• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Erkki Laine

  Przeczytaj także...
  Asikkala - gmina w Finlandii, w regionie Päijät-Häme, z siedzibą w mieście Vääksy. Populacja wynosi 8,561 - stan na 31 stycznia 2011. Powierzchnia wynosi 755.54 km², z czego 192.13 km² to woda. Gęstość zaludnienia - 15.19 osób na km². Językiem urzędowym gminy, używanym przez 98.6% mieszkańców, jest fiński.Trofeum Håkana Looba – nagroda indywidualna w szwedzkich rozgrywkach hokeja na lodzie Elitserien przyznawana corocznie zawodnikowi ligi, który strzeli najwięcej goli w rundzie zasadniczej sezonu regularnego.
  Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.

  Erkki Laine (ur. 13 września 1957 w Lahti, zm. 22 sierpnia 2009 w Asikkala) – fiński zawodowy hokeista, reprezentant Finlandii z którą wystąpił na igrzyskach olimpijskich w Sarajewie oraz zdobył srebrny medal igrzysk olimpijskich w 1988 roku. Grał w Lahden Reipas, Leksands IF, Färjestads BK, Berlin Capitals oraz w HC Davos. Był dwukrotnym mistrzem Szwecji. W sezonie 1975/1976 grając w Reipas Lahti został królem strzelców ligi fińskiej, zaś w sezonach 1980/1981 i 1984/1985 grając dla Färjestads BK został królem strzelców ligi szwedzkiej. W drużynie Pelicans Lahti numer 13, w którym grał Laine został zastrzeżony.

  Lahti (szw. Lahtis) – miasto w południowej Finlandii, na skraju Pojezierza Fińskiego. Jedno z większych w kraju. Słowo lahti znaczy po fińsku zatoka.XV Zimowe Igrzyska Olimpijskie w 1988 rozegrane zostały w największym mieście kanadyjskiej prowincji Alberta. W dniach 13 - 28 lutego w zmaganiach sportowych zmierzyło się 1423 zawodników (w tym 1110 mężczyzn i 313 kobiet) z 57 krajów. Igrzyska otworzyła gubernator Kanady Jeanne Sauvé.

  Jego córkami są zawodowe tenisistki Emma i Essi.

  22 sierpnia 2009 roku utonął w jeziorze niedaleko Lahti. Dzień później wyłowiono części jego rozbitej łodzi, a 25 sierpnia wyłowiono jego ciało.

  Sukcesy[]

  Reprezentacyjne
 • Silver medal olympic.svg Srebrny medal zimowych igrzysk olimpijskich: 1988
 • Klubowe
 • Gold medal with cup.svg Złoty medal mistrzostw Szwecji: 1986, 1988 z Färjestad
 • Silver medal with cup.svg Srebrny medal mistrzostw Szwecji: 1987 z Färjestad
 • Przypisy

  1. J. Grabowski: Erkki Laine nie żyje (pol.). hokej.net. [dostęp 25 sierpnia 2009].

  Linki zewnętrzne[]

 • Erkki Laine – statystyki na Eliteprospects.com
 • Erkki Laine – statystyki na Eurohockey.com
 • Erkki Laine – statystyki na The Internet Hockey Database
 • 13 września jest 256. (w latach przestępnych 257.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 109 dni.Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Pelicans Lahti (w skrócie Pelicans) – fiński klub hokejowy z siedzibą w Lahti, występujący w rozgrywkach SM-liiga.
  Sarajewo (bośn. Sarajevo IPA: [sǎrajɛʋɔ], serb. Сарајево, tur. Saraybosna) – stolica Bośni i Hercegowiny zamieszkana przez 305 tys. osób (2009). Założone w 1462 r. przez Turków Osmańskich. W 1914 r. miejsce zabójstwa arcyksięcia Franciszka Ferdynanda. Odbyły się tu Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1984. Silnie zniszczone w rezultacie działań wojennych 1992-1995, ma obecnie 4 gminy (općina): Centar, Novi Grad, Novo Sarajevo, Stari Grad – w części chorwacko-muzułmańskiej. Osobno liczone jest Wschodnie Sarajewo (ok. 100 tys. mieszkańców), część Republiki Serbskiej.
  Svenska hockeyligan (ang. Swedish Hockey League, pol. Szwedzka Hokejowa Liga) – najwyższa klasa ligowych rozgrywek hokeja na lodzie w Szwecji.
  Hokejowe turnieje olimpijskie rozgrywane są od 1920 roku. Turniej mężczyzn wprowadzony został do programu igrzysk podczas letnich igrzysk w Antwerpii, zaś cztery lata później pojawiły się podczas pierwszych zimowych igrzysk olimpijskich w Chamonix. Turniej kobiet po raz pierwszy odbył się w 1998 roku podczas igrzysk w Nagano. Turniej olimpijski pierwotnie przeznaczony był dla sportowców amatorskich. Od 1988 mogli uczestniczyć profesjonalni zawodnicy, zaś od 1998 roku liga National Hockey League (NHL) pozwoliła graczom tej ligi uczestniczyć w tym turnieju. Od 1924 do 1988 roku turniej rozgrywany był systemem kołowym, a po zakończeniu serii gier, odbywała się runda finałowa w której również grano systemem kołowym. Medale zostały przyznawane na podstawie punktów zgromadzonych podczas tej rundy. Mecze podczas turnieju rozgrywane są według zasad międzynarodowych, stosowanych podczas turnieju prowadzonych przez Międzynarodową Federację Hokeja na Lodzie. Zasady te różnią się od zasad obowiązujących w lidze NHL. Podczas turnieju odbywają się kontrole antydopingowe prowadzone przez Światową Agencję Antydopingową dotyczących dopingu wydolnościowego. Od momentu wprowadzenia tych testów w 1972 roku kilku zawodników uzyskało pozytywny wynik wobec zakazanych substancji.
  XIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie – zawody sportowe, które odbywały się od 8 do 19 lutego 1984 roku w Sarajewie i okolicach na terenie obecnej Bośni i Hercegowiny.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.052 sek.