• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Eritherium azzouzorum

  Przeczytaj także...
  Mamut (Mammuthus) – rodzaj trąbowców wymarłych pod koniec ostatniej epoki lodowej, u schyłku plejstocenu, zamieszkujących rozległe obszary Europy, Ameryki Północnej i północnej Azji.Muzeum Historii Naturalnej w Paryżu (fr. Muséum national d’Histoire naturelle) – jedno z największych na świecie muzeów przyrodniczych.
  Ewolucja (łac. evolutio – rozwinięcie, rozwój) – ciągły proces, polegający na stopniowych zmianach cech gatunkowych kolejnych pokoleń wskutek eliminacji przez dobór naturalny lub sztuczny części osobników (genotypów) z bieżącej populacji. Wraz z nowymi mutacjami wpływa to w sposób ciągły na bieżącą pulę genową populacji, a przez to w każdym momencie kształtuje jej przeciętny fenotyp. Zależnie od siły doboru oraz szybkości wymiany pokoleń, po krótszym lub dłuższym czasie, w stosunku do stanu populacji wyjściowej powstają tak duże różnice, że można mówić o odrębnych gatunkach.

  Eritherium azzouzorum – najstarszy znany przodek trąbowców, do których należą też znane słonie. Zwierzę to znalazł w okolicach Casablanki w Maroku lokalny amator skamieniałości, które do badań przejął Emmanuel Gheerbrant z Muzeum Historii Naturalnej w Paryżu który je opisał, zaklasyfikował i nazwał.

  Stratygrafia – dział geologii historycznej zajmujący się ustalaniem wieku i przyczyn rozmieszczenia skał w skorupie ziemskiej.Casablanca (arab. الدار البيضاء = ad-Dar al-Bayḍāʼ) – największe miasto Maroka. Położone w zachodniej części kraju, na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego.

  Na podstawie stratygrafii skamieniałości ustalono, że Eritherium ewoluował we paleocenie ok. 60 mln lat temu, około 4 M lat przed już odkrytym wcześniej Phosphatherium. Cechą charakterystyczną zwierzęcia były jego przednie zęby, z których dwa dolne były dłuższe (o ok. 2 cm) od pozostałych. W późniejszych fazach rozwoju trąbowców wykształciły się z nich słoniowe ciosy.

  Siekacz (łac. dens incisivus, l. mn. dentes incisivi) – jeden z zębów charakterystycznych dla uzębienia heterodontycznego. Jest zębem jednokorzeniowym o koronie jedno-, dwu- lub trójguzkowej. Siekacze znajdują się w przednim odcinku szczęki lub na kości siekaczowej bądź żuchwy. Służą do chwytania i odcinania kawałków pożywienia. Mają kształt stożkowaty lub dłutowaty. U niektórych zwierząt (gryzonie, słoniowate i świniowate) rosną przez całe życie (tzw. zęby hypselodontyczne). U przeżuwaczy siekacze górne nie występują. Ciosy słoni są zmodyfikowanymi siekaczami.Trąbowce (Proboscidea) – rząd dużych ssaków łożyskowych, do którego zaliczane są żyjące współcześnie słonie.

  Ponieważ do tej pory odnaleziono niekompletną czaszkę Eritherium i wielkość jest tylko porównawczym oszacowaniem na podstawie reguł anatomii porównawczej. Nie zachowały się ślady tkanek miękkich (w niektórych skamieniałościach się zachowują), więc nie ma podstaw do oceny mierzenia trąby. Z anatomii fizjologicznej słoni i małej masy Eritherium azzouzorum można wnioskować że nie miało uszu tak znacznych jak słoń, gdyż te wachlowaniem służą słoniom do chłodzenia ich dużej masy przy stosunkowo małej powierzchni reszty ciała. Gheerbrant na podstawie korelacji rozmiarów znalezionych kości do już znanych przypadków, obliczył rozmiary zwierzęcia na ok. 50 cm długości i od 3 do 8 kg wagi, co średnio daje 4-5 kg (a więc porównywalne z dzisiejszymi dużymi kotami lub królikami).

  Phosphatherium – wymarły gatunek prymitywnych trąbowców, żyjący w paleocenie i eocenie, 56 milionów lat temu w północnej Afryce.DOI (ang. digital object identifier – cyfrowy identyfikator dokumentu elektronicznego) – identyfikator dokumentu elektronicznego, który w odróżnieniu od identyfikatorów URL nie zależy od fizycznej lokalizacji dokumentu, lecz jest do niego na stałe przypisany.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Emmanuel Gheerbrant » Research, www2.mnhn.fr [dostęp 2017-11-23] (ang.).

  Bibliografia[ | edytuj kod]

  1. Emmanuel Gheerbrant. Paleocene emergence of elephant relatives and the rapid radiation of African ungulates. „Proceedings of the National Academy of Sciences”. 26 (106). s. 10717-10721. DOI: 10.1073/pnas.0900251106 (ang.). 

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • mamuty
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Informacje o Eritherium w jęz. francuskim i ilustracja fragmentów czaszki
 • Maroko, Królestwo Marokańskie (arab. المملكة المغربية Al-Mamlaka al-Maghribijja, berb. ⵜⴰⴳⵍⴷⵉⵜ ⵏ ⵍⵎⵖⵔⵉⴱ Tagldit N Lmaġrib) – państwo położone w północno-zachodniej Afryce nad Oceanem Atlantyckim i Morzem Śródziemnym. Graniczy z Algierią (na wschodzie), Saharą Zachodnią (na południu) i hiszpańskimi eksklawami w Afryce: Ceutą i Melillą (na północy). Należy do państw Maghrebu.Mega to przedrostek wielokrotności jednostki miary wielkości fizycznych o mnożniku 10 = 1 000 000 (milion), oznaczany symbolem M.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.