• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Eric De Vlaeminck

  Przeczytaj także...
  Kolarstwo przełajowe – rodzaj kolarstwa uprawianego na rowerach o konstrukcji zbliżonej do rowerów szosowych, a więc na kołach o rozmiarze 28 cali, lecz rozgrywanego na dość trudnych trasach terenowych obfitujących w liczne przeszkody, które zmuszają zawodnika do schodzenia z roweru i przenoszenia go.19. Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Przełajowym 1968 odbyły się w stolicy Wielkiego Księstwa Luksemburg - Luksemburgu, 25 lutego 1968 roku. Rozegrano wyścigi mężczyzn w kategoriach zawodowców i amatorów.
  Letnie igrzyska olimpijskie – międzynarodowe zawody sportowe organizowane co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich uznawane jest przez sportowców większości dyscyplin za najbardziej prestiżowe osiągnięcie.
  function mfTempOpenSection(id){var block=document.getElementById("mf-section-"+id);block.className+=" open-block";block.previousSibling.className+=" open-block";}

  Eric De Vlaeminck (ur. 23 marca 1945 w Eeklo, zm. 4 grudnia 2015 w Wilskerke) – belgijski kolarz przełajowy i szosowy, wielokrotny medalista przełajowych mistrzostw świata.

  Roger de Vlaeminck (ur. 24 sierpnia 1947 w Eekloo) – były belgijski kolarz szosowy. W latach 70. XX wieku był jednym z najlepszych "łowców klasyków" w świecie kolarskim.22. Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Przełajowym 1971 odbyły się w holenderskim Apeldoorn, 28 lutego 1971 roku. Rozegrano wyścigi mężczyzn w kategoriach zawodowców i amatorów.

  Kariera[]

  Pierwszy sukces w karierze Eric De Vlaeminck osiągnął w 1966 roku, kiedy zdobył złoty medal w kategorii elite podczas przełajowych mistrzostw świata w Beasain. W zawodach tych wyprzedził bezpośrednio Szwajcara Hermanna Gretenera oraz Rolfa Wolfshohla z RFN. Został tym samym pierwszym w historii belgijskim mistrzem świata w kolarstwie przełajowym. Podczas mistrzostw świata w Zurychu w 1967 roku był piąty, jednak na kolejnych sześciu imprezach: MŚ w Luksemburgu (1968), MŚ w Magstadt (1969), MŚ w Zolder (1970), MŚ w Apeldoorn (1971), MŚ w Pradze (1972) i MŚ w Londynie (1973) był niepokonany. Dzięki temu do dziś pozostaje najbardziej utytułowanym kolarzem przełajowym w historii i jedynym, który zdobył mistrzostwo świata w tej dyscyplinie sześć razy z rzędu. Ostatni medal w karierze wywalczył w 1977 roku, kiedy na mistrzostwach świata w Hanowerze był trzeci. W zawodach tych lepsi okazali się jedynie dwaj Szwajcarzy: Albert Zweifel oraz Peter Frischknecht. Wielokrotnie zdobywał medale przełajowych mistrzostw Belgii, w tym pięć złotych.

  Baloise Belgium Tour (pol. Dookoła Belgii, nid. Ronde van België, fr. Tour de Belgique) – pięciodniowy wyścig kolarski rozgrywany w Belgii.28. Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Przełajowym 1977 odbyły się w zachodnioniemieckim Hanowerze, 30 stycznia 1977 roku. Rozegrano wyścigi mężczyzn w kategoriach zawodowców i amatorów.

  De Vlaeminck startował także na szosie, zajmując między innymi pierwsze miejsce w Driedaagse van West-Vlaanderen, Ronde van België i Kampioenschap van Vlaanderen w 1969 roku oraz wyścigu Paryż-Luksemburg rok później. Był też między innymi drugi w La Flèche Wallonne i trzeci w wyścigu Gandawa-Wevelgem w 1969 roku. Trzykrotnie startował w Tour de France, najlepszy wynik osiągając w 1968 roku, kiedy wygrał jeden etap i zajął 51. miejsce w klasyfikacji generalnej. W tym samym roku brał też udział w Vuelta a España, ale nie ukończył rywalizacji. Nigdy nie zdobył medalu na szosowych mistrzostwach świata. Nigdy też nie wystąpił na igrzyskach olimpijskich. W 1980 roku zakończył karierę.

  Tour de France (pol. Wyścig dookoła Francji) – znany też jako La Grande Boucle (pol. Wielka Pętla) lub Le Tour (pol. Wyścig) – wieloetapowy, trzytygodniowy szosowy wyścig kolarski, organizowany cyklicznie na terenie Francji – a nierzadko również krajów ościennych – najczęściej w lipcu (czasami na przełomie czerwca i lipca). Należy do cyklu World Tour Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI).20. Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Przełajowym 1969 odbyły się w zachodnioniemieckim mieście Magstadt, 23 lutego 1969 roku. Rozegrano wyścigi mężczyzn w kategoriach zawodowców i amatorów.

  Jego młodszy brat, Roger, również był kolarzem.

  Przypisy

  1. Eric De Vlaeminck (70) overleden (niderl.). nieuws.vtm.be, 2015-12-04. [dostęp 2015-12-07].

  Bibliografia[]

 • Profil na cyclingarchives.com (ang.)
 • Profil na the-sports.org (ang.)
 • Profil na cyclingarchives.com (ang.)
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  23. Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Przełajowym 1972 odbyły się w stolicy Czechosłowacji - Pradze, 27 lutego 1972 roku. Rozegrano wyścigi mężczyzn w kategoriach zawodowców i amatorów.Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  24. Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Przełajowym 1973 odbyły się w stolicy Wielkiej Brytanii - Londynie, 25 lutego 1973 roku. Rozegrano wyścigi mężczyzn w kategoriach zawodowców i amatorów.
  Gandawa-Wevelgem jest jednodniowym szosowym wyścigiem kolarskim, rozgrywanym w belgijskiej Flandrii każdej wiosny, w kwietniu. Nie jest on zaliczany do tzw. monumentów kolarstwa, mimo to jest uważany za jeden z ważniejszych wczesnowiosennych klasyków. Odbywa się zazwyczaj między wyścigami Dookoła Flandrii i Paryż-Roubaix. Po raz pierwszy wyścig odbył się w 1934 roku, i często jest określany jako klasyk sprinterów, jako że meta usytuowana jest na płaskim terenie.
  La Flèche Wallonne (po polsku: Strzała Walońska) – jednodniowy wyścig kolarski, tzw. klasyk, organizowany przez organizację Société du Tour de France rokrocznie od 1936 (poza 1940) w walońskiej części Belgii. Wyścig ten należy do stworzonego w 2005 roku cyklu ProTour, serii najważniejszych w sezonie kolarskim wyścigów.
  Rolf Wolfshohl (ur. 27 grudnia 1938 w Kolonii) - niemiecki kolarz szosowy i przełajowy startujący wśród zawodowców w latach 1960-1975. Zwycięzca Vuelta a España (1965). Dwukrotnie wygrywał etap w Tour de France. Trzykrotny mistrz świata w kolarstwie przełajowym (1960, 1961, 1963) oraz 4-krotnie srebrny (1959, 1967, 1969, 1972) i 4-krotnie brązowy (1958, 1966, 1970, 1973) medalista tychże mistrzostw.
  Peter Frischknecht (ur. 12 marca 1946 w Uster) – szwajcarski kolarz przełajowy, wielokrotny medalista mistrzostw świata.
  18. Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Przełajowym 1967 odbyły się w szwajcarskim Zurychu, 19 lutego 1967 roku. Rozegrano wyścig mężczyzn w kategorii zawodowców oraz po raz pierwszy w historii wyścig mężczyzn w kategorii amatorów.
  Język niderlandzki (nid. Nederlandse taal, Nederlands, niekiedy również określany jako język holenderski, język flamandzki) – język indoeuropejski z grupy języków germańskich zaliczany do języków dolnoniemieckich. Językiem niderlandzkim posługuje się ok. 27 milionów ludzi. Dla 23 milionów jest językiem ojczystym (pierwszym) lub językiem kultury i literatury, a dla kolejnych 4 milionów drugim językiem. Większość użytkowników tego języka mieszka na zachodzie Europy. Niderlandzki jest oficjalnym językiem urzędowym w Holandii i Belgii (Flandria), a poza Europą w Surinamie i dawnych Antylach Holenderskich, czyli Bonaire, Curaçao, Sabie, Sint Eustatius, Sint Maarten i Arubie. Niderlandzki jest blisko spokrewniony z językiem niemieckim i wykazuje podobieństwo do angielskiego i duńskiego. Języki o mniejszym zasięgu, które są blisko spokrewnione z niderlandzkim to afrikaans (do 1925 uważany za lokalną odmianę niderlandzkiego) i fryzyjski (w mniejszym stopniu, gdyż nie należy do języków dolnofrankońskich).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.05 sek.