Epifaniusz z Pawii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Epifaniusz z Pawii, wł. Epifanio di Pavia (ur. 438/439 w Pawii, zm. 22 stycznia 496/497 tamże) - rodzony brat św. Honoraty, ósmy biskup Pawii, święty Kościoła katolickiego, zwany "ojcem światłości i biskupów".

Kult świętych – w katolicyzmie i prawosławiu szczególny szacunek do osób uważanych za zbawione, oraz do świętych aniołów, którzy stawiani są za wzór dla wszystkich żyjących. Do świętych można zwracać się z prośbą o wstawiennictwo do Boga.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

Informacje o życiu Epifaniusza pochodzą z biografii Vita Epiphanii napisanej przez dziesiątego biskupa Pawii św. Magnusa Felixa Ennodiusa.

Epifaniusz, oprócz św. Honoraty, najmłodszej siostry, miał jeszcze trzy: Specjozę (Speciosa), Luminozę (Luminosa) i Liberatę, wszystkie uznane później za święte dziewice. Według niektórych współczesnych badaczy tylko św. Honorata była siostrą św. Epifaniusza.

W wieku ośmiu lat Epifaniusz został przyjęty przez ówczesnego biskupa św. Kryspina w poczet swoich uczniów. Kryspin wyświęcił Epifaniusza na diakona widząc w nim swojego następcę. W 466/467, po śmierci bpa Kryspina, został konsekrowany na biskupa w Mediolanie obejmując biskupstwo diecezji Pawii w wieku ok. 27 lat sprawując urząd do śmierci. Starał się odbudować zniszczone miasto (476) przez przeciwników Teodoryka Wielkiego i wojska Orestesa. Dał się poznać, jako promotor pokoju z barbarzyńcami za czasów rządu Odoakra. Doprowadził do uwolnienia 6000 jeńców przetrzymywanych w Lyonie przez Gundobada. Wspomagał i opiekował się biednymi w swojej diecezji. W 496 udał się do Rawenny, aby wyprosić u króla obniżenie podatków. Zapadłszy tu na zdrowiu zmarł w wieku 58 lat 22 stycznia (jak ustalono w ostatnim dziesięcioleciu XX wieku) i został pochowany w swoim rodzinnym mieście w kościele św. Wincentego. W późniejszych latach obok niego spoczęły jego siostry uznane przez Kościół za święte dziewice.

Ennodiusz z Pawii, właśc. Magnus Felix Ennodius (ur. 473/474, zm. 17 lipca 521) – pisarz i teolog wczesnochrześcijański, biskup, święty Kościoła katolickiego.Pokój (łac. pax, staropolskie mir) - pojęcie opisujące stosunki między państwami, lub wewnątrz nich, oznaczające brak wojny, wykluczające konflikt zbrojny i używanie przemocy.

22 stycznia 962, za czasów Ottona I, przeniesiono jego relikwie do Hildesheim. Podobno zostały potajemnie wykradzione przez biskupa diecezji hildesheimskiej Othwina (+984) i księdza Thangwarda. Obecnie relikwiarz znajduje się w ołtarzu głównym w Katedrze Wniebowzięcia Matki Boskiej, której jest patronem.

Kościół katolicki – największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.Jeniec wojenny – zatrzymana osoba, zdefiniowana w artykule 4 i 5 Konwencji Genewskiej o traktowaniu jeńców wojennych przyjętej 12 sierpnia 1949 jako ta, która angażowała się w działania bojowe pod rozkazami swojego rządu i została zatrzymana przez siły zbrojne strony przeciwnej. Osoba taka nazywana jest kombatantem posiadającym immunitet wynikający z międzynarodowego prawa konfliktów zbrojnych.

Jego wspomnienie liturgiczne obchodzone jest za Martyrologium Rzymskim 21 stycznia. W Hildesheim święto przypada w dzień translacji relikwii (22 stycznia).

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • kult świętych
 • modlitwa za wstawiennictwem świętego
 • święci i błogosławieni Kościoła katolickiego
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Santa Speciosa i Santa Luminosa (autor: Antonio Borrelli ) (wł.)

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Epifaniusz, biskup Pawii na DEON.pl (SJ i Wydawnictwo WAM)
 • Sant' Epifanio di Pavia - Santi Beati (autor: Antonio Rimoldi ) (wł.)
 • Epiphanius von Pavia - Ökumenisches Heiligenlexikon (niem.)
 • Patron – symboliczny religijny opiekun kraju, miasta, diecezji, przedsięwzięcia, profesji, obiektu budowlanego, ludzi, zawodów itp. W Kościele katolickim i innych kościołach chrześcijańskich takimi osobami są święci, którzy najczęściej stają się opiekunami świątyń i poszczególnych ludzi, noszących ich imię (wezwanie).Hildesheim (dolnoniem. Hilmessen) – miasto powiatowe w środkowych Niemczech, w kraju związkowym Dolna Saksonia, siedziba powiatu Hildesheim, port nad rzeką Innerste (dorzecze Wezery), na południowy wschód od Hanoweru.
  Warto wiedzieć że... beta

  Rawenna (wł. Ravenna) – miasto i gmina w północnych Włoszech w regionie Emilia-Romania, stolica prowincji Rawenna. Według danych na rok 2007 gminę zamieszkuje 151 055 osób, 228 os./km².
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Otton I Wielki (ur. 23 listopada 912, zm. 7 maja 973 w Memleben) – książę Saksonii 936–961, król niemiecki od 936 i cesarz rzymsko-niemiecki od 962, z dynastii Ludolfingów.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Diecezja Pawii - diecezja Kościoła rzymskokatolickiego we Włoszech, a dokładniej w Lombardii. Należy do metropolii Mediolanu. Powstała już w I wieku. Była rodzinną diecezją papieża Jana XIV. Katedra diecezjalna jest miejscem spoczynku św. Augustyna.
  Sakra − święcenia duchowne w kościołach chrześcijańskich, najczęściej dotyczy święceń biskupich. Niegdyś sakrę nadawano nowo wybranym królom, w formie namaszczenia na stanowisko.
  Sakrament święceń, święcenia kapłańskie, kapłaństwo, święcenia – sakrament w Kościele katolickim, także Kościołach prawosławnych, anglikańskich i starokatolickich, który nadaje władzę uświęcania, tj. udzielania innych sakramentów.

  Reklama