• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Eric Lindros  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Puchar Świata w hokeju na lodzie 1996 to pierwszy turniej Pucharu Świata, który został następcą Canada Cup. Puchar Świata zdobyła reprezentacja Stanów Zjednoczonych, która w finale pokonała Kanadę.Puchar Świata w hokeju na lodzie – rozgrywany regularnie od 1996 turniej hokeja na lodzie, będący następcą Canada Cup. Puchar rozgrywany jest na zasadach NHL. W dotychczasowych dwóch edycjach wystartowały reprezentacje: Kanady, Stanów Zjednoczonych, Czech, Finlandii, Niemiec, Rosji, Słowacji oraz Szwecji.
  .mw-parser-output .infobox td>.kariera td{padding:2px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(1){min-width:61px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(2){width:100%}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(3){text-align:right}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(4){text-align:right}

  Eric Lindros (ur. 28 lutego 1973 w London) – kanadyjski hokeista, reprezentant Kanady, trzykrotny olimpijczyk.

  Igrzyska olimpijskie – najstarsza i zarazem największa międzynarodowa impreza sportowa organizowana co 2 lata (na przemian letnie i zimowe) w różnych krajach, pod hasłem szlachetnego współzawodnictwa i braterstwa wszystkich narodów Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Jego brat Brett (ur. 1975) także był hokeistą.

  Kariera klubowa[ | edytuj kod]

 • Kanada St. Michael's Buzzers (1988–1989)
 • Stany Zjednoczone Detroit Compuware (1989)
 • Kanada Oshawa Generals (1989–1992)
 • Kanada Team Canada (1988–1992)
 • Stany Zjednoczone Philadelphia Flyers (1992–2000)
 • Stany Zjednoczone New York Rangers (2001–2004)
 • Kanada Toronto Maple Leafs (2005–2006)
 • Stany Zjednoczone Dallas Stars (2006–2007)
 • W drafcie NHL z 1991 został wybrany przez klub Quebec Nordiques z numerem 1. Tym samym jest jednym z trzech zawodników w historii klubu z najwyższym numerem w drafcie (przed nim byli Mats Sundin i Owen Nolan).

  John Clark LeClair (ur. 5 lipca 1969 w St. Albans, Vermont) – były amerykański hokeista. Reprezentant Stanów Zjednoczonych. Dwukrotny olimpijczyk.London – miasto w Kanadzie w prowincji Ontario, położone na południowy zachód od Toronto, nad rzeką Thames. London jest 11. co do liczby mieszkańców miastem Kanady i jednym z największych ośrodków przemysłowych prowincji Ontario.

  Wieloletni zawodnik i kapitan drużyny Philadelphia Flyers. W czasie występów w Filadelfii w latach 1995–1997 Lindros jako center oraz Amerykanin John LeClair jako lewoskrzydłowy i Szwed Mikael Renberg jako prawoskrzydłowy stworzyli osławiony atak nazwany "Legion of Doom" (dosł. Legion Zguby) charakteryzujący się grą ofensywną i skutecznością w grze w fizycznej. W sezonach 2000/2001 i 2004/2005 nie występował.

  Quebec Nordiques, (franc. Nordiques de Québec) – nieistniejący kanadyjski klub hokejowy z siedzibą w Québec. Drużyna występowała w latach w rozgrywkach WHA (1972–1979) i w NHL (1979–1995). W 1995 roku klub został przeniesiony do Denver.Owen Liam Nolan (ur. 12 lutego 1972 w Belfaście) – były kanadyjski hokeista północnoirlandzkiego pochodzenia. Reprezentant Kanady.

  Łącznie w lidze NHL grał w czterech klubach. Rozegrał 13 sezonów (osiem w Filadelfii), w tym 813 meczów (uzyskał 922 punkty za 396 goli i 526 asysty).


  8 listopada 2007 oficjalnie zakończył karierę zawodniczą.

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Trofeum Harta (ang. Hart Memorial Trophy, fr. Trophée Hart) – coroczny tytuł przyznawany najbardziej wartościowemu zawodnikowi (MVP) w rozgrywkach NHL w sezonie zasadniczym. Wyboru dokonują członkowie stowarzyszenia Zawodowych Dziennikarzy Hokejowych.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  NHL Entry Draft 1991 był 29. draftem NHL w historii. Odbył się w dniach 22-23 czerwca w Buffalo Memorial Auditorium w Buffalo. Rozlosowano 12 rund. Z numerem 1 został wydraftowany Kanadyjczyk Eric Lindros do Quebec Nordiques.
  CHL (ang. Canadian Hockey League, fr. Ligue Canadienne de Hockey, LCH - pol. Kanadyjska Hokejowa Liga) – juniorskie rozgrywki hokeja na lodzie ustanowione w Kanadzie.
  Ted Lindsay Award, wcześniej: Lester B. Pearson Award – nagroda przyznawana każdego sezonu najlepszemu zawodnikowi National Hockey League, który jest wybierany przez członków NHLPA.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Mistrzostwa świata U-20 w hokeju na lodzie jest to turniej hokeja na lodzie organizowany przez IIHF na przełomie roku tj. w grudniu i w styczniu, która ma na celu wyłonić najlepszą drużynę świata w kategorii do lat dwudziestu. Inną nazwą tych rozgrywek jest Mistrzostwa świata Juniorów w hokeju na lodzie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.