Ericpol

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ericpol – polska spółka działająca w branży informatycznej. Do dnia 11 maja 2012 r. spółka nosiła nazwę Ericpol Telecom. Firma działa głównie na rynku telekomunikacyjnym, zajmuje się tworzeniem oprogramowania i integrowaniem systemów teleinformatycznych, outsourcingiem, konsultingiem dla telekomunikacji i M2M, finansów i bankowości, sektora zamówień publicznych i medycyny. Główna siedziba znajduje się w Łodzi, firma posiada także oddziały w Krakowie, Warszawie, Gnieźnie oraz poza granicami kraju – w Szwecji (Linköping), na Ukrainie (Lwów) i Białorusi (Brześć).

Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie (AGH; dawniej: Akademia Górnicza w Krakowie; nazwa międzynarodowa: AGH University of Science and Technology; dawniej: University of Mining and Metallurgy) – jedna z największych polskich wyższych uczelni, została powołana 8 kwietnia 1919 uchwałą Rady Ministrów. Jest zaliczana do najlepszych uczelni technicznych w kraju. Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities z lipca 2013, opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 3. miejsce w Polsce wśród uczelni technicznych, a na świecie 526. pośród wszystkich typów uczelni.Międzynarodowa Nagroda im. Stefana Banacha − polska nagroda przyznawana od 2009 roku przez Polskie Towarzystwo Matematyczne i firmę teleinformatyczną Ericpol za najlepszą pracę doktorską z dziedziny nauk matematycznych. Równowartością nagrody jest 25.000 zł, a do 2013 roku 20.000 zł.

15 października 2015 Ericsson ogłosił zamiar odkupienia od spółki Ericpol jej polskich i ukraińskich oddziałów.

20 kwietnia 2016 powyższa transakcja została sfinalizowana – polska i ukraińska część Ericpola weszła w skład koncernu Ericsson.

Powstanie i rozwój firmy[ | edytuj kod]

Centrala Ericpol w Łodzi (ulica Sienkiewicza)
Biuro Ericpol w Krakowie (ulica Bobrzyńskiego) (przed wykupieniem przez Ericssona)

Ericpol został założony w Łodzi w roku 1991. Pierwszym klientem firmy został koncern Ericsson, który zlecił spółce test oprogramowania nadzorującego pracę central telefonicznych. Dwa lata później pracownicy Ericpola zaczęli brać udział w projektach prowadzonych przez oddziały badawczo-rozwojowe Ericssona poza granicami Polski. Na początku firma zatrudniała 4 osoby, ale wraz ze wzrostem liczby zamówień nastąpił jej szybki rozwój. W 1996 roku otworzono drugi oddział w Krakowie, w 1998 liczba zatrudnionych pracowników przekroczyła 100, w 2004 roku spółka otworzyła pierwsze oddziały poza granicami Polski – w Linköping (Szwecja) oraz we Lwowie (Ukraina). W 2005 roku Ericpol został laureatem konkursu na łódzkich Liderów Nowoczesnych Technologii. W 2007 firma otworzyła nową filię w Brześciu (Białoruś). Rok później Ericpol za produkt Dr Eryk otrzymał godło „Teraz Polska”. W 2010 w Krakowie na terenie SSE spółka otworzyła nowoczesny biurowiec.

Maurycy Spokorny (ur. 1 sierpnia 1859 w Ostrołęce, zm. 18 grudnia 1917 w Warszawie) – aptekarz, działacz gospodarczy i społeczny pochodzenia żydowskiego, konwertowany na katolicyzm, ostatni dyrektor tramwajów konnych i pierwszy dyrektor tramwajów elektrycznych w Warszawie, współfundator Teatru Polskiego w Warszawie.Linköping – miasto w Szwecji, stolica regionu administracyjnego Östergötland, nad rzeką Stångån. Miasto liczy 97 428 mieszkańców a gmina Linköping, około 141 863 (2008). Linköping jest siódmym co do wielkości miastem w Szwecji. Linköping to także siedziba diecezji Linköping (kościół szwedzki).

Obecnie firma zatrudnia ponad 2200 osób, w tym ok. 1900 inżynierów. Posiada oddziały w Polsce, Szwecji, na Ukrainie i Białorusi. W Łodzi zakupiła starą fabrykę (w której w XIX w. mieściła się fabryka waty Maurycego Spokornego, a w latach 30. XX w. Skład Fabryczny Towarów Jedwabnych i Wełnianych Maurycego Taumana) i dokonała jej rewitalizacji i adaptacji do potrzeb biurowych (obecnie pracuje tam ponad dwustu informatyków). Odnowiony budynek został nominowany do "Najlepszego Wnętrza Roku 2008" w Łodzi.

Centrala telefoniczna - zespół urządzeń przeznaczony do łączenia abonentów sieci telekomunikacyjnej na czas wymiany informacji. Składa się ona z urządzeń komutacyjnych odpowiedzialnych za zestawianie połączeń telekomunikacyjnych i urządzeń pomocniczych gwarantujących prawidłową pracę centrali. Możemy podzielić je na analogowe i nowocześniejsze cyfrowe. Podział ten wynika z zasady działania i sposobu przetwarzania i przesyłania danych (informacji).Nagroda im. prof. Janusza Bogdanowskiego – nagroda architektoniczna przyznawana co roku dla najlepszego obiektu architektonicznego (nowej realizacji lub adaptacji starego obiektu) w Krakowie. Nagrodę przyznaje od 2003 Stowarzyszenie Archi-Szopa, które dwa lata wcześniej zaczęło wręczać "nagrody" dla najgorszych realizacji architektonicznych w mieście Archi-Szopa.

W Krakowie Ericpol zakupił między innymi kamienicę nad Wisłą nieopodal mostu Dębnickiego i Wawelu, która została odremontowana, a efekt końcowy został doceniony w postaci nominacji do Nagrody im. prof. Janusza Bogdanowskiego.

W 2010 r. krakowska siedziba Ericpola została przeniesiona do nowoczesnego biurowca mieszczącego się na terenie specjalnej strefy ekonomicznej zarządzanej przez Krakowski Park Technologiczny. Nowy biurowiec mieści ponad 500 stanowisk pracy.

W styczniu 2015 r. otwarta została nowa siedziba firmy w Łodzi. Biurowiec Ericpol Software Pool powstał na terenie dawnego ogrodu pałacowego Scheiblera oraz basenu Olimpia. W budynku zastosowano nowoczesne technologie, które zapewnią wysoki komfort pracy i ograniczą negatywny wpływ inwestycji na środowisko.

Uniwersytet Jagielloński (historyczne nazwy: Akademia Krakowska, Szkoła Główna Koronna, Szkoła Główna Krakowska, Uniwersytet Krakowski; łac. Universitas Jagellonica Cracoviensis) – najstarsza polska szkoła wyższa, jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie, mieszczący się w Krakowie.Brześć, dawniej Brześć Litewski, Brześć nad Bugiem, (biał. Брэст, Берасьце, Brest, Bieraście; ros. Брест, Берестье, Briest, Bieriestje; jid. בּריסק, hebr. ברסט ליטובסק; ukr. Берестя, Berestia) – miasto na Białorusi, u ujścia Muchawca do Bugu, siedziba administracyjna obwodu brzeskiego i rejonu brzeskiego. Ośrodek przemysłowy, węzeł kolejowy i drogowy na granicy z Polską, port rzeczny, port lotniczy; uniwersytet (1995), politechnika (1989); ośrodek kultury polskiej na Białorusi, polski konsulat generalny; 310,8 tys. mieszk. (1 stycznia 2010).

Ericpol od kilku lat plasuje się w czołówce rankingów polskiej branży IT: Computerworld TOP 200 – ranking firm informatycznych i telekomunikacyjnych oraz Teleinfo500 - Polski Rynek Teleinformatyczny. Według raportu "Computerworld TOP 200 – Polski Rynek Informatyczny i Telekomunikacyjny" za rok 2012 Ericpol zajmuje:

 • 1 miejsce wśród firm świadczących usługi outsourcingowe,
 • 1 miejsce wśród firm osiągających przychody z obsługi sektora telekomunikacyjnego,
 • W 2010 spółka została nagrodzona Skrzydłami Biznesu (Nagroda - pod patronatem Ministerstwa Gospodarki - wręczana jest przez Dziennik Gazetę Prawną).

  Lwów (dawna nazwa form. Królewskie Stołeczne Miasto Lwów), ukr. Львів (Lwiw), ros. Львов (Lwow), niem. Lemberg, łac. Leopolis, jidysz לעמבערג ,לעמבעריק (Lemberg, Lemberik), orm. Լվով (Lwow) – miasto na Ukrainie, ośrodek administracyjny obwodu lwowskiego.Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.

  W 2011 r. firma została laureatem rankingu Diamenty Forbsa 2011.

  Ericpol – jako pierwsza i jedyna polska firma – znalazł się w światowym rankingu The Global Outsourcing 100 (w grupie „Rising Star”). Autorem rankingu najlepszych na świecie firm outsourcingowych i doradczych jest stowarzyszenie International Association of Outsourcing Professionals. IAOP jest globalną organizacją wyznaczającą standardy outsourcingu. Wyniki 6 edycji rankingu przedstawione zostały w lutym podczas IAOP’s 2011 Outsourcing World Summit w Indian Wells w Kalifornii. W 2011, 2012 i 2013 roku Ericpol został również uwzględniony w rankingu The Software 500 opracowywanym przez wydawnictwo Software Magazine. Ranking gromadzi 500 największych dostawców usług IT i producentów oprogramowania. W 2012 r. Ericpol wraz z Mill Studio otrzymał nagrodę Red Dot Design Award w kategorii „communication design” za projekt Agilendara - oryginalnego kalendarza, ułatwiającego pracę w metodologii Agile. W 2013 r. Ericpol znalazł się na liście Europe's 500 w gronie 500 najdynamiczniej rozwijających się przedsiębiorstw w Europie, zajmując 17. lokatę.

  Technologia informacyjna (ang. information technology, IT) – całokształt zagadnień, metod i środków i działań związanych z przetwarzaniem informacji.Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.

  W 2012 roku Ericpol został laureatem rankingu Najbardziej Pożądanych Pracodawców w opinii specjalistów i menadżerów w branży IT i telekomunikacji. W rok później Ericpol znalazł się w gronie 30 Idealnych Pracodawców. Ranking został stworzony na podstawie badania Universum Student Survey, przeprowadzonego w 2013 r. wśród polskich studentów.

  Wisła (łac. Vistula) – najdłuższa rzeka Polski, o długości 1047 km. Jest także najdłuższą rzeką uchodzącą do Morza Bałtyckiego.Specjalna Strefa Ekonomiczna Krakowski Park Technologiczny – specjalna strefa ekonomiczna w Krakowie postała w październiku 1997 roku. Jej powierzchnia obecnie wynosi 416,67 ha.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Wawel – wzgórze na Pomoście Krakowskim, w Krakowie, w Dzielnicy I Stare Miasto, na lewym brzegu Wisły; historyczna dzielnica Krakowa.
  Politechnika Łódzka – państwowa uczelnia techniczna założona 24 maja 1945 roku w Łodzi. Aktualnie studiuje w niej ponad 20 tys. osób na 36 kierunkach na 9 wydziałach. Kształci ich 1370 nauczycieli akademickich, w tym 240 profesorów.
  Baranowicki Uniwersytet Państwowy (biał. Баранавіцкі дзяржаўны універcітэт, ros. Барановичский государственный университет) – białoruska uczelnia wyższa z siedzibą w Baranowiczach.
  Polskie Towarzystwo Matematyczne (PTM) – stowarzyszenie zrzeszające osoby związane z matematyką polską. Jego cele, to
  Uniwersytet Łódzki – polska wyższa uczelnia utworzona 24 maja 1945 jako kontynuatorka dorobku i tradycji działających w okresie międzywojennym w Łodzi Instytutu Nauczycielskiego (1921–1928), Wyższej Szkoły Nauk Społecznych i Ekonomicznych (1924–1928) oraz oddziału Wolnej Wszechnicy Polskiej (1928–1939). W 2007 znalazł się wśród 500 najlepszych uczelni na świecie według rankingu magazynu The Times.
  Telekomunikacja – dziedzina techniki i nauki, zajmująca się transmisją wszelkiego rodzaju informacji na odległość. Obejmuje również sposoby przetwarzania tych informacji, kodowanie, sprzęt telekomunikacyjny, teorie propagacji, sieci telekomunikacyjne i wiele innych zagadnień. Obecnie telekomunikacja w coraz większym stopniu zależy od rozwiązań informatycznych i zaczyna odgrywać coraz większe znaczenie w sieciach komputerowych. Wykonywana jest przy użyciu środków łączności.
  Ukraina (ukr. Україна, Ukrajina) – państwo położone w Europie Wschodniej. Graniczy od północy z Białorusią, od zachodu z Polską, Słowacją i Węgrami, od południa z Rumunią i Mołdawią oraz Morzem Czarnym i Morzem Azowskim, od północnego wschodu i wschodu z Federacją Rosyjską. Ukraina jest członkiem założycielem ONZ, członkiem Światowej Organizacji Handlu, Rady Europy, Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej oraz organizacji regionalnych i subregionalnych, tj. Wspólnoty Niepodległych Państw, OBWE, GUAM i Organizacji Państw Morza Czarnego.

  Reklama