• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Erez

  Przeczytaj także...
  Samorząd regionu w Izraelu - organ samorządowej władzy lokalnej, która zarządza różnorodnymi zespołami osad wiejskich położonych w danej okolicy.Dystrykt Południowy (hebr.: מחוז הדרום, Mehoz HaDarom) - jeden z sześciu administracyjnych dystryktów w Izraelu, z powierzchnią ziemi 14 185 km². Zamieszkany przez 1 121 600 mieszkańców (dane z 2011). Stolicą dystryktu jest Beer Szewa.
  Jeep - marka samochodów terenowych, produkowanych przez przedsiębiorstwo Willys dla armii amerykańskiej od 1941, później również dla zastosowań cywilnych. Obecnie samochody tej marki produkowane są przez koncern Chrysler.

  Erez (hebr. ארז; pol. Cedr) - kibuc położony w samorządzie regionu Sza’ar ha-Negew, w Dystrykcie Południowym, w Izraelu.

  Leży na nadmorskiej równinie przy Strefie Gazy w północno-zachodniej części pustyni Negew, w otoczeniu moszawu Netiv HaAsara, kibuców Jad Mordechaj i Or HaNer, oraz miasta Sderot. Na granicy ze Strefą Gazy znajduje się przejście graniczne Erez. Członek Ruchu Kibuców (HaTenoa'a HaKibbutzit).

  Kryzys sueski (arab. أزمة السويس – العدوان الثلاثي; hebr. מבצע קדש, Operacja „Kadesz”) – militarna agresja Wielkiej Brytanii, Francji i Izraela na Egipt, która rozpoczęła się 29 października 1956. Agresja została poprzedzona decyzją Egiptu o nacjonalizacji Kanału Sueskiego (26 lipca 1956), jednak rzeczywistą przyczyną wybuchu wojny było pragnienie Wielkiej Brytanii i Francji utrzymania kontroli nad Kanałem. Państwa te dla realizacji swoich celów posłużyły się Izraelem, którego statki handlowe nie mogły korzystać z Kanału Sueskiego. Izrael miał także własne wystarczające powody, by wziąć udział w wojnie.Dimra (arab. دمره) - nieistniejąca już arabska wieś, która była położona w Dystrykcie Gazy w Mandacie Palestyny. Wieś została wyludniona i zniszczona podczas I wojny izraelsko arabskiej (al-Nakba), po ataku Sił Obronnych Izraela w dniu 28 października 1948.

  Historia[]

  Pierwotnie w miejscu tym znajdowała się arabska wioska Dimra, która została zniszczona podczas I wojny izraelsko-arabskiej w październiku 1948.

  Kibuc został założony w 1949 przez członków syjonistycznego ruchu młodzieżowego HaNoar HaOved VeHaLomed. Osada powstała początkowo w miejscu obecnego kibucu Or HaNer, lecz w 1950 została przeniesiona w obecną lokalizację.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Netiwot (hebr. נתיבות; arab. نتيبوت/نتيفوت) - miasto położone w Dystrykcie Południowym w Izraelu. Leży w północno-zachodniej części pustyni Negew.

  1 listopada 1956 podczas Kryzysu Sueskiego do kibucu dotarła informacja o przeniknięciu grupy terrorystów przez granicę ze Strefy Gazy do Izraela. Z kibucu wyruszyły wówczas dwie grupy pościgowe, z których jedna najechała na minę podłożoną na drodze na wschód od osady. W wybuchu zginęli wszyscy sześcioro pasażerowie jeepa.

  Autostrada 4 (hebr.: כביש 4) - droga ekspresowa i autostrada położona w Izraelu. Biegnie ona wzdłuż całej przybrzeżnej równiny przy Morzu Śródziemnym, od przejścia granicznego ze Strefą Gazy (na południu) do przejścia granicznego z Libanem (na północy). Do Porozumienia z Oslo w 1993 droga przebiegała przez Strefę Gazy do przejscia granicznego z Egiptem.Samorząd Regionu Sza’ar ha-Negew (hebr. מועצה אזורית שער הנגב) - samorząd regionu położony w Dystrykcie Południowym, w Izraelu.

  Z racji swojego bliskiego położenia od Strefy Gazy, kibuc wielokrotnie był celem ostrzału moździerzowego i rakietowego ze strony palestyńskich terrorystów.

  Kultura i sport[]

  W kibucu działa ośrodek kultury i sportu oraz regionalne muzeum przedstawiające historię kibucu Erez. Jest tu także boisko do piłki nożnej oraz basen kąpielowy.

  Gospodarka[]

  Gospodarka kibucu opiera się na rolnictwie, sadownictwie i hodowli zwierząt.

  Kibuc (hebr. קִבּוּץ) – spółdzielcze gospodarstwo rolne w Izraelu, w którym ziemia i środki produkcji są własnością wspólną. Kibuce odegrały znaczącą rolę przy tworzeniu państwa Izrael i nadal odgrywają znaczącą rolę w narodowej gospodarce.Sderot (właściwie Sederot, hebr. שׂדרות, «bulwar»; arab. سديروت) – miasto położone w Dystrykcie Południowym w Izraelu. Leży w północno-zachodniej części pustyni Negew.

  Z przemysłu znajduje się tutaj zakład Erez Thermoplastics Products produkujący materiały pokryte powłoką z tworzywa sztucznego. Firma Sense Design Ltd. jest dystrybutorem biżuterii w Izraelu, Europie i Stanach Zjednoczonych. W swojej ofercie posiada kolekcje biżuterii ponad dwudziestu znanych izraelskich projektantów.

  Netiv HaAsara (hebr. נתיב העשרה; pol. Droga dziesięć) – moszaw położony w samorządzie regionu Aszkelon, w Dystrykcie Południowym, w Izraelu.Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.

  Komunikacja[]

  Z kibucu wychodzi w kierunku wschodnim lokalna droga, która prowadzi do drogi ekspresowej nr 34 ISR-HW34.png (Jad Mordechaj-Netiwot). Inna lokalna droga prowadzi na zachód do drogi ekspresowej nr 4 ISR-HW4Red.png (Erez-Kfar Rosz ha-Nikra).

  Przypisy

  1. Welcome To Dimra (ang.). W: Palestine Remembered [on-line]. [dostęp 2011-10-14].
  2. A hill near the Kibbutz (ang.). W: A People Remembers [on-line]. [dostęp 19 grudnia 2008].
  3. Sense Design Ltd. (ang.). W: Tech78 [on-line]. [dostęp 19 grudnia 2008].

  Linki zewnętrzne[]

 • Zdjęcie satelitarne kibucu Erez Google Maps
 • Mapa kibucu Erez Amudanan
 • Pierwsza wojna izraelsko-arabska 1948–1949 – nazywana przez Izraelczyków wojną o niepodległość (hebr. מלחמת העצמאות, Milkhemet Ha’atzma’ut) bądź wojną wyzwoleńczą (hebr. מלחמת השחרור, Milkhemet Hashikhrur), przez Arabów natomiast katastrofą (arab. النكبة, an-Nakba). Pierwszy konflikt zbrojny nowożytnego Izraela z jego arabskimi sąsiadami, który zapoczątkował serię wojen izraelsko-arabskich.Moszaw (hebr. מושב; wioska, osada) – spółdzielnia rolnicza, które tworzyli syjoniści napływający masowo do Palestyny podczas aliji na początku XX wieku. W moszawach podobnie jak w kibucach kładzie się nacisk na pracę społeczną.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Terroryzm – użycie siły lub przemocy psychicznej przeciwko osobom lub własności z pogwałceniem prawa, mające na celu zastraszenie i wymuszenie na danej grupie ludności lub państwie ustępstw w drodze do realizacji określonych celów. Działania terrorystyczne mogą dotyczyć całej populacji, jednak najczęściej są one uderzeniem w jej niewielką część, aby pozostałych obywateli zmusić do odpowiednich zachowań.
  Przejście graniczne Erez (ang. Erez Crossing; hebr. מעבר ארז) - to międzynarodowe izraelsko-palestyńskie drogowe przejście graniczne, położone na granicy z północną częścią Strefy Gazy. Jest częścią dawnego kompleksu strefy przemysłowej Erez, która została ewakuowana w 2005 razem z ewakuacją żydowskich osiedli ze Strefy Gazy. W jego bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się kibuc Erez.
  Arabowie (arab.: عرب ’Arab, w pierwotnym znaczeniu: „koczownicy”) – grupa ludów pochodzenia semickiego zamieszkująca od czasów starożytnych Półwysep Arabski. Większość Arabów to ludzie biali, choć w Afryce spotkać też można Arabów o negroidalnym wyglądzie.
  Syjonizm (od nazwy wzgórza Syjon w Jerozolimie, na którym stała Świątynia Jerozolimska) – ruch polityczny i społeczny, dążący do stworzenia żydowskiej siedziby narodowej na terenie Palestyny. Syjonizm doprowadził do powstania państwa Izrael w 1948 r. Współcześnie jego celem jest także utrzymanie jedności narodu żydowskiego żyjącego w rozproszeniu i jego więzi z Izraelem. Ruch zapoczątkowany w końcu XIX wieku miał wiele nurtów i postaci, powszechnie utożsamiany z syjonizmem politycznym, interpretowanym w różny sposób: jako nacjonalizm żydowski, rasistowski, jako ruch narodowowyzwoleńczy, wreszcie jako ruch religijny. Poza syjonizmem politycznym mówiono o syjonizmie duchowym, którego celem była nowa tożsamość żydowska (Ahad ha-Am), odrodzenie języka hebrajskiego (Eliezer ben-Yehuda) i powstanie literatury i kultury w tym języku.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Or HaNer (hebr. אור הנר) - kibuc położony w samorządzie regionu Sza’ar ha-Negew, w Dystrykcie Południowym, w Izraelu.
  Język hebrajski (hebr. עִבְרִית, trb. iwrit) – język z grupy kananejskiej języków semickich, należący do afroazjatyckiej rodziny językowej, zapisywany alfabetem hebrajskim.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.