• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Epoka lodowcowa - film  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Wombat tasmański (Vombatus ursinus) – średniej wielkości torbacz z rodziny wombatów przypominający wyglądem borsuka, o jednolitej szarej sierści. Występuje na obszarze Australii od granic Queensland i Nowej Południowej Walii wzdłuż pustyń Wiktorii aż do południowo-wschodniego krańca Australii oraz na Tasmanii. Jest jedynym przedstawicielem rodzaju Vombatus É. Geoffroy Saint-Hilaire, 1803.Roman Szafrański (ur. 1961) – polski aktor filmowy i dubbingowy. Aktor ukończył PWST we Wrocławiu w 1988 roku. Menadżer Studia Sonica.

  Epoka lodowcowa (ang. Ice Age) – film animowany wyprodukowany w 2002 roku przez 20th Century Fox. Został wyreżyserowany przez Chrisa Wedge’a i Carlosa Saldanhę. Jego kontynuacja Epoka lodowcowa 2: Odwilż nastąpiła po 4 latach, trzecia część Epoka lodowcowa 3: Era dinozaurów po 7 latach, czwarta część Epoka lodowcowa 4: Wędrówka kontynentów po 10 latach, a piąta część Epoka lodowcowa 5: Mocne uderzenie po 14 latach.

  Wojciech Karol Malajkat (ur. 16 stycznia 1963 w Mrągowie) – polski aktor teatralny i filmowy oraz reżyser. Pedagog (na stanowisku profesora) w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Posiada tytuł profesora sztuki teatralnej.Film animowany – rodzaj filmu, w którym obrazy nie są uzyskiwane na drodze rejestrowania zjawisk (w sposób ciągły) przy pomocy kamery. Źródłem danych jest często ręcznie rysowana grafika przedstawiająca na pojedynczych klatkach filmu kolejne fazy ruchu (stąd też film animowany określany jest zazwyczaj mianem filmu rysunkowego lub kreskówki). Mogą być również wykorzystywane techniki animacji poklatkowej zdjęć poklatkowych. Obecnie coraz czesciej stosowana jest grafika i animacja wspomagana komputerowo.

  Fabuła[ | edytuj kod]

  Jest to opowieść o przygodach trójki bohaterów: mamuta Manfreda, potocznie zwanego Mańkiem (ang. Manny) (w polskiej wersji głosu użyczył mu Wojciech Malajkat), leniwca Sida (Cezary Pazura) oraz tygrysa szablozębnego imieniem Diego (Piotr Fronczewski).

  Mrówkojad wielki, mrówkojad trójpalczasty (Myrmecophaga tridactyla) – gatunek ssaka z rodziny mrówkojadów. Zwierzęta tego gatunku występują w Ameryce Środkowej i Południowej.Jarosław Boberek (ur. 14 czerwca 1963 w Szczecinku) – polski aktor filmowy, teatralny i dubbingowy, reżyser polskiego dubbingu.

  Mamut Maniek poznaje leniwca Sida, którego uważa za głupka. Główny wątek historii rozpoczyna się, gdy Maniek i Sid spotykają ludzkie niemowlę. Mamut i leniwiec postanawiają zanieść dziecko do jego, jak określają je bohaterowie, stada. Lecz Soto (Andrzej Blumenfeld), przywódca stada tygrysów chce zemścić się na ojcu chłopca (myśliwym, który zabił wielu członków jego stada), zabijając malca. Dostarczyć stadu niemowlę ma Diego, inny tygrys szablozębny. Próbuje wydrzeć im niemowlę, jednak Maniek go powstrzymuje. Mówi im, że wie, gdzie mieszkają ludzie, i w końcu zostaje ich przewodnikiem. Prowadząc ich w stronę przesmyku, knuje okrutny plan. W końcu jednak zdradza on przedstawicieli swojego gatunku, by chronić Sida, Mańka oraz niemowlę, których bardzo polubił i razem przeżyli wiele przygód. Ratując Mańka, zostaje poważnie ranny w walce z Sotem. Sam Soto ginie chwilę później z rąk Mańka (nabity na sople). Wszystko kończy się dobrze, niemowlę zostaje bezpiecznie dostarczone „stadu”, a Diego, mimo ran, nadal żyje.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Renifer tundrowy, ren, karibu (Rangifer tarandus) – gatunek ssaka z rodziny jeleniowatych (Cervidae), zamieszkujący arktyczną tundrę i lasotundrę w Eurazji i Ameryce Północnej.

  Wiewiór[ | edytuj kod]

  Gdy nie oglądamy przygód głównych bohaterów, widzimy Wiewióra, fikcyjną wiewiórkę szablozębną będącą prawdziwym zwierzęciem z gatunku Cronopio. Na początku Wiewiór ratując swojego żołędzia, doprowadza do nadejścia epoki lodowcowej. Zaraz potem zostaje rozdeptany przez mamuta, a następnie przez inne zwierzęta. W dalszej części fabuły Wiewiór poznaje Sida (jednak nie jest to zbyt miła znajomość). W końcu, wraz ze swoim żołędziem, zostaje zamrożony w lodzie i budzi się 20 000 lat później, doprowadzając do wybuchu wulkanu na tropikalnej wyspie.

  Gastornis (dawniej Diatryma) − rodzaj prehistorycznych ptaków niezdolnych do lotu, żyjących pod koniec paleocenu i w eocenie, około 56-40 milionów lat temu. Przez pewien okres były największymi zwięrzętami lądowymi. Odkryty w XIX wieku, Gastornis został opisany początkowo na podstawie znalezisk z Europy, a następnie szczątki dużego nielotnego ptaka z analogicznych wiekowo osadów z Ameryki Północnej opisano pod nazwą Diatryma. Współczesne badania ustaliły, że formy amerykańskie i europejskie reprezentują ten sam rodzaj, dlatego zgodnie z zasadą priorytetu, obowiązującą w taksonomii, przyjęto wcześniej ustanowioną nazwę rodzajową Gastornis dla form zwanych uprzednio Diatryma. Jeden z gatunków - Gastornis giganteus żył na terenach Nowego Meksyku 50 mln lat temu.Bison antiquus – wymarły gatunek dużego ssaka krętorogiego występującego w plejstocenie na terenie Ameryki Północnej. Jest uznawany za bezpośredniego przodka współcześnie żyjącego bizona (Bison bison). Prawdopodobnie wywodzi się od Bison priscus.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Leniwce – ogólna nazwa dwóch rodzin z rzędu szczerbaków: leniwcowatych (Bradypodidae) – nazywanych również leniwcami trójpalczastymi – i Megalonychidae, do których zaliczane są leniwce dwupalczaste.
  20th Century Fox (pełna nazwa Twentieth Century Fox Film Corporation) – jedna z głównych amerykańskich wytwórni filmowych, położona w Century City w obszarze hrabstwa Los Angeles na zachód od Beverly Hills, własność News Corporation.
  Moeritheriidae – jedne z najprymitywniejszych i najstarszych znanych trąbowców. Pierwsze skamieniałości Moeritherium odkrył Charles Andrews w 1901 r. w sławnej niecce El Fayoum w Egipcie w osadach późnoeoceńskich około 37-35 milionów lat temu. Nazwa tego rodzaju oznacza "zwierzę z jeziora Moeris".
  Mamut (Mammuthus) – rodzaj trąbowców wymarłych pod koniec ostatniej epoki lodowej, u schyłku plejstocenu, zamieszkujących rozległe obszary Europy, Ameryki Północnej i północnej Azji.
  Alan Wray Tudyk (ur. 16 marca 1971 w El Paso w stanie Teksas) – amerykański aktor polskiego pochodzenia. Po ukończeniu Plano Senior High School w Plano, studiował aktorstwo w Lon Morris College w Jacksonville. W 1996 ukończył Juilliard School.
  Cedric the Entertainer, właśc. Cedric Antonio Kyles (ur. 24 kwietnia 1964 w Jefferson City) – amerykański aktor i komik.
  Denis Colin Leary (ur. 18 sierpnia 1957 w Worcester w stanie Massachusetts) – amerykański aktor filmowy, komik, scenarzysta i reżyser.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.038 sek.