• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Epsilon Euskadi  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Kraj Basków (dawniej także: Baskonia; bask. Euskadi, Euskal Herria, hiszp. País Vasco; nazwa oficjalna: Euskal Autonomia Erkidegoa - Comunidad Autónoma Vasca) – wspólnota autonomiczna w północnej Hiszpanii, położona nad Zatoką Biskajską. Tworzą ją prowincje: Gipuzkoa/Guipúzcoa, Bizkaia/Vizcaya i Araba/Álava. Zajmuje ona powierzchnię 7,3 tys. km². W roku 2001 zamieszkiwało ją w sumie około 2,1 mln ludzi. Najwięcej Basków mieszka w prowincjach Bizkaia i Gipuzkoa. Stolicą wspólnoty jest Vitoria-Gasteiz. Od zachodu graniczy z Kantabrią i Kastylią i Leonem, od południa z La Rioją i od wschodu z Nawarrą.Davide Valsecchi (ur. 24 stycznia 1987 roku w Eupilio) – włoski kierowca wyścigowy. W sezonie 2011 reprezentował zespół Team AirAsia w serii GP2 oraz był testerem w Formule 1 w Team Lotus.

  EPIC Racing (dawniej Epsilon Euskadi) – hiszpański zespół wyścigowy z siedzibą w Azkoitia. Jedyny większy zespół pochodzący z Kraju Basków, od którego czerpie swoją nazwę. Właścicielem zespołu jest Joan Villadelprat, który przez ponad 30 lat pracował w Formule 1, gdzie związany był z takimi zespołami jak McLaren, Ferrari, Benetton, Tyrell czy Prost Grand Prix. Również obecny szef działu inżynierii - Sergio Rinland, pracował w przeszłości w Królowej Sportów Motorowych. Ekipa startowała w Formule Renault 3.5, Europejskim Pucharze Formuły Renault 2.0, Wschodnioeuropejskim Pucharze Formuły Renault 2.0 i Le Mans Series.

  Filipe Miguel Albuquerque (ur. 13 czerwca 1985 w Coimbrze) – portugalski kierowca wyścigowy, aktualnie startujący w mistrzostwach A1 Grand Prix.Robert Józef Kubica (ur. 7 grudnia 1984 w Krakowie) – polski kierowca wyścigowy i rajdowy. Jego sukcesy to m.in. tytuł mistrza cyklu World Series by Renault z 2005, oficjalne starty w wyścigach Formuły 1 (od 2006 do 2010), początkowo w zespole BMW Sauber, a w 2010 w barwach Renault F1. Kubica był pierwszym i jedynym w dotychczasowej historii Polakiem startującym w Formule 1, stanął także na najwyższym stopniu podium podczas Grand Prix Kanady 2008. Czterokrotny laureat Plebiscytu Przeglądu Sportowego, w tym Najlepszy Sportowiec Polski 2008, laureat Trofeum Lorenzo Bandiniego za rok 2007, założyciel zespołu kartingowego RK Kart Team. Człowiek Roku "Top Gear" 2012. Od 2013 startuje w rajdowych mistrzostwach Europy oraz niektórych rajdach zaliczanych do mistrzostw świata. Jego pilotem jest Maciej Baran. W debiutanckim sezonie w WRC został mistrzem świata klasy WRC-2.

  Działalność[ | edytuj kod]

  Formuła Renault 3.5[ | edytuj kod]

  W latach 2005-2011 zespół startował w Formule Renault 3.5. W 2005 roku podczas pierwszego sezonu serii wywalczył mistrzostwo kierowców i zespołów, kiedy to jego kierowcami byli Robert Kubica i Félix Porteiro. Kubica wygrał 4 z 17 wyścigów, w dwóch startował z pole position, a w jednym zdobył najszybsze okrążenie. Zdobywając 152 punkty został zwycięzcą klasyfikacji indywidualnej. Porteiro był 5. i zdobył 77 punktów, co pozwoliło baskijskiej ekipie zdobyć mistrzostwo zespołów. Był to najlepszy sezon w WSbR tego zespołu. Kolejny sezon ekipa zakończyła na 10 lokacie. W sezonie 2007 było nieco lepiej, bowiem zarówno Filipe Albuquerque, jak i Davide Valsecchi pokusili się o zwycięstwa w wyścigach. Sezon zakończył się dla zespołu tuż za podium. W latach 2008-2010 o zwycięstwach Epsilon Euskadi mógł jedynie pomarzyć. Lata te przyniosły mu odpowiednio 10, 8 i 6 miejsce w klasyfikacji.

  Azkoitia – gmina w Hiszpanii, w prowincji Guipúzcoa, w Kraju Basków, o powierzchni 54,71 km². W 2011 roku gmina liczyła 11 492 mieszkańców.Formuła Renault – klasa wyścigów samochodowych, została utworzona w 1971. Składa się z kilku serii krajowych i międzynarodowych.

  W sezonie 2011 ekipa wystartował już z nową nazwą: EPIC Racing, będącą skrótem od Euskadi Phil Imanol Claudio Racing. Był to już nieco lepszy sezon. Sten Pentus i Albert Costa stawali spisali się dobrze, a Hiszpan czterokrotnie stawał na podium oraz zwyciężył niedzielne zmagania na torze Circuit de Catalunya. Przyniosło to zespołowi czwartą lokatę w klasyfikacji zespołów.

  Albert Costa Casals (ur. 25 czerwca 1975 w Lleidzie) – hiszpański tenisista, zwycięzca wielkoszlemowego French Open w grze pojedynczej, medalista olimpijski w grze podwójnej, zdobywca Pucharu Davisa. Na początku kariery używał imienia "Alberto".Formuła V8 3.5 (dawniej Formuła Renault 3.5) – seria wyścigowa kierowana przez RPM Racing. Do 2015 roku – główna seria spośród serii wyścigów samochodowych organizowanych w ramach World Series by Renault.

  Europejski Puchar Formuły Renault 2.0[ | edytuj kod]

  W latach 2005-2012 zespół startował w Europejskim Pucharze Formuły Renault 2.0. Odniosła tam dwa zwycięstwa w klasyfikacji zespołów - 2007 (jako Epsilon RedBull) i w 2009 roku. Do tych tytułów znacząco przyłożyli się mistrzowie wśród kierowców z tych sezonów - odpowiednio Brendon Hartley oraz Albert Costa. Poza tym stajnia bardzo dobrze spisała się jeszcze w sezonie 2008, kiedy to stanęła na najniższym stopniu podium wśród kierowców.

  Circuit de Barcelona-Catalunya (dawniej Circuit de Catalunya) – tor wyścigowy położony w niewielkiej miejscowości Montmelo na północ od Barcelony w Katalonii.Hiszpania, Królestwo Hiszpanii (hiszp. Reino de España, gal. Reino de España, kat. Regne d’Espanya, arag. Reino d’España, bask. Espainiako Erresuma, okc. Regne d’Espanha, ast. Reinu d’España) – największe z trzech państw położonych na Półwyspie Iberyjskim.

  Le Mans[ | edytuj kod]

  Zespół próbował również swych sił w długodystansowym wyścigu 24 godziny Le Mans, gdzie wystawił dwa samochody Epsilon Euskadi ee1 w kategorii LMP1. Jednak był to pechowy występ baskijskiej ekipy, gdyż oba samochody nie dojechały do mety i w przyszłorocznej edycji zespół nie pojawił się już na starcie.

  Formuła 1 (inaczej Mistrzostwa Świata Formuły 1, błędnie nazywana formułą pierwszą, oficjalny skrót F1) – przeprowadzany regularnie (corocznie) od roku 1950 cykl najbardziej prestiżowych międzynarodowych wyścigów samochodowych na świecie, znany również jako wyścigi Grand Prix, a jednocześnie klasa biorących w nich udział jednomiejscowych samochodów wyścigowych o otwartym nadwoziu. Dyscyplina sportu zapoczątkowana w Europie, obecnie o zasięgu globalnym, organizowana w Europie, Ameryce Południowej, Ameryce Północnej, Afryce, Azji i Australii. Podczas danego sezonu odbywa się w sumie kilkanaście wyścigów (tzw. eliminacji), czyli poszczególnych grand prix, na wydzielonych torach ulicznych lub na specjalnie stworzonych do tego celu torach zamkniętych.Europejski Puchar Formuły Renault 2.0 (dawniej Europejski Puchar Formuły Renault, Europejska Formuła Renault (ang. Eurocup Formula Renault 2.0) – europejskie mistrzostwa (puchar) organizowane w ramach programu Formuły Renault. Uznawane za przedsionek Formuły Renault 3.5 oraz Europejskiej Formuły 3.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.