Epson HX-20

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Epson HX–20 – przenośny komputer zasilany bateryjnie ze zintegrowaną klawiaturą, ekranem ciekłokrystalicznym, magnetofonem i drukarką. Stworzony w 1980 roku przez Yukio Yokozawa w firmie Suwa Seikosha należącej do Seiko (obecnie Epson Seiko).

Wyświetlacz ciekłokrystaliczny, LCD (ang. Liquid Crystal Display) – urządzenie wyświetlające obraz, którego zasada działania oparta jest na zmianie polaryzacji światła na skutek zmian orientacji cząsteczek ciekłego kryształu pod wpływem przyłożonego pola elektrycznego.Seiko Holdings Corporation (jap. セイコーホールディングス株式会社, Seikō Hōrudingusu Kabushiki-gaisha) lub Seiko – japońska spółka założona w 1881 roku przez Kintarō Hattori, zajmuje się głównie produkcją zegarków. Obecnie główna siedziba przedsiębiorstwa mieści się w Minato w Tokio. Firma jest notowana na tokijskiej giełdzie (aktualne notowania). Produkcja zegarków przez firmę Seiko rozpoczęła się już w 1913 roku, ale pierwszy zegarek sygnowany marką "Seiko" został wyprodukowany przez firmę w 1924 roku.

Zapowiedziany po raz pierwszy w Japonii jako HC–20 pod koniec roku 1981. W USA zaprezentowany na targach COMDEX jako Epson HX–20 w tym samym roku. Trafił do masowej sprzedaży w czerwcu 1982 roku. Uważany za pierwszy prawdziwy laptop.

W roku 1983 kosztował 795 USD wraz z zasilaczem, sprzedawany również z walizką za 820 USD.

Specyfikacja[ | edytuj kod]

Komputer posiadał 16 KiB podtrzymywanej bateryjnie pamięci RAM rozszerzalnej do 32 KiB przez moduł rozszerzeń. Pamięć ROM standardowo 32 KiB, rozszerzalne wewnętrznie do 40 KiB lub 72 KiB przez moduł rozszerzeń. W pamięci ROM znajdował się interpreter języka BASIC (zmodyfikowany Microsoft BASIC), program monitora oraz procedury do obsługi wyświetlacza, klawiatury, drukarki i urządzeń wejścia/wyjścia.

Standard RS-232 opisuje sposób połączenia urządzeń DTE (ang. Data Terminal Equipment) tj. urządzeń końcowych danych (np. komputer) oraz urządzeń DCE (ang. Data Communication Equipment), czyli urządzeń komunikacji danych (np. modem). Standard określa nazwy styków złącza oraz przypisane im sygnały a także specyfikację elektryczną obwodów wewnętrznych. Standard ten definiuje normy wtyczek i kabli portów szeregowych typu COM. Standard RS-232 (ang. Recommended Standard) opracowano w 1962 roku na zlecenie amerykańskiego stowarzyszenia producentów urządzeń elektronicznych (Electronic Industries Alliance) w celu ujednolicenia parametrów sygnałów i konstrukcji urządzeń zdolnych do wymiany danych cyfrowych za pomocą sieci telefonicznej.Monitor - program komputerowy służący do nadzoru nad stanem, lub czynnościami wykonywanymi przez komputer. Może to oznaczać trzy różne rzeczy podlegające nadzorowi:

Wyposażony w dwa procesory Hitachi 6301 (wersja CMOS Motorola 6809) taktowane zegarem 614 kHz. Pierwszy odpowiadał za wykonywanie programu, kontrolę pamięci, klawiatury, wyświetlacza, zegara i czytnika kodów kreskowych. Drugi zajmował się obsługą drukarki, magnetofonu, portów szeregowych używając do tego programu we wbudowanej w procesor pamięci ROM wielkości 4 KiB. .

Procesor (ang. processor), także CPU (ang. Central Processing Unit) – urządzenie cyfrowe sekwencyjne, które pobiera dane z pamięci, interpretuje je i wykonuje jako rozkazy. Wykonuje on ciąg prostych operacji (rozkazów) wybranych ze zbioru operacji podstawowych określonych zazwyczaj przez producenta procesora jako lista rozkazów procesora.Mikrokaseta (ang. Microcassette) – miniaturowa kaseta z taśmą magnetyczną stosowana w dyktafonach i automatycznych sekretarkach do zapisu dźwięku. Standard ten został opracowany przez firmę Olympus w 1969 roku.

Zasilany czterema wbudowanymi ogniwami Ni-Cd rozmiaru sub c o pojemności 1100 mA/h, ładowanymi po podłączeniu zasilacza. Umożliwiało to pracę maksymalnie do 40 godzin w zależności od użycia peryferiów..

Ciekawą funkcją była możliwość zapisania programów w pamięci ROM i umieszczenie ich w slotach na płycie głównej. Jeśli komputer wykrył dodatkowe oprogramowanie wyświetlał menu z ich listą. Możliwe było również automatyczne uruchamianie wybranego programu zamiast standardowego BASICa.

Interfejsy zewnętrzne[ | edytuj kod]

Wyposażony w dwa interfejsy szeregowe zgodne z RS-232 o maksymalnej prędkości 4800 bps i 38400 bps. Wolniejszy służył jako port komunikacyjny, szybszy do podłączenia stacji dysków lub interfejsu zewnętrznego do monitora.

Microsoft BASIC – dialekt języka programowania BASIC opracowany przez firmę Microsoft. Opublikowany po raz pierwszy dla komputera Altair 8800 jako Altair BASIC w 1975 roku. RAM (ang. Random Access Memory – pamięć o dostępie swobodnym) – podstawowy rodzaj pamięci cyfrowej. Choć nazwa sugeruje, że oznacza to każdą pamięć o bezpośrednim dostępie do dowolnej komórki pamięci (w przeciwieństwie do pamięci o dostępie sekwencyjnym, np. rejestrów przesuwnych), ze względów historycznych określa ona tylko te rodzaje pamięci o bezpośrednim dostępie, w których możliwy jest wielokrotny i łatwy zapis, a wyklucza pamięci ROM (tylko do odczytu) i EEPROM których zapis trwa znacznie dłużej niż odczyt, pomimo iż w ich przypadku również występuje swobodny dostęp do zawartości.

Z boku znajdowało się 40 pinowe gniazdo rozszerzeń na którym wyprowadzona była 16 bitowa szyna adresowa i 8 bitowa szyna danych.

Z drugiej strony znajdowały się gniazda do podłączenia zewnętrznego magnetofonu i czytnika kodów kreskowych.

Wyświetlacz LCD[ | edytuj kod]

Ekran LCD
Wbudowany ekran LCD

Wbudowany wyświetlacz LCD mógł pracować w trybie tekstowym oraz graficznym.

W trybie tekstowym mógł wyświetlać 4 linie po 20 znaków, znaki definiowane w matrycy 5×7 pikseli. W trybie graficznym oferował rozdzielczość 120×32 piksele. Możliwe mieszanie grafiki i tekstu.

International Standard Serial Number, ISSN czyli Międzynarodowy Znormalizowany Numer Wydawnictwa Ciągłego – ośmiocyfrowy niepowtarzalny identyfikator wydawnictw ciągłych tradycyjnych oraz elektronicznych. Jest on oparty na podobnej koncepcji jak identyfikator ISBN dla książek, ISAN dla materiałów audio-wideo. Niektóre publikacje wydawane w seriach mają przyporządkowany zarówno numer ISSN, jak i ISBN.COMDEX (Computer Dealer’s Exhibition) – targi komputerowe organizowane corocznie w listopadzie w latach 1979–2003 w Las Vegas, w stanie Nevada, w Stanach Zjednoczonych.

Z boku obudowy znajdowało się pokrętło do regulacji kontrastu.

Klawiatura[ | edytuj kod]

68 pełnowymiarowych klawiszy, dostępne były różne wersje językowe. Dodatkowo 5 klawiszy funkcyjnych i 5 specjalnych.

Możliwe przełączenie na tryb w którym jest dostępny blok numeryczny kosztem liter.

Drukarka[ | edytuj kod]

Drukarka i klawisze funkcyjne

Wbudowany moduł drukarki igłowej (wyjmowalny). Umożliwiała druk 24 znaków w linii z szybkością 42 linii na minutę na papierze w rolkach o szerokości 57 mm (2¼"). Możliwy wydruk graficzny.

Taśmy barwiące (Epson ERC-09B) są stale dostępne w sprzedaży, jako że ten sam mechanizm drukujący wykorzystywany jest w kasach fiskalnych.

Klawisze funkcyjne umożliwiają sterowanie wysuwem papieru jak również zrzut ekranu na drukarce. Istnieje również możliwość podpięcia zewnętrznej drukarki.

Magnetofon[ | edytuj kod]

Używa małych kaset magnetofonowych, tzw mikrokaset (ang. microcassette) stosowanych w dyktafonach. Mechanizm jest w pełni automatyczny, start i przewijanie sterowane programowo. Brak fizycznych klawiszy do obsługi, ich rolę pełnią klawisze funkcyjne (lub komendy języka BASIC).

Początkowo sprzedawany osobno, w późniejszym okresie dołączany standardowo. Możliwe podłączenie zewnętrznego magnetofonu przez złącze micro jack. W obu przypadkach szybkość transmisji jest taka sama. Podobnie jak drukarka, umieszczony w wyjmowalnym module.

Podstrony: 1 [2] [3]
Reklama