Strona tytułowa Lichenographiæ suecicæ prodromus, 1798
Erik Acharius (ur. 10 października 1757 w Gävle, zm. 14 sierpnia 1819) – szwedzki lekarz, botanik i lichenolog, nazywany „ojcem lichenologii”.
Erik Acharius urodził się 10 października 1757 roku w Gävle. Od 1773 roku studiował na uniwersytecie w Uppsali u Karola Linneusza (1707–1778). Następnie studiował medycynę w Sztokholmie i Lund. Po studiach pracował jako lekarz w południowej Szwecji. W 1785 roku został lekarzem miasta Landskrona, w 1789 lekarzem prowincji Östergötland a od 1795 roku dyrektorem sanatorium w Vadstenie. W 1803 roku otrzymał tytuł profesora. Zmarł 14 sierpnia 1819 roku.
Acharia – rodzaj roślin z rodziny Achariaceae. Jest to takson monotypowy, obejmujący tylko jeden gatunek – Acharia tragodes Thunb. Prodr. Pl. Cap. 14 14 1794. Występuje w południowej Afryce, wzdłuż wybrzeża od Uitenhage do Durbanu.Język szwedzki (szw. svenska språket, svenska) – język północnogermański wschodni (wschodnioskandynawski), używany głównie w Szwecji i częściach Finlandii, przez ok. 9 mln ludzi. W Finlandii język szwedzki jest, obok fińskiego, językiem urzędowym, z uwagi na 5% szwedzkojęzycznych obywateli Finlandii zamieszkałych głównie na wybrzeżach tego kraju. Szwedzki jest dość dobrze zrozumiały dla Norwegów i w mniejszym stopniu także dla Duńczyków. Język standardowy w Szwecji, tzw. rikssvenska (szwedzki państwowy) oparty jest na dialektach regionu sztokholmskiego.
Działalność naukowa[ | edytuj kod]
Acharius nazywany jest „ojcem lichenologii”. Opisał wiele nowych gatunków porostów, ujmując je w 40 osobnych rodzajów. Stworzył pierwszą racjonalną taksonomię porostów.
Po śmierci Achariusa, część jego herbarium porostów zostało sprzedane do Fińskiego Muzeum Historii Naturalnej w Helsinkach. Pozostała część kolekcji trafiła do Muzeum Botanicznego w Uppsali.
1798 Lichenographiæ suecicæ prodromus
1803 Methodus lichenum
1810 Lichenographia universalis
1814 Synopsis methodica lichenum
Członkostwa, odznaczenia, upamiętnienie[ | edytuj kod]
1795 – członek Królewskiego Towarzystwa Fizjograficznego w Lund (szw. Kungliga Fysiografiska Sällskapet i Lund)
1796 – członek Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk
1801 – członek Towarzystwa Linneuszowskiego w Londynie
1810 – członek Królewskiego Towarzystwa Naukowego w Uppsali (szw. Kungliga Vetenskaps-Societeten i Uppsala)
od 1992 roku Międzynarodowe Towarzystwo Lichenologii (ang. International Association for Lichenology ) przyznaje co dwa lata medal Achariusa za wybitne osiągnięcia w dziedzinie lichenologii.
dla upamiętnienia Achariusa od jego nazwiska nazwano rodzaj – Acharia. Imieniem Achariusa nazwano także cztery gatunki roślin: Conferva acharii, Urceolaria acharii, Rhizomorpha acharii i Rosa acharii oraz jeden gatunek motyla Tortrix achariana.

Botanika (biologia roślin; gr. botanē = zieleń, owoc, roślina) – dział biologii zajmujący się roślinami. Obejmuje całokształt wiedzy o świecie roślin i związanych z nimi zjawiskach. Szeroki zakres problematyki jest przyczyną wyodrębniania licznych, w różnym stopniu samodzielnych działów, wymagających stosowania swoistych metod i technik badawczych.Taksonomia (gr. taksis – układ, porządek + nomos – prawo) – poddyscyplina systematyki organizmów, nauka o zasadach i metodach klasyfikowania, w szczególności o tworzeniu i opisywaniu jednostek systematycznych (taksonów) i włączaniu ich w układ kategorii taksonomicznych.
Warto wiedzieć że... beta
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji
obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Landskrona – miasto w południowej Szwecji. Siedziba władz administracyjnych gminy Landskrona w regionie Skåne. Około 28 670 mieszkańców.
Zielnik, herbarium (łac. herba – zioło) – zbiór, drukowana lub ręcznie wykonana kolekcja opisanych rycin lub zasuszonych roślin, utrzymana zwykle w formie zeszytowej.
Gatunek (łac. species, skrót sp.) – termin stosowany w biologii w różnych znaczeniach, zależnie od kontekstu, w jakim występuje. Najczęściej pod pojęciem gatunku rozumie się:
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.