• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Eragon - gra komputerowa

  Przeczytaj także...
  Eragon – pierwsza część cyklu Dziedzictwo, została napisana przez Christophera Paoliniego i opublikowana przez wydawnictwo Alfred A. Knopf, w Polsce przez MAG. Znajdowała się na liście bestsellerów New York Timesa (dane z 22 kwietnia 2004 r.).Vivendi SA (do kwietnia 2006 roku jako Vivendi Universal) – francuski koncern mediowy obecny na rynku muzycznym, telewizyjnym, telekomunikacyjnym, filmowym, wydawniczym, internetowym i gier komputerowych. Wywodzi się z założonej w 1853 r. spółki Compagnie Générale des Eaux (CGE).
  PlayStation Portable (oficjalny skrót: PSP) – przenośna konsola gier wideo produkowana i sprzedawana przez Sony Computer Entertainment. Po raz pierwszy o pracach nad konsolą wspomniano na E3 2003, a pierwsza jej odsłona miała miejsce 11 maja 2004 na konferencji prasowej Sony przed E3 2004. Urządzenie zostało wydane w Japonii 12 grudnia 2004 roku, w Ameryce Północnej 24 marca 2005, a w regionie PAL (m.in. Europa i Australia) 1 września 2005.

  Eragon – komputerowa przygodowa gra akcji wyprodukowana przez Stormfront Studios i wydana przez Vivendi w 2006 roku na platformach Xbox 360, PlayStation 2, Xbox i Windows. Wydano również przenośną wersję gry, wyprodukowaną przez Amaze Entertainment i wydaną w wersji na Game Boy Advance, Nintendo DS, PSP oraz telefony komórkowe.

  Xbox 360 – druga konsola gier wideo wyprodukowana przez firmę Microsoft. Została opracowana we współpracy z IBM, ATI i NEC. Xbox 360 to następca konsoli Xbox, konkuruje z Sony PlayStation 3 i Nintendo Wii w ramach siódmej generacji gier konsolowych. Platforma zintegrowana jest z usługą Xbox Live, usługą pozwalającą graczom na rywalizację w trybie online i pobieranie treści, takich jak gry zręcznościowe, dema gier, filmy z gier, programy telewizyjne oraz filmy.Amaze Entertainment – były producent gier komputerowych ze Stanów Zjednoczonych, który sprzedał ponad 100 gier w 10-letniej historii przedsiębiorstwa (sprzedaż prawie 40 mln sztuk). Siedziba znajduje się w Kerkland i Waszyngtonie. Została założona przez Dana Elenbaasa, Todda Gilbertsena i Davida Manna.

  Gra wzorowana jest na filmie Eragon, który z kolei został oparty na książce Eragon, napisanej przez Christophera Paoliniego. Gra została wydana 14 listopada 2006 w Stanach Zjednoczonych, 24 listopada 2006 w Europie oraz 23 listopada 2006 w Australii. W grze gracz wciela się w rolę głównego bohatera z książki oraz filmu, Eragona, i w pewnych momentach przejmuje kontrolę nad smoczycą Saphirą. W grę mogą także grać dwie osoby. W misjach naziemnych pierwszy gracz kieruje Eragonem, a drugi Bromem lub Murtaghiem, w pozostałych pierwszy steruje chłopcem, a drugi smoczycą.

  Przygodowe gry akcji lub gry przygodowo-zręcznościowe (z ang. action adventure) to gry komputerowe i wideo, które łączą elementy gatunków gier przygodowych z różnymi elementami gier akcji. Pierwszą znaną grą tego gatunku jest wydana na Atari 2600 gra Adventure (1978), chociaż często za twórcę tego gatunku uznaje się koncern Nintendo wydaniem The Legend of Zelda (1986). Wraz ze spadkiem popularności gier przygodowych, przygodowe gry akcji zyskały większą sławę. Efektem ubocznym jest fakt, że czasem przygodowe gry akcji przez graczy konsolowych nazywane są po prostu grami przygodowymi.Nintendo DS lub Nintendo Dual Screen (skr. NDS lub DS) – przenośna konsola gier wideo zaprojektowana i wyprodukowana przez japońską firmę Nintendo. Wydana w 2004 roku w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i Japonii. Konsola ma obudowę typu clamshell, podobną do Game Boya Advance SP, a wewnątrz dwa ekrany LCD, z których jeden jest dotykowy. Konsola zawiera również wbudowany mikrofon i obsługuje komunikację bezprzewodową w standardzie IEEE 802.11 (Wi-Fi) umożliwiając graczom wspólną interakcję bliskiego zasięgu (10–30 m, zależnie od warunków) lub online za pomocą usługi Nintendo Wi-Fi Connection, która została uruchomiona po premierze. Była to pierwsza konsola Nintendo wydana najpierw w Ameryce Północnej, a nie Japonii. Konsola została wycofana ze sprzedaży w 2009 roku

  Fabuła[]

  Podczas polowania w Kośćcu, 15-letni Eragon znajduje tajemniczy niebieski kamień. Zatrzymuje go, myśląc, że może to wymienić lub sprzedać. Jednak kamień okazuje się smoczym jajem. Eragon nazywa smoka Saphira ze względu na jej kolor, płeć i fakt, że miejski bajarz, Brom, wymienił imiona smoków i właśnie Saphira jest jednym z tych imion. Smoczyca przyciąga uwagę okrutnego króla Galbatorixa, który wysyła swoich sługusów do Carvahall. Wuj Eragona, Garrow, zostaje zabity, a jego dom zniszczony. Brom, którego Eragon uważa za nic więcej niż starego bajarza, pomaga mu opuścić wioskę.

  Eragon Bromsson, znany również jako Eragon Cieniobójca (Eragon Shadeslayer), Eragon Królobójca (Eragon Kingslayer) i Argetlam – postać fikcyjna, tytułowy bohater Dziedzictwa autorstwa amerykańskiego pisarza Christophera Paoliniego.PlayStation 2 (PS2) – konsola gier wideo produkcji Sony Computer Entertainment, następca PlayStation. Konsola miała swoją premierę 4 marca 2000 w Japonii, a w Stanach Zjednoczonych 26 października 2000.

  Eragon, Saphira i Brom udają się do Daret, gdzie zostają zaatakowani w dokach. Zastają resztę miasta w płomieniach i zatrzymują sługi króla z dala od mieszkańców próbujących ugasić ogień. Po opuszczeniu Daret są ścigani przez Ra'zaców, którzy łapią ich w zasadzkę. Saphira zostaje przygnieciona stertą drzew. Eragon i Brom jednocześnie muszą się bronić i uwolnić smoczycę. Po pokonaniu wrogów udają się do Gil'eadu, gdzie zakradają się do miasta i zamierzają uwolnić Aryę. Po długiej walce w twierdzy, Eragon spotyka Aryę i Murtagha, który dołącza do grupy. Podczas walki Brom chroni swoim ciałem Eragona przed włócznią rzuconą przez Durzę. Mężczyzna zostaje śmiertelnie ranny i umiera.

  Game Boy Advance (jap. ゲームボーイアドバンス, Gēmu Bōi Adobansu, GBA) – przenośna konsola do gier wyprodukowana przez firmę Nintendo. Jest następczynią popularnej konsoli Game Boy Color. Została wypuszczona na rynek w Japonii 21 marca 2001 roku, w Ameryce Północnej 11 czerwca 2001 roku, w Europie 22 czerwca 2001 roku, a w Chinach 8 czerwca 2004 roku.Eragon – film fantasy, na podstawie powieści Christophera Paoliniego: Eragon. Premiera odbyła się 13 grudnia 2006 na świecie i 23 grudnia 2006 roku – w Polsce.

  Grupa ucieka z twierdzy na grzbiecie Saphiry, ale muszą stawić czoła Kullom w ruinach Orthíadu. Po ich pokonaniu obierają drogę w głąb Gór Beorskich, gdzie czyha więcej urgali. Przemykają przez obóz urgali, a potem przechodzą przez mglisty wąwóz. Grupa dostaję się do kryjówki Vardenów i bronią ją przed hordami urgali. Eragon i Saphira stają twarzą w twarz po raz drugi z Durzą, który dosiada grzbietu wielkiego, nietoperzo-podobnego potwora. Smoczyca i Smoczy Jeździec zabijają go.

  Przypisy
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.