Epidemia (zespół muzyczny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Epidemia (grupa muzyczna))
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Epidemia (ros. Эпидемия) to zespół muzyczny z Rosji, grający melodyjny fantasy power metal, założony w 1993. Grupa stała się szczególnie znana dzięki wydaniu metal-opery Эльфийская рукопись w 2004 roku, która jest również albumem kompilacyjnym. Jej druga część, Эльфийская рукопись: Сказание на все времена, została wydana w 2007. Obecnie jest to jeden z najpopularniejszych współczesnych rosyjskich zespołów metalowych.

Gitara basowa − instrument strunowy szarpany, najczęściej elektryczny, z progami na podstrunnicy (gryfie); stosuje się także gitary basowe bezprogowe (fretles, z ang. fretless). Gitara basowa — podobnie jak kontrabas — transponuje o oktawę w dół. Tradycyjne gitary basowe mają cztery struny E1, A1, D, G, czyli wydają dźwięki odpowiednio: 41,2 Hz, 55 Hz, 73,4 Hz i 98 Hz. Łączna skala gitary basowej obejmuje dźwięki (w brzmieniu) od E1 do g, jest więc identyczna ze skalą kontrabasu 4-strunowego. Oprócz tradycyjnego stroju EADG, głównie w muzyce cięższej stosuje się strój obniżony, gdzie o ton niżej stroi się całą gitarę (DGCF) lub tylko najniższą strunę (DADG). Oprócz czterostrunowych, istnieją także modele pięciostrunowe (z dodatkową dolną struną H2 lub C1) (jak kontrabas 5-strunowy, orkiestrowy), sześciostrunowe (jak pięciostrunowy plus górna struna C), ośmiostrunowe (gdzie dla każdej struny, takiej jak w gitarze czterostrunowej jest dodana druga strojona o oktawę wyżej) oraz dwunastostrunowe, spokrewnione z Chapman stickami. Firma Modulus wyprodukowała w latach 80 XX w. osiemnastostrunową gitarę basową (jej szyjka ma 6 cali szerokości). Osoba grająca na gitarze basowej to basista. Gitara basowa zazwyczaj należy do sekcji rytmicznej zespołu muzycznego w muzyce rozrywkowej, jednak obecnie jest często wykorzystywana jako instrument solowy.Gitara elektryczna – gitara, w której drgania stalowej struny umieszczonej w polu magnetycznym są przekształcane w zmiany napięcia elektrycznego za pomocą przetwornika elektromagnetycznego.

Do najpopularniejszego składu grupy, oprócz obecnie znajdujących się w zespole gitarzysty-założyciela, klawiszowca i perkusisty, należeli: Максим Самосват (Maksim Samoswat) - wokalista w latach 2000-2010 i Иван Изотов (Iwan Izotow) - basista w latach 2005-2010. Natomiast Илья Мамонтов (Ilja Mamontow), grający w Epidemii na gitarze elektrycznej od 2004 roku, został basistą w 2010. Mimo to na późniejszych albumach nagrywał również gitarę.

Kompilacja (składanka) – wydawnictwo muzyczne (płyta CD, DVD) składająca się z utworów wydanych już uprzednio – wybór nagrań z wcześniejszych płyt tego samego autora, bądź też nagrań różnych wykonawców połączonych zazwyczaj jakąś wspólną myślą przewodnią.Perkusja – ogólna nazwa zestawu instrumentów perkusyjnych, posiadająca różne znaczenie w zależności od rodzaju muzyki. W szkolnictwie muzycznym oraz muzyce poważnej jest to grupa instrumentów, na których muzyk może grać używając jednego instrumentu, lub dowolnie skompletowanego zestawu, natomiast w muzyce rockowej i często jazzowej tą nazwą określany jest dość typowy podstawowy zestaw instrumentów, który w miarę potrzeby może być uzupełniany o mniej reprezentatywne składniki. W tym drugim znaczeniu (rock, jazz) polskie określenie perkusja jest odpowiednikiem angielskiego drums lub drum kit, natomiast muzyk (najczęściej towarzyszący), grający na różnego rodzaju „przeszkadzajkach” (żargonowa nazwa instrumentów perkusyjnych takich jak shaker, tamburyn, triangel, conga, bongosy, itp.), określany jest w języku angielskim jako osoba grająca na percussion – percussionist (perkusjonista).

Muzycy[ | edytuj kod]

Obecny skład zespołu[ | edytuj kod]

  • Евгений Егоров (Jewgienij Jegorow) - śpiew (od 2010)
  • Юрий "Juron" Мелисов (Jurij Mielisow) - gitara elektryczna (od założenia w 1993; lider)
  • Илья "Lars" Мамонтов (Ilja Mamontow) - gitara basowa (od 2010); gitara elektryczna (od 2004)
  • Дмитрий "Terris" Процко - (Dmitrij Procko) - gitara elektryczna (od 2010)
  • Дмитрий Кривенков (Dmitrij Kriwienkow) - perkusja (od 2003)


  • Podstrony: 1 [2] [3]
    Reklama