• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Erispoe

  Przeczytaj także...
  Stworzenie zestawienia władców Francji może nastręczać problemy ze względu na wątpliwości w ustaleniu początku państwa francuskiego. Zwykle przyjmuje się, iż był nim początek dynastii Kapetyngów w 987 roku.Salomon (bre. Salaün, zm. 25 czerwca 874), książę Bretanii, który po 868 r. używał tytułu królewskiego, ponadto hrabia Rennes, Nantes, Avranches i Coutances. Był synem Riwallona III z Poher. W 852 r., w zamian za przysięgę wierności złożoną królowi zachodniofrankijskiemu Karolowi Łysemu, otrzymał hrabstwa Rennes i Nantes.
  12 listopada jest 316. (w latach przestępnych 317.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 49 dni.

  Erispoë (zm. 2 lub 12 listopada 857), książę Bretanii od 851 r. do śmierci. Syn i następca Nominoe, pierwszego księcia Bretanii. Przez kronikarza Regino z Prüm tytułowany jest królem, ale sam nie używał nigdy tego tytułu.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wkrótce po śmierci ojca Erispoë musiał stawić czoło pretensjom do zwierzchnictwa nad Bretanią, które zgłaszał król Franków Zachodnich Karol II Łysy. Przekroczył on ze swoją armią rzekę Vilaine, ale 22 sierpnia 851 r. został pokonany przez Erispoë pod Jengland.

  Nantes (bret. Naoned) – miasto w zachodniej Francji, port nad Loarą (w regionie Kraj Loary, w departamencie Loara Atlantycka), historyczna stolica Bretanii.Wikingowie – skandynawscy wojownicy­­­­­, którzy od VIII wieku podejmowali dalekie wyprawy o charakterze kupieckim, rabunkowym lub osadniczym.

  Kilka dni po bitwie Erispoë spotkał się z Karolem w Angers, gdzie obaj władcy zawarli pokój, który czynił z bretońskiego władcy hrabiego Rennes i Nantes. Otrzymał również Pays de Retz, wydzielone z hrabstwa Poitou. Karol został również ojcem chrzestnym syna Erispoë, Conana. Miało to miejsce w 851 lub 856 r. Również w 851 r. Karol przekazał Erispoë królewskie regalia, a bretoński książę złożył przysięgę wierności oraz wydał ucztę na cześć króla.

  22 sierpnia jest 234. (w latach przestępnych 235.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 131 dni. Ludwik II Jąkała, franc. Louis le Bègue (ur. 1 listopada 846, zm. 10 kwietnia 879 w Compiègne), od 877 r. król zachodniofrankijski, syn Karola II Łysego (823-877), z dynastii Karolingów francuskich, oraz Ermentrudy, córki Odona I, hrabiego Orleanu.

  Według Annales Bertiniani w lutym 856 r. córka Erispoë (nieznanego imienia) została zaręczona z synem Karola Łysego, Ludwikiem. Przez resztę swoich rządów Erispoë pozostawał w przyjaznych stosunkach z Karolem. Wspierał opactwo w Redon. W 853 r. najazd wikingów splądrował Nantes, co spowodowało kilkuletnią wojnę, w wyniku której wikingowie zostali wyparci z Bretanii.

  Vilaine – rzeka we Francji, przepływająca przez tereny departamentów Mayenne oraz Ille-et-Vilaine, o długości 218,1 km. Uchodzi do Oceanu Atlantyckiego.Karol II Łysy (ur. 13 czerwca 823, zm. 5 października lub 6 października 877) – król zachodniofrankijski od 843, król Italii od 876, cesarz rzymski od 875, syn Ludwika I Pobożnego (778-840), pierwszy z dynastii Karolingów francuskich.

  Erispoë został zamordowany w kościele, kiedy szukał tam azylu, przez swojego kuzyna i następcę, Salomona. Został pochowany w Redon. Ze swoją żoną Marmohec (która zmarła przed mężem) miał dwoje dzieci, wspomanianych wcześniej Conana i córkę, która nie poślubiła Ludwika, ale Gurvanda z Rennes, który później również został księciem Bretanii.

  Gurvand, Wrhwant, Gurwant lub Gurwent (łac. Vurfandus, zm. 876), książę Bretanii w latach 874-876, konkurent Paskwetena z Vannes.Nominoe (fr. Nominoë, br. Nevenoe, zm. 7 marca 851 niedaleko Vendôme), pierwszy książę Bretanii od 846 r. do śmierci, nazywany przez bretońskich nacjonalistów "ojcem ojczyzny" (Tad ar Vro).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Angers — miasto i gmina w zachodniej Francji leżące przy ujściu rzeki Maine do Loary, w regionie Kraju Loary, w departamencie Main-et-Loire.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.