• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Erich Frost

  Przeczytaj także...
  Strażnica – Towarzystwo Biblijne i Traktatowe (pop. Towarzystwo Strażnica) – korporacje prawne reprezentujące przed władzami świeckimi Chrześcijański Zbór Świadków Jehowy.Ministerstwo Bezpieczeństwa Państwowego Niemieckiej Republiki Demokratycznej (niem. Ministerium für Staatssicherheit (MfS)), powszechnie zwane Stasi – naczelny organ bezpieczeństwa NRD, utworzony 8 lutego 1950. MfS odpowiedzialne było za kierunek bezpieczeństwa wewnętrznego, wywiadu wewnętrznego i zagranicznego oraz kontrwywiadu Niemieckiej Republiki Demokratycznej.
  Lucerna (niem. Luzern; nieoficjalnie: fr. Lucerne, wł. Lucerna) – miasto (61 tys. mieszkańców) w Szwajcarii, na zachodnim brzegu Jeziora Czterech Kantonów, nad zatoką, po obu stronach rzeki Reuss, u stóp góry Pilatus. Stolica kantonu Lucerna. Ośrodek turystyczno-wypoczynkowy o międzynarodowej sławie.

  Erich Hugo Frost (ur. 22 grudnia 1900 w Lipsku; zm. 30 października 1987 w Lubece) – niemiecki muzyk, nadzorca Biura Oddziału Towarzystwa Strażnica w Niemczech.

  Od 1919 roku w Lipsku studiował muzykę. Jego matka należała do Badaczy Pisma Świętego. Frost został ochrzczony 4 marca 1923 roku, a w roku 1928 wstąpił do służby pełnoczasowej. Erich Frost i Richard Blümel, stosowali metody, mające na celu, zwrócenie uwagi ludzi na dobrą nowinę o Królestwie. Przez jakiś czas posługiwali się małą orkiestrą, składającą się ze współwyznawców, grających podczas wędrówki po ulicach miasta.

  Lipsk (niem. Leipzig; górnołuż. Lipsk; czes. Lipsko; łac. Lipsia) – miasto na prawach powiatu, najliczniejszy ośrodek Saksonii i drugi, po Berlinie, Niemiec wschodnich. Miasto należy do aglomeracji Lipsk-Halle, która liczy ok. 996 100 mieszkańców (2009).Fotodrama stworzenia (ang. tytuł oryginalny Photo-Drama of Creation) – amerykański film religijny, przygotowywany w latach 1912-1914 przez Towarzystwo Strażnica.

  Od 1928 roku Erich Frost brał udział w projekcjach „Fotodramy stworzenia” w Niemczech. Jako zawodowego muzyka, dyrygującego orkiestrą zaproszono go na jej projekcję do Szczecina. Zapewnił temu filmowi właściwy akompaniament muzyczny. Do tej grupy przyłączyli się wkrótce inni muzycy, którzy zaczęli naśladować na instrumentach muzycznych świergot ptaków i szum drzew. Podczas pokazu w Monachium latem 1930 roku spotkał się z zespołem skrzypek Heinrich Lutterbach. Zaproszono go do współudziału w podróżach. Dwa lata później Frost otrzymał drugą serię filmu z przezroczami i polecono mu udać się z tym do Prus Wschodnich. Frost opracował akompaniament do skróconej wersji „Fotodramy” – „Dramatu stworzenia”.

  Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy (ang. The Watchtower Announcing Jehovah’s Kingdom) – czasopismo religijne wydawane od lipca 1879 roku przez Towarzystwo Strażnica, oficynę wydawniczą Świadków Jehowy. Jest wydawane jednocześnie w 254 językach. Rocznik „Strażnicy” zawiera 18 numerów w dwóch wydaniach: wydanie dwumiesięczne „do rozpowszechniania” (osiąga przeciętny nakład około 59 000 000 egzemplarzy co czyni je czasopismem o najwyższym nakładzie na świecie) i „Strażnica” (wydanie do studium), która ukazuje się jako miesięcznik o przeciętnym nakładzie około 15 252 000 egzemplarzy. „Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy” jest jedynym, regularnie wydawanym w około 50 językach periodykiem.Biuro Główne Świadków Jehowy – ośrodek nadzorujący międzynarodową działalność Świadków Jehowy. Biuro Główne jest również siedzibą Ciała Kierowniczego Świadków Jehowy. Od 1909 roku znajduje się w nowojorskim Brooklynie w Stanach Zjednoczonych. W 2017 roku planowane jest przeniesienie Biura Głównego do Warwick.

  Wiosną 1934 roku został po raz pierwszy aresztowany. Stało się to wkrótce po wprowadzeniu zakazu działalności Świadków Jehowy w Niemczech. Po dziesięciu dniach został zwolniony. Udało mu się ponownie prowadzić działalność w Czechosłowacji, gdzie 122 razy brał udział w projekcji „Fotodramy stworzenia”. W maju 1935 Frost powrócił do Niemiec. 13 czerwca 1935 roku został ponownie aresztowany i spędził pięć miesięcy w KL Columbia w Berlinie.

  Hamburg (łac. Hammonia; dolnoniem. Hamborg [ˈhaˑmbɔːχ]), właściwie Wolne i Hanzeatyckie Miasto Hamburg (niem. Freie und Hansestadt Hamburg) – miasto w północnych Niemczech na prawach kraju związkowego niedaleko ujścia Łaby do Morza Północnego. Wolne miasto i zarazem związkowy kraj niemiecki (pow. 755 km², ludność 1,74 mln – drugie po Berlinie). Największy port morski kraju (75 mln ton przeładunku), wielki ośrodek przemysłowy (statki, elektrotechnika, przetwórstwo ropy, przemysł spożywczy) i finansowy. W 2011 roku miasto to otrzymało tytuł Europejskiej Stolicy Czystości.Konzentrationslager Sachsenhausen – niemiecki obóz koncentracyjny założony w lipcu 1936 w miejscowości Sachsenhausen (obecnie dzielnica Oranienburga) około 30 km na północ od Berlina. Funkcjonował do 22 kwietnia 1945.

  W dniach od 4 do 7 września 1936 roku wraz z 2500 Świadkami Jehowy, w tym z 300, którym udało się przedostać do Szwajcarii, brał udział w kongresie międzynarodowym Świadków Jehowy w Lucernie. Kongres ten zwrócił uwagę władz na represje i prześladowania jakim są poddawani Świadkowie Jehowy w Niemczech i Gdańsku.

  Pionier – ochrzczony głosiciel wyznania Świadków Jehowy, który na działalność ewangelizacyjną przeznacza określoną liczbę godzin w miesiącu lub roku (inna nazwa to głosiciel pełnoczasowy).Norymberga (niem. Nürnberg) – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Środkowa Frankonia, siedziba regionu Industrieregion Mittelfranken oraz powiatu Norymberga. Położone nad rzeką Pegnitz (nieco powyżej jej ujścia do rzeki Regnitz), gospodarcza i kulturalna stolica Frankonii, drugie co do wielkości miasto w Bawarii. Liczy 510 602 mieszkańców (31 grudnia 2011). Najbliżej położone duże miasta: Monachium – ok. 150 km na południowy wschód, Stuttgart – ok. 156 km na południowy zachód i Frankfurt nad Menem – ok. 186 km na północny zachód. Miasto zniszczone podczas II wojny światowej, odbudowane.

  W tym samym roku Joseph Franklin Rutherford powierzył mu nadzór nad podziemną działalnością Świadków Jehowy, prześladowanych w Niemczech. Do 12 grudnia 1936 roku, zorganizowana przez niego specjalna kampania rozpowszechniania broszur objęła zasięgiem cały kraj. Frost został aresztowany 21 marca 1937 roku, a jego żona w lipcu 1937 roku. Ich syna gestapo przekazało na wychowanie rodzinie zastępczej.

  Rocznik Świadków Jehowy (ang Yearbook of Jehovah’s Witnesses) – 256-stronicowa publikacja wydawana corocznie od roku 1927 (po polsku od roku 1994) przez Towarzystwo Strażnica. Dostępna obecnie w 40 językach oraz w wydaniach brajlowskich, również w wersji elektronicznej na CD (w tym Biblioteka Strażnicy), MP3 oraz dostępna on-line (w plikach audio jako audiobook oraz w wersji PDF) na jw.org – również w j. polskim.Joseph Franklin Rutherford, (ur. 8 listopada 1869 w Morgan stanu Missouri, zm. 8 stycznia 1942 w San Diego), znany jako sędzia Rutherford – prawnik, kaznodzieja religijny, drugi prezes Towarzystwa Biblijnego i Traktatowego – Strażnica. Od roku 1917 kierował ruchem religijnym Badaczy Pisma Świętego (Świadków Jehowy – nazwa od 1931).

  Po 8 miesiącach sprawowania nadzoru nad działalnością w Niemczech Frost został osadzony w obozie koncentracyjnym KL Sachsenhausen. Tam skomponował pieśń Naprzód, Świadkowie! (znajdującą się w obecnym śpiewniku Świadków Jehowy). Pieśń ta miała na celu pokrzepienie i dodanie odwagi wszystkim znajdującym się tam Świadkom Jehowy. Spisane słowa pieśni były ukryte w klatkach na króliki poza terenem obozu i ostatecznie zostały przemycone do Szwajcarii. Tamtejsi Świadkowie Jehowy wysłał ją do nowojorskiego Biura Głównego Świadków Jehowy. 1 sierpnia 1948 roku została po raz pierwszy zaśpiewana przez chór na kongresie Świadków Jehowy.

  Betel, inaczej Biuro Oddziału – ośrodek, koordynujący działalność Świadków Jehowy w danym oddziale Towarzystwa Strażnica na terenie jednego lub kilku krajów/państw. Pracują w nim jako wolontariusze ochrzczeni Świadkowie Jehowy przez zadeklarowany czas. Wykonują prace administracyjne, biurowe i porządkowe potrzebne do działalności domu Betel a tym samym swojego wyznania.Świadkowie Jehowy w Szwajcarii – wspólnota 18 251 aktywnych Świadków Jehowy (głosicieli) w Szwajcarii, należących do 268 zborów (w tym ok. 8% hiszpańskojęzycznych, poza tym francusko-, włosko-, niemiecko-, rumuńsko-, albańsko-, chorwacko-, angielsko- i portugalskojęzycznych oraz kilka grup w innych językach, także w polskim). W 2012 roku na dorocznej uroczystości Wieczerzy Pańskiej (Pamiątce) zebrało się 31 194 osoby. Działalność miejscowych wyznawców koordynuje niemieckie Biuro Oddziału.

  Po wojnie, w latach 1945—1955, pracował w charakterze nadzorcy niemieckiego Biura Oddziału Towarzystwa Strażnica. W 1955 roku z powodów zdrowotnych zrezygnował z tej funkcji.

  W połowie lat 50. XX w. Ministerstwo Bezpieczeństwa Państwowego NRD (Stasi) bezskutecznie próbowało go zwerbować jako tajnego współpracownika. Kryptonim tej operacji brzmiał „Winter“ (Zima) od jego nazwiska Frost (Mróz). Po niepowodzeniu tej operacji Stasi przez wiele lat próbowało go zdyskredytować, wydając broszury z fabrykowanymi artykułami na jego temat.

  Pieśni Królestwa – pieśni religijne używane przez Świadków Jehowy. Obecnie w powszechnym użyciu znajduje się 135 pieśni, zawartych w śpiewniku Śpiewajmy Jehowie.Prusy Wschodnie (niem. Ostpreußen) – część Królestwa Pruskiego, a potem zjednoczonych w XIX w. Niemiec (do 1945 r.). Prowincja Prusy Wschodnie powstała w 1772 r. z części ziem Polski (Warmii) oraz Prus Książęcych (z wyłączeniem Kwidzyna). Stolicą prowincji był Królewiec. W maju 1939 roku prowincja miała powierzchnię 36 991,71 km² i liczyła 2 488 122 mieszkańców.

  Erich Frost był także jednym z mówców kongresowych na zgromadzeniach: w roku 1946 („Weselące się narody”, na którym wygłosił wykład publiczny „Chrześcijanie w piecu ognistym”), 1953 („Społeczeństwo Nowego Świata”) i 1955 („Tryumfujące Królestwo”) w Norymberdze, w roku 1949 w Berlinie, w roku 1951 („Czyste wielbienie”) w Berlinie i we Frankfurcie nad Menem, a w roku 1961 („Zjednoczeni wielbiciele”) w Hamburgu.

  30 października jest 303. (w latach przestępnych 304.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 62 dni.Świadkowie Jehowy w Czechach – wspólnota 15 456 aktywnych członków Świadków Jehowy (głosicieli) w Czechach, należących do 233 zborach, posiadających prawie 100 własnych Sal Królestwa oraz 2 Sale Zgromadzeń. W 2012 roku na dorocznej uroczystości Wieczerzy Pańskiej (Pamiątce) zebrało się 26 287 osób. Działalność w tym kraju koordynuje Biuro Oddziału w Bratysławie. Biuro Krajowe mieści się w Pradze.

  Erich Frost spędził w więzieniach i obozach dziewięć lat. Zmarł 30 października 1987 roku w wieku 86 lat.

  Przypisy

  1. Naprzód świadkowie!. „Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy”, s. 19, nr 9/1988. 
  2. Watchtower: Pieśń, która dodawała sił więźniom. tv.jw.org, 2016-05-02. [dostęp 2016-09-06].
  3. Deliverance from Totalitarian Inquisition through Faith in God. As told by Erich Frost. „The Watchtower Announcing Jehovah's Kingdom”, s. 244–249, 15 kwietnia 1961 (ang.). 
  4. Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy”, s. 8–10, nr 15/1966. 
  5. Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy”, s. 9–11, nr 1/1964. 
  6. Działalność Świadków Jehowy w czasach nowożytnych. 1975, s. 14.
  7. Watchtower: 1974 Yearbook of Jehovah’s Witnesses. 1975, s. 96, 179, 180.
  8. Działalność Świadków Jehowy w czasach nowożytnych. 1975, s. 15.
  9. „Niezapomniany” pojawił się w samą porę. „Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy”, s. 31, 32, 15 lutego 2013. 
  10. Działalność Świadków Jehowy w czasach nowożytnych. 1975, s. 41.
  11. Bóg był dla mnie miłosierny. „Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy”. CXXIX, s. 26–29, 1 lipca 2008. Watchtower. ISSN 1234-1150. 
  12. Wolfram Slupina: Prześladowania i represje Świadków Jehowy w Polsce w latach 1939-1945 oraz 1950-1989. W: Hans Hesse: „Najodważniejsi byli zawsze Świadkowie Jehowy”. Wrocław: Wydawnictwo A PROPOS, 2010, s. 285. ISBN 978-83-61387-21-3.
  13. Bóg był dla mnie miłosierny. „Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy”. CXXIX, s. 26-29, 1 lipca 2008. Watchtower. ISSN 1234-1150. 
  14. Wolfram Slupina: Prześladowania i represje Świadków Jehowy w Polsce w latach 1939-1945 oraz 1950-1989. W: Hans Hesse: „Najodważniejsi byli zawsze Świadkowie Jehowy”. Wrocław: Wydawnictwo A PROPOS, 2010, s. 285. ISBN 978-83-61387-21-3.
  15. Działalność Świadków Jehowy w czasach nowożytnych. 1975, s. 65.
  16. Watchtower: Naprzód, Świadkowie! [pieśn nr 17]. Śpiewajmy Jehowie. [dostęp 2016-09-06].
  17. United States Holocaust Memorial Museum Washington D.C.: Music of the Holocaust. ushmm.org. [dostęp 2016-09-26].
  18. Jehowa zawsze nagradza swych lojalnych sług. „Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy”, s. 26–30, 1 września 2000. 
  19. Watchtower: Rocznik Świadków Jehowy 1999. s. 85. ISBN 83-86930-29-2.
  20. Jehowa podtrzymywał mnie jak przyjaciel. „Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy”, s. 10–13, 1 maja 1989. 
  21. Magdeburger Biographischen Lexikon: Erich Frost (niem.). uni-magdeburg.de. [dostęp 2016-09-06].
  22. Operativer Vorgang „Winter“ (niem.). www.standhaft.org. [dostęp 2016-09-06].
  23. Watchtower: Świadkowie Jehowy – głosiciele Królestwa Bożego. 1993, s. 268. ISBN 83-903551-0-8.
  24. „Clean Worship Assembly” in Frankfurt. „The Watchtower Announcing Jehovah's Kingdom”, s. 25–29, 1 stycznia 1952 (ang.). 
  25. Watchtower: Rocznik Świadków Jehowy 1999. s. 69. ISBN 83-86930-29-2.

  Linki zewnętrzne[]

 • Watchtower: Pieśń, która dodawała sił więźniom. tv.jw.org, 2016-05-02. [dostęp 2016-09-06].
 • Erich Frost; Magdeburger Biographischen Lexikon (niem.)
 • Operativer Vorgang „Winter“ bei www.standhaft.org (niem.)
 • Fest steht Music of the Holocaust United States Holocaust Memorial Museum Washington D.C. (ang.)
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Kongres (inaczej zgromadzenie) – doroczny zjazd w religii Świadków Jehowy, trwający od jednego do czterech dni. Kongresy odbywają się na wynajętych stadionach, w halach lub we własnych Salach Zgromadzeń Świadków Jehowy.Publikacje Świadków Jehowy – Świadkowie Jehowy swoją doktrynę upowszechniają za pomocą Biblii i opartych na niej książek, czasopism, broszur, traktatów (ulotek informacyjnych) oraz środków multimedialnych i strony internetowej www.jw.org . Ich wydawnictwa są obecnie publikowane w ponad 600 językach (w tym w ok. 450 językach on-line.) – również w takich, w których nie wydano przedtem żadnej innej publikacji. Nad ich tłumaczeniem czuwa Ciało Kierownicze Świadków Jehowy, które nadzoruje pracę zespołów tłumaczy (ponad 3000 tłumaczy – wolontariuszy).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Świadkowie Jehowy w Niemczech – wspólnota 164 871 aktywnych Świadków Jehowy (głosicieli) w Niemczech, należących do 2237 zborów. W 2012 roku na dorocznej uroczystości Wieczerzy Pańskiej (Pamiątce) zebrało się 265 407 osób. Jest to druga pod względem liczebności (po Włoszech) wspólnota tego wyznania w Europie i dziewiąta na świecie. Biuro Oddziału, koordynujące działalność Świadków Jehowy w Niemczech, Austrii, Liechtensteinie, Luksemburgu i w Szwajcarii znajduje się w Selters, mieści się tam również wielka drukarnia Towarzystwa Strażnica, drukująca publikacje Świadków Jehowy.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gestapo (niem. Geheime Staatspolizei, Tajna Policja Państwowa) – tajna policja utworzona w nazistowskich Niemczech 26 kwietnia 1933, która w sposób bezwzględny zwalczała wszelkie przejawy oporu, rozwiązana wraz z upadkiem III Rzeszy w 1945 roku.
  International Standard Serial Number, ISSN czyli Międzynarodowy Znormalizowany Numer Wydawnictwa Ciągłego – ośmiocyfrowy niepowtarzalny identyfikator wydawnictw ciągłych tradycyjnych oraz elektronicznych. Jest on oparty na podobnej koncepcji jak identyfikator ISBN dla książek, ISAN dla materiałów audio-wideo. Niektóre publikacje wydawane w seriach mają przyporządkowany zarówno numer ISSN, jak i ISBN.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Weselące się narody – ogólnoświatowa seria zgromadzeń religijnych o charakterze międzynarodowym, zorganizowanych przez Świadków Jehowy w roku 1946.
  Szczecin (niem. Stettin, szw. Stettin, łac. Sedinum lub Stetinum – miasto na prawach powiatu, stolica i największe miasto województwa zachodniopomorskiego, położone nad Odrą oraz jeziorem Dąbie. Szczecin jest trzecim pod względem zajmowanej powierzchni (300,55 km² z czego prawie 24% zajmują grunty pod wodami) i siódmym pod względem liczby ludności miastem Polski. Centrum aglomeracji szczecińskiej. Według danych z 30 czerwca 2012 roku miasto miało 409 211 mieszkańców.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.035 sek.