Erlangen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Erlangen (cz. Erlanky) – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Środkowa Frankonia, w regionie Industrieregion Mittelfranken. Siedziba powiatu Erlangen-Höchstadt, mimo nieprzynależenia do powiatu. Leży nad rzekami Schwabach i Regnitz. Razem z miastami Norymberga i Fürth tworzy region metropolitalny Norymberga. W mieście odbywa się doroczny festiwal piwny Bergkirchweih. Miasto leży 280 m n.p.m.

Powiat Erlangen-Höchstadt (niem. Landkreis Erlangen-Höchstadt) - powiat w rejencji Środkowa Frankonia, w niemieckim kraju związkowym Bawaria.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.

W mieście znajduje się stacja kolejowa Erlangen. Erlangen jest współcześnie największym miastem na terenie Nowych Czech.

Historia[ | edytuj kod]

 • we wczesnym średniowieczu w okolicy przebiegała granica osadnictwa germańskiego i słowiańskiego
 • pierwsze wzmianki w 1002 jako Villa erlangon
 • 1017 – Erlangen w granicach księstwa biskupiego Bambergu
 • ok. 1100 – budowa kościoła św. Piotra i Pawła w dzielnicy Bruck
 • 1288 – budowa kościoła Trójcy Świętej
 • 1361 – zakup Erlangen przez króla Czech Karola Luksemburskiego i inkorporacja do Królestwa Czech
 • 1374 – Karol Luksemburski zwolnił Erlangen z podatków na siedem lat
 • 1398 – otrzymanie praw miejskich z rąk króla Czech Wacława IV
 • ok. 1400 – budowa kościoła św. Sykstusa w dzielncy Büchenbach
 • 1402 – miasto w granicach Księstwa Kulmbach przekształconego w 1604 w Marchię Bayreuth
 • 1686 – osiedlenie francuskich hugenotów po zniesieniu edyktu nantejskiego i budowa dla nich kościoła francuskiego
 • 1700 – budowa zamku margrabiów i Oranżeria
 • 1722 – budowa kościoła nowomiejskiego
 • 1728 – budowa kościoła niemiecko-reformowanego
 • 1731 – budowa ratusza
 • 1743 – przeniesienie uniwersytetu z Bayreuth (obecnie Uniwersytet Fryderyka i Aleksandra w Erlangen i Norymberdze)
 • 1792 – przyłączone do Królestwa Prus
 • 1810 – przyłączone do Królestwa Bawarii
 • 1850 – budowa kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa
 • 1871 – w granicach zjednoczonych Niemiec
 • 14 lipca 1995 – opublikowanie definicji standardu kodowania dźwięku mp3 przez IIS (Fraunhofer Institut für Integrierte Schaltungen)
 • Erlangen w roku 1890
  Erlangen około 1915
  Oranżeria w ogrodach zamkowych
  Nikaragua (Nicaragua, Republika Nikaragui – República de Nicaragua) – państwo w Ameryce Środkowej, położone między Hondurasem na północy, a Kostaryką na południu. Na zachodzie na długości 320 km oblewają ją wody Oceanu Spokojnego, a na wschodzie na długości 480 km – wody Morza Karaibskiego.Turyngia, Wolny Kraj Turyngia (niem. Freistaat Thüringen) – kraj związkowy w Niemczech. Stolicą kraju związkowego jest miasto Erfurt.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Ansbach (do XVIII wieku Onolzbach) - miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, siedziba rejencji Środkowa Frankonia, regionu Westmittelfranken oraz powiatu Ansbach, chociaż do niego nie należy. Liczy 40 296 mieszkańców (31 grudnia 2010). Najbliżej położone duże miasta: Norymberga ok. 50 km na wschód, Stuttgart ok. 100 km na południowy zachód i Monachium ok. 100 km na południowy wschód.
  San Carlos – miasto w południowej Nikaragui, na południowo-wschodnim wybrzeżu jeziora Nikaragua, w miejscu, gdzie wypływa z niego rzeka San Juan. Współrzędne geograficzne: 11°08′N 84°47′W/11,133333 -84,783333. Ośrodek administracyjny departamentu Río San Juan. Ludność: 8,9 tys. mieszk. (1995).
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Królestwo Czech (czes. České království) – historyczne państwo istniejące od momentu koronacji Wratysława II na króla Czech. Po jego śmierci Czechy znów stały się księstwem. Ponownie istniało królestwo w czasie panowania Władysława II. Od czasów Przemysła Ottokara I tytuł królewski był dziedziczny. Po wygaśnięciu dynastii Przemyślidów w 1306 r. Czechy przeszły pod panowanie Luksemburgów. Od 1356 r. król Czech był jednym z elektorów Rzeszy. Po bezpotomnej śmierci Ludwika II Jagiellończyka w 1526 r. Czechy dostały się pod panowanie Habsburgów. Od 1849 r. kraj koronny Cesarstwa Austrii, obejmujący obszar Czech właściwych. W wyniku rozpadu Austro-Węgier po I wojnie światowej Królestwo Czech weszło w skład Czechosłowacji.
  Umhausen – gmina w zachodniej Austrii, w kraju związkowym Tyrol, w powiecie Imst. Liczy 3115 mieszkańców (1 stycznia 2015).
  MP3 ((ang.) MPEG-1/MPEG-2 Audio Layer 3) – algorytm kompresji stratnej dźwięku, przetworzonego uprzednio na sygnał cyfrowy. Popularnie zwany formatem MP3 lub standardem MP3. Jest zdefiniowany przez IETF w dokumencie RFC 5219.

  Reklama