor (religia) – instytucja i urząd duchowny w kapitułach, którego obowiązkiem było przewodzenie w śpiewie liturgicznym, współcześnie intonuje podczas nabożeństw pieśni i często śpiewa psalmy..

Ernest Ludwik był człowiekiem wykształconym, choć nieco na barokową modłę. Interesował się architekturą, muzyką (sam komponował koncerty) i astrologią. Za dodatkową zaletę landgrafa należy uznać fakt tworzenia ministrów z takich specjalistów z zakresu państwa i prawa jak Wilhelm Ludwig von Maskowsky (1675-1731).

Barok (z por. barocco – "perła o nieregularnym kształcie" lub z fr. baroque – "bogactwo ozdób") – główny kierunek w kulturze środkowo i zachodnioeuropejskiej, którego trwanie datuje się na zakres czasowy od końca XVI wieku do XVIII wieku. Uznany za oficjalny styl Kościoła katolickiego czasów potrydenckich, stąd pojawiające się jeszcze w połowie XX wieku zamienne określenia: "sztuka jezuicka" czy "sztuka kontrreformacyjna". W odróżnieniu od humanizmu antropocentrycznego doby renesansu, barok reprezentował humanizm teocentryczny. W znaczeniu węższym, barok to jeden z nurtów literackich XVII wieku, koegzystujący z klasycyzmem i manieryzmem; od niego XX-wieczni literaturoznawcy wyprowadzili jednak nazwę dla całej epoki.Gotha – miasto powiatowe w Niemczech, w kraju związkowym Turyngia, siedziba powiatu Gotha. Liczy ok. 45,7 tys. mieszkańców.

W 1709 roku zaczął na jego dworze pracować kompozytor Christoph Graupner jako kapelmistrz. Landgraf poznał go podczas swej wizyty w Hamburgu, gdzie Graupner pracował w Oper am Gänsemarkt. W 1723 chciał on przenieść się do Lipska by ubiegać się o posadę kantora św. Tomasza (wtedy został nim Bach), lecz landgraf nie zwolnił go ze służby.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Louis Remy de la Fosse znany również jako Nicolas de/le Rouge (ur. ok. 1659 we Francji, zm. 17 września 1726 w Darmstadt) – francuski architekt doby baroku, działający głównie na terenie Niemiec.

Ernest-Ludwik zmarł 12 września 1739 roku w zamku Jägersburg niedaleko Darmstadt.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Piotr Marek Napierała (ur. 18 maja 1982 roku w Poznaniu) – historyk dziejów nowożytnych, doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, syn Barbary Harwas-Napierały. Adiunkt w Wyższej Szkoły Handlu i Usług w Poznaniu
Ludwig VIII. von Hessen Darmstadt (ur. 5 kwietnia 1691 w Darmstadt, zm. 17 października 1768 tamże) – landgraf Hesji-Darmstadt w latach 1739-1768.
Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
Darmstadt – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Hesja, siedziba rejencji Darmstadt oraz powiatu Darmstadt-Dieburg, liczy 149 728 mieszkańców (VI 2012).

Reklama