• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ercole de' Roberti

  Przeczytaj także...
  Rawenna (wł. Ravenna) – miasto i gmina w północnych Włoszech w regionie Emilia-Romania, stolica prowincji Rawenna. Według danych na rok 2007 gminę zamieszkuje 151 055 osób, 228 os./km².International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Ferrara – miasto w północnych Włoszech, w regionie Emilia-Romania, w prowincji Ferrara, ok. 50 km na NNW od Bolonii, nad rzeką Pad, która płynie 5 km na północ od centrum. Według danych na rok 2004 gminę zamieszkuje 130 461 osób (322,9 os./km²).

  Ercole de’ Roberti (ur. ok. 1450, zm. 1496) – włoski malarz renesansowy.

  Jego ojciec był dozorcą na zamku rodziny D'Este w Ferrarze. Portrety członków tego rodu znalazły się później w dorobku malarza.

  W 1473 Ercole de’ Roberti opuścił Ferrarę i wyjechał do Bolonii, gdzie tworzył w pracowni Francesco del Cossa, pozostając pod wpływem Andrei Mantegni. Uczestniczył w tworzeniu wystroju bazyliki San Petronio w Bolonii, jego autorstwa był obraz Cuda św. Wincentego umieszczony na predelli ołtarza jednej z kaplic.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  W latach 1480–1481 tworzył obraz ołtarzowy Madonna tronująca z czterema świętymi do kościoła Santa Maria in Porto Fuori w Rawennie (obecnie w Pinakotece Brera).

  W 1486 roku, po śmierci Cosme Tura, pełniącego rolę malarza dworskiego rodziny D'Este, zajął jego miejsce, tworząc głównie portrety.

  Dzieła artysty[ | edytuj kod]

 • Madonna tronująca z czterema świętymi - 1480, olej na desce 323 x 240 cm, Pinakoteka Brera
 • Ginevra Bentivoglio - 1490, 54 × 38 cm, National Gallery of Art, Washington
 • Pietà - 1495, olej na desce, 33 × 30 cm, Walker Art Gallery, Liverpool;
 • Portret Giovanniego II Bentivoglio - ok. 1480, 54 × 38 cm, National Gallery of Art, Washington, D.C.
 • Gallery[ | edytuj kod]

 • Ginevra Bentivoglio

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Predella (wł.) także gradus (łac.) to w kościele podstawa nastawy ołtarzowej w postaci skrzyni spoczywającej na mensie. Bywa dekorowana malarstwem lub rzeźbą. Predella powstała i rozwinęła się w okresie gotyku w miarę rozwoju nastaw ołtarzowych. W Kościele rzymskokatolickim po Soborze trydenckim pośrodku predelli umieszczane było często tabernakulum.
 • Pietà

 • Madonna tronująca z czterema świętymi

 • Portret Giovanniego II Bentivoglio,.

 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • J. Paul Getty Museum - nota biograficzna (ang.). [dostęp 01.04.2009].
 • Ercole de’ Roberti w Artcyclopedia.com (ang.). [dostęp 01.04.2009].
 • Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Pinakoteka Brera (wł. Pinacoteca di Brera) – muzeum przy ulicy Via Brera w Mediolanie we Włoszech, otwarte dla publiczności w 1803 r., posiadające wyróżniającą się kolekcję włoskiego malarstwa, m.in. dzieła Canaletta, Caravaggia i Rafaela. Muzeum powstało dzięki mecenatowi państwowemu.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Liverpool – miasto położone na zachodnim wybrzeżu północnej Anglii, ok. 340 km od Londynu, na północnym brzegu estuarium rzeki Mersey. Siedziba hrabstwa Merseyside. Liczy ok. 445 tysięcy mieszkańców.
  Cosme Tura znany również jako Il Cosmè lub Cosmè Tura Cosimo Tura (ur. 1430 w Ferrara, zm. 1495) – włoski malarz renesansowy (Quattrocento), założyciel i przedstawiciel szkoły ferraryjskiej.
  National Library of Australia (pol. Biblioteka Narodowa Australii) – australijska biblioteka narodowa w Canberrze, założona w 1960 roku.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Andrea Mantegna (ur. ok. 1431, zm. 13 września 1506) – włoski malarz i rytownik. Urodzony w okolicy Vicenzy w rodzinie cieśli.
  Bolonia (wł. Bologna) – miasto w północnych Włoszech, położona jest między Padem a Apeninami na wysokości 54 m n.p.m. Stolica regionu Emilia-Romania.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.033 sek.